Fuksja zimowanie - jak przezimować fuksje z balkonu?
Fuksja to zachwycająca pięknymi kwiatami roślina, która w sezonie dekoruje nasze balkony i tarasy. Co należy zrobić z fuksjami przed zimą? Czy fuksja przetrwa zimę na zewnątrz? Jak przezimować fuksje z balkonu? Wyjaśniamy.
Autor: PLANTPOL
Fuksja Shadow Dancer® Alice
Fuksje to atrakcyjne rośliny ozdobne - zachwycają niezwykłymi kwiatami. Są znane miłośnikom roślin od dawna i wciąż cieszą się dużą popularnością. Niestety, te śliczne kwiaty balkonowe nie przezimują na zewnątrz - mróz je zniszczy. Dlatego na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Podpowiadamy jak przezimować fuksje, by w przyszłym roku cieszyć się ich obfitym kwitnieniem.
Spis treści
- Fuksja - urocza roślina na balkon, taras i do ogrodu
- Jakie warunki należy zapewnić fuksji?
- Zimowanie fuksji - jak przechować fuksję przez zimę?
- Rozmnażanie fuksji - jak zrobić sadzonki fuksji?
Fuksja - urocza roślina na balkon, taras i do ogrodu
Fuksje kwitną od kwietnia do października. Urodę swoją fuksje zawdzięczają oryginalnym i niezwykle dekoracyjnym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne), w wielu ciekawych kolorach. Fuksje mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem białego. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe zdobiące w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Można je także sadzić na rabatach. Idealnie nadają się do kompozycji z innymi roślinami balkonowymi.
Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno rośliny pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i fuksje o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.
Jakie warunki należy zapewnić fuksji?
Fuksja potrzebuje rozproszonego światła (stanowisko powinno być półcieniste lub cieniste, bo przy nadmiarze słońca pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną) i żyznego, wilgotnego, próchniczego podłoża, o pH 6,0–6,5. Dla fuksji należy wybrać miejsce osłonięte od wiatru.
Fuksja kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (nawozić należy od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie).
Fuksje wymagają obfitego podlewania, dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza. Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co jest ona podatna na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać rośliny wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).
- Nie przegap: Fuksja (ułanka) – piękne odmiany
Autor: PLANTPOL
Fuksja Shadow Dancer® Alice
Zimowanie fuksji - jak przechować fuksję przez zimę?
Fuksja nie jest odporna na mróz i dlatego pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać roślinę z balkonu czy tarasu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 st. C. Przed przeniesieniem fuksji na zimę należy skrócić jej pędy o 1/3.
Podczas zimowania należy znacznie ograniczyć podlewanie fuksji. Nie należy przejmować się, że liście fuksji opadną - to naturalne zjawisko (wiosną wypuszczą nowe).
Wiosną (w marcu) należy przenieść roślinę do pomieszczenia cieplejszego (o temperaturze pokojowej), dobrze oświetlonego i zacząć obficiej podlewać. Do ogrodu wynosimy fuksję dopiero pod koniec maja.
Przeczytaj też:
Autor: photos.com
Fuksja
Rozmnażanie fuksji - jak zrobić sadzonki fuksji?
Fuksję można rozmnażać przez sadzonki pędowe. Gdy wiosną na przechowywanej w domu fuksji pojawią się młode pędy, przygotowujemy z nich sadzonki około 10 cm długości (każda powinna mieć 5 par liści; dolną parę trzeba usunąć).
Sadzonki pobrane z fuksji umieszczamy w podłożu (wcześniej można użyć ukorzeniacza - preparatu, który przyspieszy tworzenie korzeni) albo w naczyniu z wodą. Pojemniki z sadzonkami fuksji stawiamy w jasnym miejscu i zapewniamy im temperaturę 20-22 st. C (warto przykryć je folią, aby zmniejszyć parowanie). Wkrótce fuksje się ukorzenią, pojawią się młode liście i pędy. Warto uszczknąć im wierzchołki, bo to spowoduje wyrastanie nowych pędów bocznych i sprawi, że fuksja będzie ładniejsza.
Jeżeli sadzonki fuksji wykonamy w maju, młode rośliny zakwitną prawdopodobnie dopiero w sierpniu lub we wrześniu.
Poznaj też inne piękne kwiaty balkonowe:
- Lantana – atrakcyjna roślina na balkon i taras
- Datura – uprawa datury na balkonie
- Sundaville - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, zimowanie
- Kwitnące pnącza na balkon i taras