Drzewa iglaste, które warto mieć w ogrodzie

2019-01-28 14:29 Katarzyna Józefowicz

Drzewa iglaste są chętnie sadzone w ogrodach. Wśród nich znajdziemy gatunki zimozielone, takie jak jodły czy sosny, ale także modrzewie, które zrzucają igły na zimę. Poznaj drzewa iglaste, które warto mieć w ogrodzie.

W ostatnich latach iglaki przestały być już podstawą każdej kompozycji ogrodowej, mimo to nadal cieszą się dużą popularnością, dlatego oprócz iglastych krzewów, w ogrodach chętnie sadzimy również drzewa iglaste. Te największe nadają się wprawdzie do uprawy jedynie w dużych ogrodach i parkach, ale gatunki wolno rosnące lub karłowe można sadzić w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Drzewa iglaste - jodły

Jednym z piękniejszych drzew iglastych, wartych uwagi jest między innymi elegancka jodła koreańska. Gatunek dorasta wprawdzie do 10-12 m wysokości, ale rośnie bardzo wolno, dlatego przez lata zachowuje niewielkie rozmiary (po 10 latach osiąga 1,5–2 m wysokości). Jego największą ozdobą jest regularny, szeroko stożkowy, gęsty pokrój, piękne, grube, krótkie, zielone, błyszczące z wierzchu oraz kredowobiałe od spodu igły (odmiana 'Luminetta' ma igły żółte) oraz pojawiające się już na młodych egzemplarzach (nawet na metrowych drzewkach) niezwykle ozdobne, grube, walcowate, sterczące szyszki w pięknym, fioletowym lub czerwonofioletowym kolorze.

Jodła koreańska jest bardzo pięknym, efektownym i malowniczym, ale też dość wymagającym drzewem. Najlepiej rośnie na słonecznych, zacisznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach oraz na żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach. Dobrze znosi mrozy, nie lubi natomiast zimnych wiatrów, upałów i suszy. Źle reaguje też na zanieczyszczone powietrze, dlatego lepiej uprawiać ją z dala od centrów miast.

Drzewa iglaste - sosny

Innym atrakcyjnym drzewem iglastym jest też sosna wejmutka, której największą ozdobą są oryginalne, wyjątkowo długie, zwisające z gałązek cienkie, jasnozielone igły, zebrane po pięć w niewielkie pęczki. Gatunek osiąga duże rozmiary (dorasta do około 60 m wysokości) i do małych ogrodów raczej się nie nadaje, ale jego karłowe odmiany można uprawiać niemal w każdym, nawet niewielkim ogródku. Do ciekawszych należy między innymi odmiany:

  • 'Louie' o żółtych igłach, powolnym wzroście i niewielkich rozmiarach (po 10 latach osiąga 2-3 m wysokości),
  • 'Pendula' o nieregularnym, szerokim, płaczącym pokroju i powyginanych pędach (osiąga 5-10  wysokości),
  • 'Greg' karłowa, gęsta odmiana o kulistym, regularnym pokroju (osiąg około 1 m wysokości).

Jak większość sosen, roślina nie jest trudna w uprawie, musi mieć jednak zapewnione słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrze znosi mróz, ale nie lubi zanieczyszczonego powietrza.

>>Przeczytaj też:

Atrakcyjną sosną do ogrodu jest też sosna gęstokwiatowa, o długich, cienkich, zebranych w pęczki, wzniesionych igłach, które z daleka wyglądają niemal jak plastikowe. Gatunek dorasta do ok. 20-30 m. wys., ale niektóre jego odmiany osiągają niższe rozmiary i nadają się do uprawy nawet w niewielkim ogrodzie, np. odmiana 'Oculus-Draconis' o wyjątkowo oryginalnych, poprzecznie paskowanych na żółto igłach, nazywana potocznie "oczami smoka", wys. ok. 3 m. oraz równie ciekawa odmiana 'Rainbow' o igłach ozdobionych złocisto-żółtymi, poprzecznymi przebarwieniami, czerwieniejącymi zimą, wys. 2-3 m.

Drzewa iglaste - modrzewie

Pięknymi drzewami iglastymi do ogrodu są także modrzewie. Wprawdzie w przeciwieństwie do większości gatunków iglastych gubią swoje igły na zimę, ale za to w sezonie wyglądają bardzo malowniczo, a przy tym posiadają wiele pięknych odmian. Do najpopularniejszych gatunków modrzewi należą:

Modrzewie to drzewa iglaste duże, dorastające nawet do 40-50 m wysokości drzewa, jednak wiele odmian osiąga znacznie mniejsze rozmiary i nadaje się do uprawy nawet w małych ogrodach. Modrzewie to rośliny światłożądne, dlatego wymagają słonecznego stanowiska. Większość z nich najlepiej rośnie na glebach, żyznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych, o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH.

Do ciekawszych odmian modrzewia europejskiego należą m.in.:

  • 'Pendula' i 'Puli' odmiany szczepione o płaczącym pokroju,
  • 'Little Bogle' karłowa odmiana o pokręconych pędach, dorastająca do 1-1,5 m wysokości,
  • polska odmiana 'Kórnik' o kulistym pokroju i około 2 m wysokości,
  • odmiana 'Varied Directions' o ciekawym pokroju.

Piękne odmiany ma także modrzew japoński, są to np. 'Blue Dwarf', 'Grey Pearl', 'Pendula', 'Stiff Weeper', 'Blue Ball', 'Little Boggle', 'Mazanek'.

Atrakcyjnymi drzewami iglastymi do ogrodu są także jodły balsamiczne, świerki srebrne (kłujące) i daglezje zielone, trzeba tylko pamiętać, aby do ogrodów wybierać ich odmiany karłowe lub wolno rosnące.

Zobacz wideo: Jak uprawiać iglaki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE