Miniaturowe iglaki do małego ogrodu

2018-04-23 16:37
Miniaturowe iglaki
Autor: www.thinkstockphotos.com W sprzedaży jest mnóstwo odmian miniaturowych iglaków o ciekawych barwach i pokroju

Miniaturowe iglaki to znakomite rośliny do małego ogrodu. Zajmują bowiem niewiele miejsca, mają różne kolory i kształty, nie śmiecą liśćmi jesienią i są piękne przez cały rok. Dowiedz się, gdzie sadzić i jak pielęgnować iglaki miniaturowe i poznaj gatunki i odmiany iglaków o małych rozmiarach polecane do małych ogrodów

Jeśli całym naszym zielonym królestwem jest miniogródek przy segmencie, posadźmy w nim miniaturowe iglaki, które z czasem nie zacienią i nie zarosną całej działki. Wyhodowano mnóstwo odmian iglaków o małych rozmiarach o ciekawych barwach i pokroju. Można je sadzić w gruncie i w donicach - na balkonie lub tarasie.

Miniaturowe iglaki to wymarzone rośliny na skalniaki i suche murki. Można je też sadzić pod oknami i wokół tarasów, gdyż z czasem nie zasłonią dostępu światła do wnętrza domu. Trzeba tylko uważać, by rosnące obok okazy zanadto się nie rozrosły i nie zagłuszyły naszego iglaka. Ponieważ mini odmiany mają niewielki system korzeniowy, można je również uprawiać blisko ścian domów i w ciasnych zakamarkach ogrodów.

>>Przeczytaj też: Zastosowanie iglaków w ogrodzie. Zalety roślin iglastych

Miniaturowe iglaki - sekrety uprawy

Gatunki iglaste w wersji mini uprawiamy tak samo, jak ich duże odpowiedniki. Starajmy się tylko nie wybierać wrażliwych na mróz nowości (przeważnie importowanych), które mogą nie przeżyć ostrych zim.

 • Stanowisko. Miniglaki kochają słońce (zwłaszcza odmiany srebrzyste). Okazom o delikatnych zielonych igłach lepiej jednak zapewnić trochę cienia w upalne południe.
 • Podłoże. Przepuszczalne i lekko kwaśne, np. mieszanina piasku i żyznej ziemi ogrodowej z dodatkiem gliny. Gdy ziemia jest zbyt mało przepuszczalna, na dnie dołka układamy kilkucentymetrową warstwę drenażu z keramzytu, żwiru czy grysu. Drenaż oraz otwory odpływowe potrzebne są też w donicach.
 • Podlewanie i nawożenie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Przesuszone okazy często są atakowane przez mszyce, przędziorki, tarczniki, szkodniki te zwalczamy opryskując rośliny środkami ochrony roślin. Obficiej podlewamy iglaki rosnące pod zadaszeniami, w pełnym słońcu i w donicach. Od wiosny do połowy lata co miesiąc dokarmiamy miniaturki nawozami do iglaków lub biohumusem, w mniejszym stężeniu niż zaleca producent.
 • Zimowanie. Przez pierwsze dwie zimy po posadzeniu miniaturowe iglaki, zwłaszcza uprawiane w pełnym słońcu, pod zadaszeniami i w donicach, okrywamy i podlewamy w czasie odwilży. Rośliny w donicach najlepiej przenieść na zimę w zacienione, zaciszne miejsce.

>>Przeczytaj też: Iglaki w ogrodzie - pielęgnacja. Nawożenie, podlewanie, cięcie iglaków

Miniaturowe iglaki - bogactwo kształtów

Iglaste miniaturki mają kształty kulek, stożków, kolumienek i gwiazdek, inne się zwieszają lub płożą. Często kuliste są tylko młode okazy, a starsze przybierają piramidalną postać (np. choina kanadyjska 'Betty Rose', cyprysik tępołuskowy 'Nana Gracilis', cyprysik groszkowy 'True Blue'). Z kolei kulisty cyprysik Lawsona 'Minima Glauca', cyprysik groszkowy 'Baby Blue' i sosna wejmutka 'Blue Shag' z czasem nabierają kształtu kopca, a ich pędy lekko ścielą się po ziemi. Popularne są też iglaki szczepione na niskim pniu (0,5-1 m), rosnące nie na wysokość, lecz na szerokość (ale koronę można ciąć). Tak prowadzone są często modrzewie, np. modrzew europejski 'Kórnik',  modrzew europejski 'Repens', modrzew japoński 'Blue Dwarf' czy 'Stiff Weeper', jałowce płożące, sosny, świerki i cyprysiki. Są one jednak wrażliwsze na mróz i w ostre zimy wymagają okrycia. Kształ kulek mają:

