Insektycydy: środki owadobójcze

2015-09-09 10:55

Insektycydy to środki owadobójcze, którymi możemy zwalczać szkodniki roślin w naszym ogrodzie.

Insektycydy
Autor: GettyImages Insektycydy to środki owadobójcze używane do zwalczania szkodników m.in. roślin

Insektycydy to środki używane do zwalczania szkodliwych owadów. Mogą być to związki pochodzenia naturalnego (np. nikotyna, pyretrum) bądź syntetycznego (np. z grupy chlorowanych węglowodorów, fosforanów organicznych, karbaminianów). Istnieją także insektycydy mikrobiologiczne, zwane biopreparatami, zawierające drobnoustroje, które są chorobotwórcze dla owadów. W zależności od składu chemicznego insektycydy zabijają owady lub ograniczają ich rozród (co wpływa na zmniejszenie liczby owadów).

Substancja aktywna insektycydu może przedostawać się do organizmu szkodnika w różny sposób:

  • przez okrywę ciała (tak działają środki kontaktowe)
  • przez układ pokarmowy (tak działają środki żołądkowe)
  • przez układ oddechowy

Podział insektycydów

Ze względu na sposób działania w roślinie insektycydy dzielimy na:

  • powierzchniowe, które pozostają i działają na powierzchni rośliny,
  • układowe, które wnikają do rośliny i razem z sokami przemieszczane są do wszystkich części roślin. Przedostając się do tkanek, stają się trucizną dla szkodników żerujących na roślinie, nie zagrażając przy tym samej roślinie.

W zależności od substancji aktywnej, insektycydy syntetyczne dzieli się na:

  • chloroorganiczne – nierozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych; działają kontaktowo, przez układ pokarmowy i układ oddechowy; są toksyczne dla człowieka, kumulują się w żywych organizmach i środowisku.
  • związki fosforoorganiczne – nierozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych; łatwo ulegają rozkładowi hydrolitycznemu wewnątrz rośliny, na jej powierzchni i w glebie; okresy karencji tych preparatów są znacznie krótsze, większość z nich jest jednak toksyczna; w zasadzie nie kumulują się w środowisku, w organizmach zwierząt stałocieplnych szybko ulegają rozkładowi.
  • karbaminiany i ditiokarbaminiany – łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego, szybko ulegają przemianom metabolicznym i wydaleniu, charakteryzuje je mała toksyczność; są to najczęściej stosowane insektycydy.

Uwaga: nadużywanie insektycydów wpływa negatywnie na zapylanie roślin.