Iglaki w ogrodzie. Jak dbać o iglaki?
Iglaki to grupa roślin chętnie sadzona w ogrodach przede wszystkim dlatego, że są dekoracyjne cały rok. Aby rośliny iglaste były ozdobą ogrodów, pamiętajmy o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jak pielęgnować iglaki w ogrodzie? Nawożenie, podlewanie i cięcie iglaków.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Iglaki są często przycinane po to, żeby ograniczyć ich rozmiary lub w celu nadania im kształtu
Prawidłowo pielęgnowane iglaki będą ozdobą ogrodu nie tylko w sezonie, ale także poza nim.
Cięcie iglaków
Rośliny iglaste nie muszą być przycinane. Należy usuwać jedynie pędy uszkodzone, przemarznięte, zasychające (niektóre iglaki ogałacają się od dołu, na przykład jałowce łuskowate) lub jeśli rośliny są zbyt gęsto posadzone – ocieniają się i tracą ładny pokrój. Iglaki są często przycinane po to, żeby ograniczyć ich rozmiary lub w celu nadania im kształtu, najczęściej kuli albo stożka.
Formowanie najlepiej znoszą cisy, choiny, cyprysiki, jałowce, modrzewie, świerki oraz żywotniki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w miejscu przycięcia starszych gałęzi roślina nie wypuści nowych pędów. Wyjątkiem jest cis, który można formować w każdym wieku. Cięcie najlepiej przeprowadzać wiosną.
Jak podlewać iglaki?
Podlewanie wymagają przede wszystkim młode iglaki. Należy je nawadniać rzadziej, ale obficie, na głębokość 10-15 cm (10-15 l wody na 1 m²), najlepiej rano. Latem w czasie słonecznej pogody trzeba je podlewać średnio co dziesięć dni. Iglaki lubią też spryskiwanie, które zwiększa wilgotność powietrza wokół roślin. Należy także pamiętać o podlewaniu roślin jesienią (jeśli jest ona sucha), bo nawodnione rośliny lepiej zimują. Wszystkie rośliny zimozielone częściej usychają zimą właśnie z powodu braku wody niż przemarznięcia.
Pielęgnacja iglaków - nawożenie
Nawożenie najlepiej jest zacząć już w marcu, które trwa aż do lipca. Wiosna to okres początku wegetacji iglaków w ogrodzie. Wtedy potrzebują dodatkowego zastrzyku składników pokarmowych i mikroelementów. Stosowane nawozy występują zwykle w dwóch postaciach: granulowane i płynne. Poprawiają wzrost i wybarwienie roślin po zimie. Utrzymują również właściwe pH gleby.
Najlepiej zasilić iglaki minimum trzy razy w sezonie. Na rynku dostępne są też nawozy o przedłużonym działaniu, które oszczędzają czas i pracę ogrodnika. Znakomitym nawozem pod iglaki jest kompost, gdyż nie tylko dostarcza związków mineralnych, ale też poprawia żyzność gleby. Stosuje się go w ilości 3-5 kg/m². Dobrym nawozem jest Biohumus – można go kupić w sklepach ogrodniczych i stosować w dawce polecanej przez producenta.
Nawożenie jesienne iglaków, które trwa od sierpnia do października, zapewnia roślinom możliwość przetrwania zimy. Są to preparaty zawierające potas i fosfor, które stanowią o mrozoodporności roślin. Nie należy w tym okresie stosować nawozów z azotem, ponieważ te utrudnią iglakom przygotowanie się do zimowych dni.
Pielęgnacja iglaków: ściółkowanie
Ziemię wokół roślin iglastych warto przykryć ściółką. Przeciwdziała ona wysuszaniu gleby, zmniejsza wahania temperatury i ogranicza rozwój chwastów. Rozkładając się, wzbogaca glebę w próchnicę i poprawia jej strukturę. Do ściółkowania można użyć kory (około 5 cm).
Powinna być ona wcześniej kompostowana co najmniej dwa-trzy miesiące – można taką kupić lub wymieszać świeżą korę z nawozem azotowym, na przykład saletrą amonową, w ilości 4 kg nawozu na 1 m³ kory, usypać pryzmę i zwilżyć wodą. Dobrą ściółką są też przekompostowane trociny (warstwa 4 cm), pocięta słoma lub trzcina (warstwa 8 cm).
Pielęgnacja iglaków przed zimą
Oferowane w sklepach i szkółkach rośliny iglaste są na ogół odporne na mróz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rośliny prawidłowo pielęgnowane – nawożone, podlewane i zdrowe – są odporniejsze na mróz. Bezpośrednim zagrożeniem dla iglaków zimą jest śnieg, który może rozłamywać korony, szczególnie jeśli mają pokrój kolumny albo kielicha. Dlatego tuż przed zimą niewysokie rośliny można związać w kilku miejscach sznurkiem; z dużych trzeba systematycznie strząsać śnieg.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Iglaki są często przycinane po to, żeby ograniczyć ich rozmiary lub w celu nadania im kształtu