 • świerki: biały 'Alberta Globe', czarny 'Nana', pospolity 'Little Gem',
 • cyprysik Lawsona 'Gnom',
 • jodła koreańska 'Molli',
 • sosna bośniacka 'Schmidtii',
 • żywotniki: zachodni 'Danica', 'Little Champion', 'Hoseri', 'Teddy', wschodni 'Aurea Nana' i 'Golden Pigmy', olbrzymi 'Cuprea' i 'Rogersii',
 • choina kanadyjska 'Jeddeloh'.

Iglaki miniaturowe w kształcie stożka lub kolumny to:

 • świerki: biały 'Conica', 'Laurin', 'Sander's Blue', serbski 'Nana' i 'Gnom',
 • jodła górska 'Compacta',
 • cyprysiki: groszkowy 'Compacta', tępołuskowy 'Nana Lutea', 'Little Ann' i 'Kosteri', Lawsona 'Elwoodii Gold' czy nutkajski 'Jubilee’,
 • cis pośredni 'Krzysztof'' i 'Wojtek',
 • jałowce: zwyczajny 'Compressa', 'Sentinell' i 'Suecica Nana', skalny 'Blue Arrow'.

Miniiglaki, które przybierają kształt gwiazdki (małe krzewy) to:

 • cyprysiki: groszkowy 'Filifera Nana' i 'Sungold', tępołuskowy 'Nana Gracilis',
 • jałowce: chiński 'Plumosa Aurea', pospolity 'Green Carpet' i 'Repanda', łuskowy 'Blue Star'.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych iglaków o zwisłym pokroju

Miniaturowe iglaki - kolory igieł

Miniaturowe iglaki miewają też ciekawe barwy igieł: od zielonych, przez złociste, szare, błękitne, po pomarańczowe, a nawet fioletowe. Niektóre - np. sosna pospolita ‘Gold Medal’, ‘Aurea Nisbet’, sosna wydmowa ‘Chief Joseph’, sosna górska ‘Ophir’, ‘Carsten’ - zmieniają kolor w ciągu sezonu: wiosną są zielone lub niebieskie, potem żółte lub pomarańczowe. Ciekawe bywają też wiosenne przyrosty iglaków, często nie mniej efektowne niż kwiaty.

 • Zielone igły mają: cyprysiki: Lawsona 'Globus', groszkowy 'Filifera', nutkajski 'Pendula'; choina kanadyjska 'Nana', 'Jeddeloh', ‘Pendula’; sosny: czarna 'Nana', bośniacka 'Schmidtii', górska 'Gnom', 'Mops', 'Ophir'; cisy: pospolity 'Fastigiata', pośredni 'Wojtek'; świerki: pospolity 'Nidiformis', 'Acrocona Nana', 'Cupressiana', biały 'Conica', 'Alberta Globe', 'Laurin', pospolity 'Inversa'; modrzew europejski 'Repans', jałowce: pospolity 'Arngold', 'Hibernica', 'Sentiel', płożący 'Prince of Wales', 'Wiltonii', pospolity 'Green Carpet', 'Repanda'; mikrobiota syberyjska.
 • Złociste igły mają: cyprysiki: groszkowy 'Plumosa Aurea', 'Sungold', 'Filifera Aurea', Lawsona 'Golden Wonder', 'Ivonne'; żywotnik wschodni 'Aurea Nana'; jałowce: pospolity 'Gold Cone', 'Depressa Aurea',  płożący 'Golden Carpet'; cis pospolity 'Dovastonii Aurea'
 • Niebieskie igły mają: jodły: balsamiczna 'Nana', koreańska 'Silberlocke'; modrzew japoński 'Blue Dwarf', 'Stiff Weeper'; świerki: biały 'Echiniformis', kłujący 'Białobok', 'Maigold', 'Sander’s Blue'; cyprysik Lawsona 'Alumii', 'Blue Surprise', ‘Elwoodii', jałowce: pospolity 'Meyer', 'Suecica', skalny 'Blue Arrow'’, 'Skyrocket', łuskowy 'Blue Carpet', 'Blue Star', płożący 'Blue Chip', 'Douglasii'.
Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE