Stroisz - co to jest stroisz, jak się go wykorzystuje, z czego robi się stroisz?

2021-04-26 12:12

Stroisz to nieco tajemnicza nazwa i nie każdy wie, co to jest i czemu służy. Tymczasem jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych materiałów (lub raczej surowców) roślinnych wykorzystywanych we florystyczne, a także ogrodzie. Z czego się robi i jak wykorzystuje stroisz?

Stroisz
Autor: GettyImages Stroisz, czyli ścięte gałęzie roślin iglastych, wykorzystuje się do zimowego okrywana roślin w ogrodzie

Nazwa stroisz może być nieco myląca, gdyż dawniej określała tyczkę, podporę lub żerdź służącą do podpierania roślin. Dzisiaj stroisz dotyczy zupełnie czego innego, ale również znajduje zastosowanie w ogrodnictwie.

Spis treści

  1. Czym jest stroisz?
  2. Do czego w ogrodzie służy stroisz?
  3. Skąd pozyskiwać stroisz?
  4. Uwaga! Gdzie nie kupować stroiszu

Czym jest stroisz?

Stroisz to po prostu przycięte gałązki iglaków. Najczęściej używa się stroiszu z jodeł (jedlina) i ze świerka (świerczyna), gdyż charakteryzują się gęstym ułożeniem igieł na pędach. Bardziej wartościowy (zwłaszcza we florystyce) jest stroisz z jodły, u której igły dłużej utrzymują się na gałązkach. W zależności od posiadanych zasobów stroisz można pozyskać także z innych gatunków iglaków o gęstych pędach, chociażby z choiny kanadyjskiej. Jodła i świerk są popularniejsze ze względu na dostępność materiału.

Do czego w ogrodzie służy stroisz?

Stroisz to jeden z najlepszych materiałów okrywających. Zabezpiecza rośliny przed mrozem. Tworzy solidną warstwę ograniczającą ryzyko przemarznięcia okrywanych roślin.

Często używa się kilku warstw stroiszu. Jednocześnie stroisz jest przepuszczalny dla powietrza i wody, nie powoduje tworzenia warunków beztlenowych i gnicia roślin. W porównaniu z innymi rodzajami ściółek, np. z korą, liśćmi czy trocinami jest łatwy do usunięcia. Nie trzeba go grabić ryzykując uszkodzenie roślin. Wiosną, gdy minie ryzyko mrozów, po prostu gałązki usuwa się z ziemi. Można je rozdrobnić, a później spożytkować w kompostowniku. Opadłe igły nie przeszkadzają, gdyż tworzą naturalną ściółkę i po pewnym czasie rozkładają się, uczestnicząc w procesie glebotwórczym.

Dodatkową zaletą gałązek iglaków jest to, że tworzą ściółkę okrywającą, której nie lubią gryzonie. Zasiedlenie przez szkodniki jest rzadsze niż w przypadku usypywania warstw liści. Aby to dodatkowo zminimalizować, okrywy ze stroiszu zakłada się dopiero po nastaniu pierwszych, jesiennych przymrozków.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że stroisz, podobnie jak inne fragmenty organiczne pochodzące z iglaków, ma lekkie właściwości zakwaszające. Przyczynia się do obniżenia odczynu gleby, ale jest to nieznaczne.

Przeczytaj tez: Igliwie - z czego je pozyskiwać i jak wykorzystywać w ogrodzie? >>>

warto wiedzieć

Grupy roślin, które najczęściej okrywa się stroiszem

  • niskie byliny;
  • rośliny cebulowe, które rzadko wykopuje się z gruntu (krokusy, tulipany, narcyzy, szafirki);
  • obszary przy podstawie pni młodych drzew.

Dodatkowo stroisz warto używać w kopcach dla jeży. Układa się je na stertach liści, aby ograniczyć wywiewanie ich przez wiatr.

Skąd pozyskiwać stroisz?

Stroisz można pozyskiwać z własnych drzew iglastych podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo na stroisz można wykorzystać bożonarodzeniowe drzewko cięte (ale tylko takie, któremu nie opadają jeszcze igły). Z reguły w tym wypadku lepiej sprawdzi się jodła, gdyż świerk bardzo szybko osypuje się.Większe ilości stroiszu (np. przed świętami) można kupić w nadleśnictwach lub u sprzedawców, którzy mają asygnatę wystawioną przez LP. Taki dokument to dowód, że materiał roślinny został pozyskany legalnie. Pochodzi z upraw specjalnie przeznaczonych do tego celu lub jest pozyskiwany podczas zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w lasach.

Uwaga! Gdzie nie kupować stroiszu

Zakup u niepewnych sprzedawców, sprzedających po kilka gałązek przy sklepach czy w różnych miejscach na osiedlach to najczęściej przyczynianie się do nielegalnego procederu. Taki stroisz jest pozyskiwany z zieleni miejskiej, lasów, parków oraz ogródków ROD. Skutkuje obniżeniem dekoracyjności iglaków, a nawet niszczeniem młodych drzew i sadzonek.

Corocznie Straż Leśna prowadzi w całej Polsce akcje „Stroisz” i wyłapuje niszczycieli świerków czy jodeł. Mandaty są niestety niewielkie, wynoszą kilkaset złotych.

Stoisz nie jest materiałem wielofunkcyjnym, raczej jest ukierunkowany na ochronę roślin i zdobienie kompozycji kwietnych. Jest natomiast wartościowy. Warto pozyskiwać go w taki sposób, by nie niszczyć drzew i nie przyczyniać się popularyzacji nielegalnego procederu.

Stroisz we florystyce
Stroik na grób na Wszystkich Świętych

Autor: GettyImages

Kolorowym elementem stroika na grób najczęściej są kwiaty

Stroisz to jeden z najpopularniejszych „podkładów” w kompozycjach florystycznych. Nadaje im pewnej trwałości i wprowadza kojącą zieleń. To tło dla innych elementów – żywych i sztucznych. Najczęściej jest wykorzystywany w kompozycjach na Święta Bożego Narodzenia oraz wiązankach pogrzebowych i stroikach na cmentarze.

Okrywanie roślin w ogrodzie na zimę

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.