Co zrobić z roślinami z tarasów i balkonów przed zimą? Czy można je przechować do następnego sezonu?

2024-10-18 10:28

Niektóre rośliny zdobiące w sezonie tarasy czy balkony można przechować do następnego sezonu, ale jedynie w pomieszczeniach zabezpieczonych od mrozu. Tylko wtedy rośliny te nie zginą. Przeważnie są to byliny pochodzące z ciepłych zakątków świata i nie są mrozoodporne. Podpowiadamy, jak przechowywać ciepłolubne wieloletnie kwiaty balkonowe przez zimę.

Spis treści

  1. Gdzie przechowywać rośliny z tarasów i balkonów?
  2. Jak przechowywać rośliny z tarasów i balkonów?
  3. Jak przechowywać oleandry, heliotropy i fuksje?
  4. Jak przechować niecierpki?
  5. Jak przechować datury?
  6. Jak przechować begonie bulwiaste?
  7. Jak zabezpieczyć rośliny pozostawione na zimę na tarasie?

Liczne gatunki roślin uprawianych latem w pojemnikach mogą zdobić tarasy i balkony wiele lat pod warunkiem jednak, że przed nastaniem przymrozków przeniesiesz je do pomieszczenia, w którym będą mogły przetrwać zimę. Aby dobrze przygotować rośliny tarasowe do przezimowania, już od początku września należy zaprzestać ich nawożenia – dzięki temu przestaną intensywnie rosnąć i kwitnąć. Pamiętajmy, że do przechowywania na następny sezon nadają się jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników.

Gdzie przechowywać rośliny z tarasów i balkonów?

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są blade, wiotkie i słabe. Dlatego scewolę, kocankę włochatą, lantanę, werbenę, pelargonię, uczep, nierembergię, torenię, bakopę, złocień krzewiasty i osteospermum najlepiej przechowywać zimą w pomieszczeniach jasnych i chłodnych (temperatura 5-10 st. C). Do tego celu nadaje się na przykład weranda czy widny garaż; świetny jest chłodny pokój, w którym dla oszczędności wyłącza się na zimę ogrzewanie.

Jak przechowywać rośliny z tarasów i balkonów?

Rośliny przenosimy z tarasów do pomieszczeń przed zapowiadanymi przymrozkami. Pędy roślin przycinamy 10-15 cm nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe)  Odtąd podlewamy je rzadko (wystarczy raz w miesiącu) pilnujemy jednak, żeby ziemia w donicach nie wyschła całkowicie.

Pod koniec lutego rośliny przesadzamy do świeżej ziemi i przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (temperatura około 15°C). Zaczynamy je intensywniej podlewać i regularnie nawozić, ale stosujemy połowę zalecanej przez producenta dawki płynnego nawozu do kwiatów balkonowych. Na zewnątrz wynosimy je po 15 maja, gdy nie będzie już groźby przymrozków.

Jak przechowywać oleandry, heliotropy i fuksje?

Oleandry, heliotropy i fuksje przechowuje się w pomieszczeniach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18 st. C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać.

Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinaj pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładaj je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią — sadź do doniczek z ziemią. Sadzonki możesz też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuj zimą — podobnie jak starsze — w widnym i chłodnym pomieszczeniu.

Zimowanie roślin tarasowych
Autor: GettyImages Niektóre rośliny, które zdobiły taras czy balkon w sezonie, na zimę należy przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem

Jak przechować niecierpki?

Niewielkie wymagania mają niecierpki. Doskonale czują się nawet w ciepłych pokojach. Ustawione blisko światła, na przykład na parapecie okiennym, będą kwitły również zimą. Ponieważ najładniejsze są młode, jednoroczne rośliny, dlatego wiosną najlepiej zrobić z przechowywanych roślin sadzonki pędowe i te posadzić na tarasie.

Jak przechować datury?

Mało kłopotliwe są także datury. Można je przenieść do widnego pokoju i pielęgnować podobnie jak uprawiane w domu rośliny doniczkowe. Przechowywane w ten sposób, także zimą mogą tworzyć pąki kwiatowe. Ponieważ jednak datury należą do roślin światłolubnych, a zimą natężenie światła jest małe, pąki te zwykle opadają. Lepiej je więc wcześniej urywać, żeby nie osłabiały rośliny. Datury można też przed przymrozkami przyciąć (pozostawiając jedynie 10-15-centymetrowe fragmenty pędów) i ustawić rośliny w ciemnej, chłodnej piwnicy (o temperaturze nie niższej niż 8 st. C). Rośliny te nie wymagają podlewania. W marcu przenosi się je w widne miejsce.

Jak przechować begonie bulwiaste?

Najpóźniej, bo po pierwszych przymrozkach wykopuj begonię bulwiastą. Część nadziemną odetnij, bulwy wyczyść z resztek korzeni i ziemi, ułóż w skrzyneczkach, przesyp torfem i wynieś do chłodnej piwnicy. W marcu sadź do doniczek z ziemią i ustawiaj w jasnym i ciepłym miejscu.

Pelargonie jesienią
Autor: www.thinkstockphotos.com Przed zimą pelargonie i inne sezonowe rośliny balkonowe trzeba przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem
warto wiedzieć

Jak zabezpieczyć rośliny pozostawione na zimę na tarasie?

Posadzone w pojemnikach na tarasie typowe rośliny ogrodowe takie jak krzewy iglaste i liściaste, niskie odmiany róż i pnącza (na przykład powojniki i wiciokrzewy), byliny i zioła – narażone są zimą na przemarznięcie. Korzenie tych roślin zabezpieczone są tylko ścianką doniczki i cienką warstwą ziemi. Dlatego konieczne jest dokładne osłonięcie nawet tych gatunków roślin, które posadzone w ogródku świetnie spędzają zimę bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Najlepiej jest przenieść donice z tarasu do ogrodu i zakopać, przysypując je kilkucentymetrową warstwą ziemi. Jeśli jest to niemożliwe, to musimy donice otulić ze wszystkich stron grubą warstwą słomianych mat. Części nadziemne zabezpieczamy dodatkowo włókniną lub stroiszem świerkowym, czyli gałązkami świerka powtykanymi między pędy.

Uwaga! Nie przykrywajmy roślin folią, ponieważ folia nie przepuszcza powietrza. Nieduże donice możemy powstawiać do skrzyni zrobionej ze styropianu. Przestrzenie między donicami wypełniamy ziemią lub torfem, a wystające części roślin osłaniamy włókniną lub stroiszem.

Nie przegap:

Zobacz galerię zdjęć: Pelargonie jesienią.

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają