Śnieg w ogrodzie: chroni rośliny czy im szkodzi? Sprawdź, jak śnieg wpływa na rośliny w ogrodzie
Śnieg w ogrodzie chroni rośliny przed mrozem, pozwalając im przetrwać bez uszczerbku do wiosny. Ale nadmiar śniegu w ogrodzie bywa utrapieniem i wiąże się z koniecznością odśnieżania. Czy zatem śnieg bardziej chroni rośliny czy raczej im szkodzi?
Spis treści
- Czego rośliny ogrodowe nie lubią zimą?
- Uwaga na rośliny zasypane śniegiem!
- Śnieg w ogrodzie: odśnieżanie ręczne i mechaniczne
- Sól używana do odśnieżania szkodzi roślinom!
Śnieg w ogrodzie tworzy zimową kołdrę dla roślin. Pomimo siarczystego mrozu pod grubą warstwą śniegu przezimują nawet wrażliwe na mróz rośliny. Niestety, śnieg może także szkodzić roślinom. Zalegające czapy i hałdy śniegu mogą zdeformować drzewa i krzewy, a topniejący i zamarzający śnieg zniszczy trawnik. Dowiedz się dlaczego rośliny nie lubią śniegu.
Czego rośliny ogrodowe nie lubią zimą?
- Hałd śnieżnych. Zleżały śnieg zgarniany podczas odśnieżania na rośliny deformuje je (na przykład krzewy), sprawia też, że odczuwają brak tlenu i marnieją (zwłaszcza trawnik i rośliny zimozielone). Wiosną gromadząca się z topniejącego śniegu woda powoduje gorszy wzrost roślin wrażliwych na wilgoć (dyptam, inkarwilla, lawenda, trytoma).
- Skorupy lodu. Tworzy się w czasie odwilży, gdy śnieg topnieje i zamarza. Powstały lód nie przepuszcza powietrza. Jest to groźne dla trawnika (rozwija się choroba – pleśń śniegowa) oraz dla roślin cebulowych i bulwiastych (mogą gnić).
- Czap śniegu. Mokry śnieg gromadzący się w koronach roślin może je deformować. Najbardziej narażone są rośliny zimozielone, zwłaszcza te o kolumnowym pokroju. Dlatego szczególnie z nich należy regularnie otrząsać śnieg.
- Soli. Stosowana do pozbycia się śniegu, jest szkodliwa dla roślin. Przedostając się do gleby, powoduje suszę fizjologiczną – z gruntu nasyconego rozpuszczoną w wodzie solą rośliny nie są w stanie pobierać wody, chorują i zasychają. Sól niszczy obuwie, sprzyja korozji metalowych elementów i zatruwa środowisko.
Poznaj Zimowe zagrożenia dla roślin ogrodowych
Polecany artykuł:
Uwaga na rośliny zasypane śniegiem!
Odśnieżając nawierzchnie wokół domu, trzeba uważać, by przy okazji nie zaszkodzić roślinom. Śnieg, który je przykrywa, ma bardzo duży wpływ na ich prawidłowe zimowanie. Izoluje je od mroźnego powietrza oraz wiatru i sprawia, że w lepszej kondycji witają wiosnę. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, może szkodzić. Zleżały, mokry śnieg jest ciężki, więc łatwo łamie pędy roślin i deformuje ich korony. Szczególnie groźny jest dla odmian o kształcie stożka (na przykład wielu iglaków), roślin formowanych oraz ciętych żywopłotów. Może je bezpowrotnie zniszczyć. Dlatego śnieg usuwany z nawierzchni powinniśmy złożyć w miejscu, w którym nie rosną krzewy i krzewinki.
Trzeba też pamiętać, że jego gruba warstwa utrudnia wymianę gazową. Rośliny, przede wszystkim zimozielone, mogą się pod nim dusić, ponieważ nie dociera do nich odpowiednia ilość tlenu. Z kolei wiosną gromadząca się w ogrodzie woda z topniejącego śniegu powoduje gorszy wzrost roślin wrażliwych na wilgoć.
Autor: GettyImages
Ważne jest, aby śnieg w ogrodzie odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka
Śnieg w ogrodzie: odśnieżanie ręczne i mechaniczne
Niewielkie powierzchnie można odśnieżać szuflami. Powinny być wykonane z lekkiego tworzywa, do którego nie przylepia się śnieg. Ich krawędzie może wzmacniać blacha. Nadają się zwłaszcza do regularnego usuwania puchu; szuflowanie zleżałego śniegu wymaga sporo wysiłku. Do zgarniania cienkiej warstwy puchu dobre są też miotły, natomiast do kruszenia zlodowaciałego śniegu – metalowy odkuwacz do lodu.
Wygodne w obsłudze i skuteczne są odśnieżarki spalinowe. Wirnik odśnieżarki zeskrobuje i kruszy warstwę nawet zbitego śniegu. Następnie jest on kierowany do dmuchawy i wyrzucany na odległość 8-20 m zależnie od typu urządzenia. Kierunek wyrzutu i kąt, pod jakim jest wydmuchiwany śnieg, zwykle są regulowane, co pozwala kierować go na wyznaczone miejsce.
Do małych ogrodów zwykle wystarczy odśnieżarka bez napędu na koła, jeżeli jednak oczyszczana nawierzchnia jest większa, lepiej zaopatrzyć się w odśnieżarkę z napędem. Niektóre z nich są wyposażone w gąsienice zwiększające komfort pracy w trudnych zimowych warunkach, a także kilkustopniową skrzynię biegów i elektryczny rozrusznik ułatwiający uruchamianie urządzenia. Mogą mieć szerokość roboczą 50-100 cm i moc silnika 5-13 KM.
Do utrzymania w czystości większych nawierzchni (droga wewnętrzna, długi podjazd do domu) pomocne są pługi śnieżne, które zgarniają śnieg na pobocze. Montuje się je do kosiarek samobieżnych.
Sól używana do odśnieżania szkodzi roślinom!
Sól (chlorek sodu lub chlorek wapnia) stosowana do pozbycia się śniegu, jest szkodliwa dla roślin. Przedostając się do gleby, powoduje suszę fizjologiczną – z gruntu nasyconego rozpuszczoną w wodzie solą rośliny nie są w stanie pobierać wody, chorują i zasychają. Sól niszczy obuwie, sprzyja korozji metalowych elementów i zatruwa środowisko.
Rośliny, które można sadzić przy drogach regularnie posypywanych solą:
- amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa)
- klon polny (Acer campestre)
- robinia biała (Robinia pseudoacacia)
- rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides)
- słonisz srebrzysty (Halimodendron halodendron)
- suchodrzew tatarski (Lonicera tatarica) ‘Arnold Red’
- suchodrzew pospolity (Lonicera xylosteum)
- tamaryszek (Tamarix sp.)
- trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Dart’s Blanket’
- wierzba ostrolistna (Salix acutifolia)
Rośliny, które można sadzić przy drogach sporadycznie posypywanych solą:
- berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
- bukszpan (Buxus sp.)
- głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)
- grusza pospolita (Pyrus pyraster, syn. Pyrus communis)
- kalina koralowa (Viburnum opulus)
- karagana syberyjska (Caragana arborescens)
- kolcowój pospolity (Lycium barbarum)
- ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
- oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia)
- olsza czarna (Alnus glutinosa)
- porzeczka złota (Ribes aureum)
- trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
- wierzba iwa (Salix caprea)
- wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides)