Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Jak zwalczać mszyce w ogrodzie?

2021-05-20 16:59

Mszyce w ogrodzie to często spotykane szkodniki roślin. Zwalczanie mszyc jest dość trudne. Poznaj sposoby na mszyce: jak zapobiegać pojawianiu się mszyc, jakie są domowe sposoby na mszyce oraz tępienie mszyc środkami chemicznymi, skuteczne preparaty na mszyce i ich stosowanie.

Mszyce
Autor: GettyImages Zwalczanie mszyc należy rozpocząć niezwłocznie po pierwszym zauważeniu szkodników

Zwalczanie mszyc jest trudne przede wszystkim z uwagi na bardzo dużą płodność samic oraz występowanie w jednym sezonie wielu pokoleń. Pierwsze mszyce w ogrodzie pojawiają się na roślinach już na początku sezonu. Dlatego niezwykle ważne jest systematyczne sprawdzanie, czy mszyce zaatakowały rośliny w ogrodzie. Zaniepokoić nas powinny poskręcane liście, pędy zahamowane we wzroście, oblepione klejącą spadzią, zasiedlone przez całe kolonie małych owadów (zielonych, żółtych lub czarnych) - to typowe objawy żerowania mszyc. Zobacz jak tępić mszyce, jak się domowe sposoby zwalczania mszyc oraz jakie zastosować preparaty chemiczne na mszyce.

Spis treści

  1. Kiedy rozpocząć zwalczanie mszyc?
  2. Mszyce w ogrodzie: zapobieganie pojawianiu się mszyc na roślinach
  3. Chemiczne zwalczanie mszyc
  4. Zwalczanie mszyc bez chemii: naturalne sposoby na mszyce

Kiedy rozpocząć zwalczanie mszyc?

Tępienie mszyc należy rozpocząć niezwłocznie po pierwszym zauważeniu szkodników. Początkowe zwalczanie mszyc, czyli usunięcie kilku kolonii w początkowej fazie rozwoju zwykle nie stwarza większego problemu. Z każdym dniem owadów będzie przebywać, a uskrzydlone samice będą przemieszczać się z rośliny na roślinę opanowując coraz większy obszar. Aby skutecznie pozbyć się mszyc z ogrodu należy w miarę możliwości połączyć poniższe metody ich zwalczania.

Mszyce w ogrodzie: zapobieganie pojawianiu się mszyc na roślinach

Podstawowym sposobem na mszyce w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. To najprostszy sposób ograniczania występowania wielu szkodników na roślinach ogrodowych. Pierwsze wiosenne pokolenia mszyc często żerują na ogrodowych chwastach. Rozwojowi mszyc w ogrodzie sprzyja także nadmierne zagęszczenie roślin w ogrodzie. Dlatego należy systematycznie usuwać chwasty oraz przerywać rośliny na zagęszczonych grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych.

Chemiczne zwalczanie mszyc

Środki ochrony roślin zwalczające owady (insektycydy) należy dobierać ze szczególną ostrożnością, w szczególności preparaty do pierwszych zabiegów. Jeśli zastosujemy preparaty na mszyce w odpowiednich terminach i dawkach skutecznie zwalczą mszyce i nie będą szkodliwe dla środowiska. Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się pełna lista środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz etykiety - instrukcje stosowania.

Popularne preparaty na mszyce jak Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC lub Karate Zeon 050 CS (należące do grupy pyretroidów) można stosować tylko raz w sezonie! W temperaturze powyżej 20oC, na początku sezonu. Są to środki nieselektywne, szkodliwe dla owadów pożytecznych. Pozostałe insektycydy na mszyce stosujemy przemiennie, tak aby po sobie stosować różne grupy chemiczne:

  • chloronikotyle – Mospilan 20 SC, Calypso 480 SC, Confidor 200 SL,
  • fosforoorganiczne – Owadofos Extra 480 EC, Bi 58 Nowy, Actelic 500 SC,
  • karbaminiany – Pirimir 500 WG.

Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

Ranking skutecznych preparatów na mszyce >>>

Zwalczanie mszyc bez chemii: naturalne sposoby na mszyce

Dla przeciwników chemii w ogrodzie pozostają naturalne środki ochrony roślin jako sposób na mszyce. Domowe sposoby zwalczania mszyc nie są tak skuteczne, jednak przy niewielkiej liczbie mszyc mogą ograniczyć ich populację do nieszkodliwego poziomu.

Naturalne sposoby na mszyce: do zwalczania mszyc stosujemy napary, gnojówki (z pokrzywy) lub wywary (z krwawnika pospolitego). Inne rośliny stosowane w naturalnym zwalczaniu mszyc to wrotycz pospolity, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, cebula, czosnek, rumianek pospolity i mniszek lekarski.

Przeczytaj też:

Ekologiczny sposób na mszyce. Co na mszyce: naturalne zwalczanie mszyc >>>

Mszyce na różach w ogrodzie. Jak zwalczać mszyce na krzewach róż >>>

Mszyce na kwiatach balkonowych. Jak zwalczać mszyce na balkonie - preparaty na mszyce >>>

Mszyce
Autor: www.thinkstockphotos.com Mszyce na młodych pędach róż
Mszyce na różach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.