Lantana – atrakcyjna roślina na balkon i taras. Kwiaty balkonowe

2019-06-17 9:25

Lantana to ciekawa roślina balkonowa o dekoracyjnych kwiatach, które zmieniają swą barwę w trakcie rozwoju. Poznaj ciekawe odmiany lantany z serii Calippo.

Lantana to atrakcyjna roślina balkonowa, znakomicie nadająca się do uprawy w różnego rodzaju pojemnikach. Można je także sadzić na ogrodowych rabatach. Lantana to roślina ciepłolubna i niestety w naszym klimacie nie zimuje na zewnątrz – trzeba ją przed zimą przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przez niska temperaturą.

Lantany to półkrzewy o krzaczastym, zwartym lub rozłożystym pokroju. Mają piękne kwiaty w ciekawych kolorach – od żółtego przez pomarańczowy po niemal szkarłatny. Niektóre odmiany lantany podczas rozwoju zmieniają barwę kwiatów, dlatego w jednym kwiatostanie kwiaty mogą mieć jednocześnie różne kolory. Ciemnozielone liście lantany wydzielają aromatyczny zapach.

Lantany doskonale nadają się zarówno do sadzenia pojedynczo w donicach, jak i do tworzenia kompozycji z innymi roślinami.
Pamiętajmy, że wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje.

Jak pielęgnować lantanę

Po zakupie lantany należy je przesadzić na miejsce stałe do ogrodu lub do odpowiednio większych pojemników. Dobrze rosną w podłożu lekko kwaśnym, przepuszczalnym z dodatkiem gliny. Lubią miejsca słoneczne i półcieniste.
Lantany wymagają regularnego podlewania. Jak większość roślin nie tolerują długotrwałego, zbyt obfitego zalania bryły korzeniowej. Nawozić najlepiej 2–3 razy w tygodniu nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących.
Cięcie roślin nie jest konieczne, ale można je dowolnie przycinać do różnych form (mają wysokie zdolności regeneracyjne) – bardzo efektownie wyglądają w postaci drzewek.

Odmiany lantany z serii Calippo

Lantany z serii Calippo cechuje bardziej zwarty, krzaczasty pokrój w porównaniu ze starszymi odmianami, nadają się na stanowisko słoneczne bądź półcieniste.

  • Lantana Calippo Gold – odmiana o żółtych kwiatach, kwitnie wcześnie
  • Lantana Calippo Orange – odmiana o pomarańczowych kwiatach, kwitnie wcześnie
  • Lantana Calippo Pink Passion –  o różowych kwiatach odmiana, kwitnie średnio wcześnie
  • Lantana Calippo Red – odmiana o czerwonych kwiatach, kwitnie średnio wcześnie
  • Lantana Calippo Tutti Frutti – odmiana o kwiatach pomarańczowych i różowych, kwitnie wcześnie
  • Lantana Calippo White Sun – odmiana o białych kwiatach, kwitnie wcześnie
lantana
Autor: PLANTPOL Lantana Calippo Tutti Frutti
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE