Jak zrobić kompost? Wszystko o samodzielnym przygotowaniu znakomitego nawozu naturalnego!

2024-07-30 11:49

Kompost to świetny nawóz naturalny! Nawozi ziemię w ogrodzie i poprawia jej strukturę. Zamiast wyrzucać resztki organiczne, składujmy je na kompostowniku. Podpowiadamy jak zrobić samodzielnie kompost.

Spis treści

  1. Dlaczego warto stosować kompost?
  2. Co można kompostować?
  3. Gdzie składować odpadki na kompost?
  4. Jak nawozić kompostem?

Kompost to nawóz idealny! Zawiera wszystkie potrzebne roślinom łatwo przyswajalne składniki odżywcze, także pierwiastki śladowe. Poza tym poprawia strukturę gleby.

Dlaczego warto stosować kompost?

Ziemia zasilana kompostem ma dużo próchnicy. Jest pulchna i przewiewna, a jednocześnie wilgotna, ponieważ próchnica zatrzymuje wodę. Zawarte w niej substancje pokarmowe są wolno uwalniane i długo dostępne dla roślin, więc nie ma mowy o przenawożeniu.

Poza tym kompost zwiększa zdrowotność podłoża, bo pobudza rozwój pożytecznych organizmów glebowych. Wpływają one na równowagę biologiczną ogrodowego ekosystemu, rozkładają toksyny pochodzące z chemicznych środków ochrony roślin, a także eliminują ze środowiska bakterie i grzyby wywołujące infekcje roślin ogrodowych. Dlatego te uprawiane w ziemi zasilanej kompostem są bujniejsze i bardziej odporne na choroby oraz szkodniki, lepiej też znoszą mróz.

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Co można kompostować?

Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu na kompost nadają się odpadki kuchenne (ale nie mięso i kości, które wabią dzikie zwierzęta, na przykład szczury), fusy z kawy i herbaty, popiół z kominka, chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier. Można do nich dołożyć muł wydobyty z oczka wodnego podczas czyszczenia dna i zużytą ziemię z doniczek. Zdrewniałe części roślin, takie jak twarde pędy bylin czy gałązki żywopłotu, warto pociąć na mniejsze kawałki sekatorem lub w  rozdrabniaczu, bo wtedy szybciej się rozłożą.

Ważne, żeby pomieszać ze sobą materiał o różnej frakcji, na przykład suche i zdrewniałe fragmenty roślin (opadłe liście, pocięte gałązki, trociny, zrębki) z zielonymi i soczystymi (skoszoną trawą, chwastami, nacią warzyw, obierkami). Te pierwsze sprawią, że pryzma kompostowa będzie luźna i dobrze napowietrzona, drugie dostarczą wilgoci i dużej ilości składników pokarmowych, szczególnie azotu, którego jest bardzo mało w suchych częściach roślin.

Po zmieszaniu materiału różnego rodzaju rozkład materii organicznej będzie znacznie szybszy. Lepiej nie kompostować chwastów z nasionami, chorych roślin, a także zbyt dużej ilości skórek z owoców cytrusowych. Te ostatnie są pryskane środkami chemicznymi umożliwiającymi długi transport. Na kompost nie wolno wrzucać odchodów zwierząt domowych.

Gdzie składować odpadki na kompost?

Miejsce na odpadki powinno być ocienione, ponieważ słońce bardzo wysusza kompostowany materiał i proces rozkładu zostaje zahamowany. Wokół należy zostawić wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wygodnie było dojechać oraz manewrować taczką.

Z resztek organicznych można ułożyć luźną pryzmę szerokości 1,5 m i wysokości 1-1,2 m, jednak nie wygląda ona zbyt estetycznie. Dlatego lepiej zbudować kompostownik z drewna albo siatki. Wskazane jest, żeby jego ściany były ażurowe, bo to zapewni dostęp powietrza do wnętrza, umożliwi też odpływ nadmiaru wody, na przykład w czasie ulewy. Jest to ważne, ponieważ pożyteczne mikroorganizmy rozkładające odpadki mogą żyć tylko w środowisku zawierającym tlen. Jeśli jest go zbyt mało, umierają, a ich miejsce zajmują beztlenowce. W wyniku ich działalności resztki organiczne gniją i zamiast kompostu powstaje cuchnąca masa.

Kompostownik ustawia się bezpośrednio na gruncie. Dzięki temu organizmy glebowe rozkładające materię organiczną będą się mogły swobodnie przedostać z ziemi do zgromadzonego materiału. Dobrze, jeżeli ma dwie komory – w czasie gdy w jednej będzie dojrzewał kompost, do drugiej będą dokładane świeże odpadki.

W małych ogrodach sprawdzi się termokompostownik. Jest to estetyczny zamknięty pojemnik z tworzywa przypominający termos.Ponieważ wewnątrz niego panuje stale wysoka temperatura, jest wilgotno, a otwory w obudowie zapewniają dopływ tlenu, kompost tworzy się bardzo szybko. Już po trzech miesiącach przez drzwiczki na dole obudowy można wygarniać gotowy nawóz, a od góry dorzucać ciągle świeże resztki.

Jak nawozić kompostem?

Kompost w tradycyjnym kompostowniku jest gotowy po 9-12 miesiącach, zależnie od warunków kompostowania oraz od rodzajumateriału i jego rozdrobnienia. Przypomina żyzną ziemię, nie brudzi rąk i nie ma przykrego zapachu. Można nim zasilać wszystkie rośliny, najlepiej wiosną lub jesienią. Rozkłada się go na ziemi warstwą grubości 2-5 cm, ale można więcej, bo kompost jest bezpieczny dla roślin i nie można ich nim przenawozić. Po rozłożeniu w ogrodzie miesza się go z górną warstwą gleby.

Przeczytaj też:

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.