Stroisz - co to jest stroisz, jak się go wykorzystuje, z czego robi się stroisz?

2021-04-26 12:12
Stroisz
Autor: GettyImages Stroisz, czyli ścięte gałęzie roślin iglastych, wykorzystuje się do zimowego okrywana roślin w ogrodzie

Stroisz to nieco tajemnicza nazwa i nie każdy wie, co to jest i czemu służy. Tymczasem jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych materiałów (lub raczej surowców) roślinnych wykorzystywanych we florystyczne, a także ogrodzie. Z czego się robi i jak wykorzystuje stroisz?

Nazwa stroisz może być nieco myląca, gdyż dawniej określała tyczkę, podporę lub żerdź służącą do podpierania roślin. Dzisiaj stroisz dotyczy zupełnie czego innego, ale również znajduje zastosowanie w ogrodnictwie.

Spis treści

  1. Czym jest stroisz?
  2. Do czego w ogrodzie służy stroisz?
  3. Skąd pozyskiwać stroisz?
  4. Uwaga! Gdzie nie kupować stroiszu

Czym jest stroisz?

Stroisz to po prostu przycięte gałązki iglaków. Najczęściej używa się stroiszu z jodeł (jedlina) i ze świerka (świerczyna), gdyż charakteryzują się gęstym ułożeniem igieł na pędach. Bardziej wartościowy (zwłaszcza we florystyce) jest stroisz z jodły, u której igły dłużej utrzymują się na gałązkach. W zależności od posiadanych zasobów stroisz można pozyskać także z innych gatunków iglaków o gęstych pędach, chociażby z choiny kanadyjskiej. Jodła i świerk są popularniejsze ze względu na dostępność materiału.

Do czego w ogrodzie służy stroisz?

Stroisz to jeden z najlepszych materiałów okrywających. Zabezpiecza rośliny przed mrozem. Tworzy solidną warstwę ograniczającą ryzyko przemarznięcia okrywanych roślin.

Często używa się kilku warstw stroiszu. Jednocześnie stroisz jest przepuszczalny dla powietrza i wody, nie powoduje tworzenia warunków beztlenowych i gnicia roślin. W porównaniu z innymi rodzajami ściółek, np. z korą, liśćmi czy trocinami jest łatwy do usunięcia. Nie trzeba go grabić ryzykując uszkodzenie roślin. Wiosną, gdy minie ryzyko mrozów, po prostu gałązki usuwa się z ziemi. Można je rozdrobnić, a później spożytkować w kompostowniku. Opadłe igły nie przeszkadzają, gdyż tworzą naturalną ściółkę i po pewnym czasie rozkładają się, uczestnicząc w procesie glebotwórczym.

Dodatkową zaletą gałązek iglaków jest to, że tworzą ściółkę okrywającą, której nie lubią gryzonie. Zasiedlenie przez szkodniki jest rzadsze niż w przypadku usypywania warstw liści. Aby to dodatkowo zminimalizować, okrywy ze stroiszu zakłada się dopiero po nastaniu pierwszych, jesiennych przymrozków.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że stroisz, podobnie jak inne fragmenty organiczne pochodzące z iglaków, ma lekkie właściwości zakwaszające. Przyczynia się do obniżenia odczynu gleby, ale jest to nieznaczne.

Przeczytaj tez: Igliwie - z czego je pozyskiwać i jak wykorzystywać w ogrodzie? >>>

warto wiedzieć

Grupy roślin, które najczęściej okrywa się stroiszem

  • niskie byliny;
  • rośliny cebulowe, które rzadko wykopuje się z gruntu (krokusy, tulipany, narcyzy, szafirki);
  • obszary przy podstawie pni młodych drzew.

Dodatkowo stroisz warto używać w kopcach dla jeży. Układa się je na stertach liści, aby ograniczyć wywiewanie ich przez wiatr.

Skąd pozyskiwać stroisz?

Stroisz można pozyskiwać z własnych drzew iglastych podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo na stroisz można wykorzystać bożonarodzeniowe drzewko cięte (ale tylko takie, któremu nie opadają jeszcze igły). Z reguły w tym wypadku lepiej sprawdzi się jodła, gdyż świerk bardzo szybko osypuje się.Większe ilości stroiszu (np. przed świętami) można kupić w nadleśnictwach lub u sprzedawców, którzy mają asygnatę wystawioną przez LP. Taki dokument to dowód, że materiał roślinny został pozyskany legalnie. Pochodzi z upraw specjalnie przeznaczonych do tego celu lub jest pozyskiwany podczas zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w lasach.

Uwaga! Gdzie nie kupować stroiszu

Zakup u niepewnych sprzedawców, sprzedających po kilka gałązek przy sklepach czy w różnych miejscach na osiedlach to najczęściej przyczynianie się do nielegalnego procederu. Taki stroisz jest pozyskiwany z zieleni miejskiej, lasów, parków oraz ogródków ROD. Skutkuje obniżeniem dekoracyjności iglaków, a nawet niszczeniem młodych drzew i sadzonek.

Corocznie Straż Leśna prowadzi w całej Polsce akcje „Stroisz” i wyłapuje niszczycieli świerków czy jodeł. Mandaty są niestety niewielkie, wynoszą kilkaset złotych.

Stoisz nie jest materiałem wielofunkcyjnym, raczej jest ukierunkowany na ochronę roślin i zdobienie kompozycji kwietnych. Jest natomiast wartościowy. Warto pozyskiwać go w taki sposób, by nie niszczyć drzew i nie przyczyniać się popularyzacji nielegalnego procederu.

Stroisz we florystyce
Stroik na grób na Wszystkich Świętych

Autor: GettyImages

Kolorowym elementem stroika na grób najczęściej są kwiaty

Stroisz to jeden z najpopularniejszych „podkładów” w kompozycjach florystycznych. Nadaje im pewnej trwałości i wprowadza kojącą zieleń. To tło dla innych elementów – żywych i sztucznych. Najczęściej jest wykorzystywany w kompozycjach na Święta Bożego Narodzenia oraz wiązankach pogrzebowych i stroikach na cmentarze.

Okrywanie roślin w ogrodzie na zimę

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE