Modrzew europejski – jak szybko rośnie? Czy jest zimozielony?

2024-07-25 15:35

Modrzew europejski (Larix decidua) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Tworzy efektowne pęczki niekłujących igieł. Poszczególne odmiany mają różnorodne zastosowanie w ogrodach. Jakie wymagania ma modrzew europejski i jak go uprawiać?

Modrzew europejski (Larix decidua) w Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie tylko w Tatrach, ale jest powszechnie sadzony na terenie całego kraju w parkach i ogrodach jako ozdobne drzewo. Nadaje się także na żywopłoty (dobrze znosi cięcie).

Spis treści

  1. Jak rozpoznać modrzew europejski? Czy jest zimozielony?
  2. Jak szybko rośnie modrzew europejski?
  3. Wartościowe odmiany modrzewia europejskiego
  4. Galeria zdjęć: Modrzew europejski
  5. Wymagania i uprawa modrzewia europejskiego
  6. Kiedy sadzić modrzew europejski?
  7. Pielęgnacja modrzewia europejskiego
  8. Zastosowanie modrzewia w ogrodzie

Jak rozpoznać modrzew europejski? Czy jest zimozielony?

Modrzew europejski to wysokie drzewo iglaste, osiągające finalnie nawet 30-40 m wysokości. charakteryzuje się luźną, nieregularnie stożkowata koroną. Górne gałęzie rosną poziomo, niższe są zwisające. Młode modrzewie maja korę gładką, zielonobrązową, natomiast starsze - ciemnobrązową, głęboko spękaną, złuszczającą się.

Modrzew europejski ma ozdobne, jasnozielone, niekłujące igły, które są zebrane w pęczki. Opadają na zimę, ale wcześniej – jesienią – atrakcyjnie przebarwiają się na żółto. Duże walory mają także drobne i liczne szyszki - owalne, o długości do 5 cm i szerokości do 3 cm. Młode szyszki są zielone, dojrzałe zaś zwisające, jasnobrunatne z łuską na brzegach. Opadają po wysianiu nasion.

Jak szybko rośnie modrzew europejski?

Modrzew rośnie dość szybko - roczny przyrost to nawet 45-50 cm, szerokości to 25-30 cm. Osiąga wysokość 25-35 m i szerokość 8-12 m w wieku ok. 30 lat.

Wartościowe odmiany modrzewia europejskiego

Choć modrzew europejski jest drzewem wysokim, to w sprzedaży dostępne są niższe odmiany o wolniejszym wzroście, a także o nietypowym pokroju.

  • 'Kórnik' – odmiana karłowa o wolnym wzroście i półkulistnym, spłaszczonym pokroju. Często jest szczepiona na krótkim pniu.
  • 'Corley' – odmiana karłowa osiągająca 1-2 m wysokości. Cecha charakterystyczna to wyrastanie gałązek z jednego miejsca we wszystkich kierunkach.
  • 'Horstmann Recurved' – ma nieregularną koronę z silnie pogiętymi pędami bocznymi. Osiąga 3-5 m wysokości.
  • 'Pendula' – odmiana o atrakcyjnym, płaczącym pokroju.
  • 'Krejčí' – odmiana karłowa o nieregularnym pokroju i powyginanych pędach. Dorasta do 1 m wysokości.

Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie?

Galeria zdjęć: Modrzew europejski

Wymagania i uprawa modrzewia europejskiego

  • stanowisko dla modrzewia europejskiego

Modrzew europejski należy do najbardziej światłożądnych drzew iglastych. Dlatego powinno się go uprawiać w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym. Wtedy ma atrakcyjny, gęsty pokrój. Nie znosi cienia. W takich warunkach ogałaca się od dołu i traci walory dekoracyjne.

  • podłoże dla modrzewia europejskiego

Preferuje żyzne podłoża, ale radzi sobie także w przeciętnych. Optymalna jest gleba próchnicza, umiarkowanie wilgotna. Należy unikać gleb podmokłych. Toleruje szeroki zakres pH.

Modrzew europejski jest mało wrażliwy na mrozy i wiosenne przymrozki. Wytrzymuje także działanie silnych wiatrów. W dodatku szybko regeneruje się po ewentualnych złamaniach. Źle natomiast reaguje na zanieczyszczenie powietrza, dlatego powinno się unikać uprawy w ogrodach zlokalizowanych w dużych aglomeracjach miejskich.

Kiedy sadzić modrzew europejski?

Optymalne terminy sadzenia modrzewia europejskiego to wiosna (kwiecień – maj) i jesień (październik). Egzemplarze z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w donicach można sadzić także latem pod warunkiem, że będą regularnie podlewane.

Przeczytaj też:

Modrzew europejski
Autor: GettyImages U modrzewia europejskiego duże walory ozdobne - obok igieł - mają także drobne i liczne szyszki

Pielęgnacja modrzewia europejskiego

  • Podlewanie modrzewia europejskiego: młode rośliny należy podlewać w czasie suszy, starsze z reguły radzą sobie same (zaleca się jedynie podlewać, jeśli są posadzone w lekkiej, piaszczystej glebie). Długotrwały niedobór wody powoduje opadanie igieł. Modrzewia, w przeciwieństwie do innych iglaków, nie trzeba podlewać zimą.
  • Nawożenie modrzewia europejskiego: modrzewiom uprawianym na słabszych glebach raz na kilka lat można aplikować nawóz organiczny, np. przefermentowany obornik, który miesza się z wierzchnią warstwą podłoża. Regularne nawożenie nie jest konieczne.
  • Cięcie modrzewia europejskiego: sporadycznie wykonuje się cięcie korygujące pokrój i sanitarne. Czasem skraca się wierzchołki. Optymalny termin dla wymienionych zabiegów to marzec.
  • Ochrona modrzewia europejskiego przed chorobami i szkodnikami: drzewo rzadko choruje. Zwykle powodem problemów jest niedobór wody lub światła. Jest też mało podatne na szkodniki. Najczęściej pojawiają się na nim ochojniki, pochwik modrzewiaczek oraz brudnica mniszka.
  • Ochrona modrzewia europejskiego przed mrozami: młode drzewa, tj. 1-2 lata po posadzeniu, warto osłaniać (np. workami jutowymi lub słomą). Poza tym stosuje się ściółkę okrywającą. Później drzewa nabierają odporności przed ujemnymi temperaturami.

Przeczytaj też:

Modrzew europejski
Autor: GettyImages Modrzew europejski szczepiony na pniu nadaje się nawet do małych ogrodów

Zastosowanie modrzewia w ogrodzie

Modrzew europejski nadaje się na szpalery i do tworzenia wielogatunkowych kompozycji krzewiasto-drzewiastych. Odmiany karłowe i niskie często sadzi się na trawniku. Ponadto można nimi zdobić rabaty mieszane, ogrody skalne i wrzosowiska. Odmiany kuliste i półkuliste efektownie prezentują się uprawiane wzdłuż nawierzchni. Typowy gatunek i odmiany wysokie można z powodzeniem sadzić jako solitery w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie. Dobrą propozycją na soliter jest także 'Pendula'. Ponadto z modrzewia europejskiego można tworzyć ściany, które chronią ogród przed wiatrem.

Modrzew europejski pasuje do ogrodów różnego typu – od naturalistycznych po wiejskie i angielskie. Jednocześnie jest popularnym drzewem uprawianym w parkach.

Modrzewie to długowieczne drzewa, które dożywają nawet 600-700 lat.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają