Rodzaje ogrodów skalnych - jaki skalniak urządzić w ogrodzie

2019-05-09 12:57

Skalniaki zdobyły popularność na tyle, iż spotyka się je niemal w każdym ogrodzie. Forma ogrodów skalnych może być różna - dużo zależy od naszego pomysłu oraz dostępnych materiałów. W rzeczywistości ogrody skalne dzieli na kilka nieformalnych rodzajów ze względu na ich wygląd oraz usytuowanie. Poznaj rodzaje ogrodów skalnych.

Ogród skalny
Autor: GettyImages W ogrodzie skalnym przyda się kilka dużych kamieni

Ogrody skalne to wdzięczne obiekty do pielęgnacji (mniej do zakładania). Z reguły uprawia się w nich rośliny wytrzymałe na suszę, które nie mają dużych wymagań pokarmowych. Dlatego najczęstsze zabiegi pielęgnacyjne na skalniaku to odchwaszczanie. W rezultacie skalniak potrzebuje dużo mniej uwagi niż tradycyjne rabaty.

skalniak
Autor: photos.com Wybór odpowiedniego miejsca na skalniak warto poprzedzić obserwacją ogrodu

Rodzaje ogrodów skalnych

  • Płaska rabata skalna – w wielu przypadkach sprawdza się lepiej niż tradycyjny ogród skalny usytuowany na wzniesionym terenie. Lepiej wtopić ją w ogrodową architekturę (tam, gdzie nie zależy nam na piętrowości). Zasady aranżacyjne są takie same jak przy zakładaniu rabat bylinowych czy mieszanych. Dobór kamieni – jak przy innych skalniakach. To jeden z tych skalniaków, które mogą być wolnostojące (większość powinna przylegać do innego obiektu – wtedy najlepiej wygląda). W małych ogrodach skalniak czasem przybiera formę rabaty żwirowej. Trzeba jednak pamiętać, że płaska rabata skalna nie jest tworem z kilku roślin obsypanym żwirem czy korą.
  • Piarg – to już wyższa szkoła zakładania skalniaka. Piargi w rzeczywistości powstają naturalnie w górach w wyniku wietrzenia skał. Odrywające się lub pękające fragmenty spadają w dół i tworzą warstwę rumoszu skalnego. To specyficzne środowisko, które z czasem jest zarastane przez roślinność górką. Ogród skalny w stylu piargu powinno się budować na lekko pochyłym terenie w najbardziej nasłonecznionym miejscu (wystawa południowa). Należy wykorzystać jeden rodzaj kamienia. Warto postawić na rośliny, które naturalnie występują w konkretnym miejscu, np. w AlpachNa takie zestawienia gatunkowe można trafić w literaturze lub sprawdzić w ogrodach botanicznych.
  • Górska łąka – to częsty sposób zagospodarowania kamienistego terenu. Taki obszar jest nie tylko trudny do „obróbki” i oczyszczenia, ale często charakteryzuje się słabą jakością podłoża. To niewłaściwe miejsce na trawnik, warzywnik, a nawet rabaty. Natomiast łąka górska może być strzałem w dziesiątkę. Poza naturalnie rozłożonymi kamieniami można także nawieźć trochę większego, efektowniejszego materiału. W takim ogrodzie skalnym należy sadzić rośliny zadarniające i ogólnie gatunki mało wymagające, odporne na suszę, takie jak macierzanki, aceny, rozchodniki, rojniki, płomyki szydlaste oraz ukwapy. Całość można uzupełnić trawami ozdobnymi, np. kostrzewami.
  • Wąwóz – na działce można wykorzystać także naturalne wzniesienia terenu, nawet te niewielkie. Wąwóz pomiędzy nimi można np.: wysypać kamieniami i udekorować roślinnością imitując suchy strumień. Takie miejsce powinno prowadzić do jakiegoś interesującego elementu aranżacji ogrodu bądź punktu widokowego. U podstawy można zbudować skalniak na wzniesieniu. Jak nietrudno domyśleć się, ten typ ogrodu skalnego wymaga przestrzeni.

A może skalniak na murku? 

Zagon wzniesiony/skalniak na murku – taki ogród skalny może łączyć się z tarasem lub opierać na dobudowanej „ścianie”. Zagony budowane są z różnorodnych materiałów, np. cegły klinkierowej, piaskowca, betonu, granitu, a nawet drewna. Ważne, aby materiał był jednolity. Przy samym zagonie warto sadzić rośliny o lekko płożącym pokroju, które będą częściowo go zasłaniały. Ogród skalny przylegający do murku można wykorzystać do rozdzielenia poszczególnych części ogrodu lub umocnienia istniejących już wzniesień. Jeśli murek nie przekracza 50 cm wysokości, nie wymaga zastosowania fundamentu.

Rośliny na skalniaku
Autor: GettyImages

Jakie rośliny i kamienie do ogrodu skalnego?

Dobór roślin warto uzależnić od rodzaju ogrodu skalnego, a także zasad aranżacyjnych. Do najczęstszych gatunków wykorzystywanych na skalniaki należą: rojniki, rozchodniki, ukwapy, smagliczki, płomyki, skalnice, goździki, szafirki, krokusy, sasanki, stokrotki, a ponadto zawciąg nadmorski, gęsiówka skalna, wilczomlecz pstry, chaber górski, czyściec wełnisty, dzwonek karpacki. Z drzew i krzewów wykorzystuje się m.in. brzozy, jałowce, trzmieliny, berberysy, sosny i świerki. Z tymi ostatnimi nie można przesadzać, aby nie zacieniły mniejszych roślin. Preferowane są odmiany karłowe oraz płożące.

Przy doborze roślin warto zwrócić uwagę ich preferencje co do odczynu gleby i pod tym kątem dobrać także kamienie. Większość gatunków lubi podłoża zasadowe. Do nich najlepiej pasują wapienie, margle, skały kredowe, dolomity i marmury, które pozwalają utrzymać odpowiedni odczyn. Piaskowiec jest neutralny. Do kamieni zakwaszających glebę należy granit oraz łupek serycytowy. Ogród skalny wygląda najefektywniej, gdy użyje się jednego rodzaju kamienia.

Skalniaki są często odwiedzane przez jaszczurki, które wygrzewają się na kamieniach.

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Pozostałe podkategorie