Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników

2020-08-19 8:24 Anna Skórkowska

Mamy szansę stworzyć piękny ogród bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Postarajmy się przywabić zwierzęta, które staną się naszymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu szkodników – i stwórzmy im odpowiednie warunki bytowania.

Postarajmy się przywabić do ogrodu pożyteczne zwierzęta, które pomogą nam w walce ze szkodnikami roślin. Stwórzmy tym zwierzętom dobre warunki bytowania. Jedne z nich najchętniej zamieszkają w stawie, inne w grupie gęstych krzewów, w żywopłocie, w stercie gałęzi, pod podłogą ganku lub domku na narzędzia. Większość będzie wychodziła na żer dopiero po zmroku, więc dopóki nie oswoją się z naszą obecnością, rzadko będziemy je spotykać.

Dla wszystkich zwierząt ważny jest dostęp do wody, więc staw, oczko wodne, kaskada czy strumyk przez cały rok będą wabić zwierzęta z okolicy. Trzeba zadbać, aby konstrukcja tych budowli zapewniała nie tylko łatwy dostęp do lustra wody, ale i możliwość wydostania się na brzeg. Warto też umieścić w zbiorniku wodnym lub przy jego krawędzi duży płaski kamień lub bal drewniany, bo w takich miejscach rozmaite zwierzęta lubią odpoczywać i grzać się w słońcu. Nauczmy się szanować ich obyczaje, a dostarczą nam wiele radości. Przecież nie tylko dzieci będą z ogromną przyjemnością obserwować codzienną krzątaninę tych małych mieszkańców ogrodu.

Dzieci w ogrodzie. Ogródkowa edukacja dzieci >>>

Poidełko dla ptaków
Autor: GettyImages Ptaki często wykorzystują poidełka jako wanienkę do kąpieli

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: jeż

Jeż żywi się ślimakami i owadami (formami dojrzałymi, larwami i poczwarkami), a także drobnymi gryzoniami. Warto stworzyć jeżowi odpowiednie warunki bytowania: w zacisznym miejscu pozostawić stertę gałęzi, wykładać nieco smakołyków (jeże bardzo chętnie jedzą pokarm przeznaczony dla psów czy kotów, a także surowe drobno siekane mięso wymieszane na przykład z płatkami owsianymi) i dbać, aby miał łatwy dostęp do wody. Jesienią zaśnie w zimowym gnieździe z liści i pozostanie tam zwinięty w kulę i nieruchomy aż do marca. Niska temperatura spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, działalności układu krążenia i układu oddechowego oraz spadek temperatury ciała, lepiej więc go nie budzić, bo będziemy musieli zająć się nim aż do wiosny. Jeże są w Polsce pod całkowitą ochroną.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: ropuchy szara, zielona i paskowana

Ropuchy większość życia spędzają na lądzie. Do wody wędrują na czas godów. Przejawiają aktywność głównie nocną, a jedynie młode osobniki można spotkać też w dzień, zwłaszcza pochmurny i deszczowy. Ropuchy są bardzo żarłoczne. Jedzą głównie ślimaki, owady i ich larwy. Stare, duże osobniki nie gardzą też młodymi gryzoniami, wężami, jaszczurkami i pisklętami ptaków. Zimują w stanie hibernacji w ziemnych kryjówkach. Wszystkie występujące w Polsce gatunki ropuch są objęte całkowitą ochroną.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: żaby

Żaby podzielono umownie na dwie grupy:

  • zielone – bardziej związane z wodą,
  • brunatne – większą część życia spędzające na lądzie, a rozmnażające się w wodzie.

Żaby są pożyteczne, bo odżywiają się głównie owadami latającymi, zaś uzupełnieniem ich diety są pajęczaki, mrówki, chrząszcze i dżdżownice oraz drobne zwierzęta wodne. Duże osobniki zjadają też ślimaki, małe ryby i turkucie podjadki. Żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, a zielone w okresie godowym.

Żaba w ogrodzie
Autor: GettyImages Żaby są pożyteczne, bo odżywiają się głównie owadami latającymi
Jak przywabić zwierzęta do ogrodu
Jeż w ogrodzie

Autor: GettyImages

Jeż żywi się ślimakami i owadami i drobnymi gryzoniam

Sprawdzone sposoby na przywabienie zwierząt do ogrodu

- Poidełko dla ptaków zapewni stały dostęp do wodopoju. To wielka atrakcja dla ptaków, ponieważ w środowisku miejskim przez cały rok cierpią z powodu niedostatku wody.

- Oczko wodne z brzegiem łagodnie opadającym do wody, z kamieniami i roślinami, to dobre miejsce zimowania dla żab. Zależnie od gatunku chronią się one jesienią pod kamieniami, zagrzebują w ziemi lub w mule przy brzegach oraz w niezamarzających częściach zbiorników wodnych.

- Jeżeli w zacisznym i osłoniętym miejscu ogrodu znajdziemy miejsce na stertę gałęzi i grubszych konarów, chętnie skorzysta z niej jeż. W dzień będzie spał w ukryciu, a o zmroku wychodził na żer – oczyści nasze rośliny ze ślimaków i owadów. Zimę przetrwa w gnieździe z liści.

Pożyteczne zwierzęta: jaszczurki zwinki i żyworodne

Żywią się owadami, ślimakami i dżdżownicami. W ogrodzie można je zobaczyć, gdy wygrzewają się w promieniach słońca na kamieniu lub pniu. Są bardzo płochliwe – zaniepokojone błyskawicznie uciekają. Zaatakowana jaszczurka może odrzucić ogon, który ma zdolność odrastania. W Polsce objęte są ochroną.

Pożyteczne zwierzęta: ptaki

Żywią się owadami, ślimakami, a także nasionami. Ich obecność w ogrodzie gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników. Warto więc dokarmiać je zimą, a wiosną powiesić skrzynki lęgowe. Sąsiedztwo ludzi tolerują wróble, sikory bogatki i modraczki, mazurki, pleszki, muchołówki żałobne i szare, kopciuszki, pliszki siwe oraz szpaki. Wśród drzew, w miejscach oddalonych od domu, mogą zagnieździć się kowaliki, a w pobliżu lasu sosnowego także sikory sosnówki lub czubatki. Pamiętajmy, że większość ptaków potrzebuje rewiru o promieniu co najmniej 30 m. Tylko wróble z zasady gnieżdżą się w koloniach, a szpakom i mazurkom sąsiedztwo osobników własnego gatunku nie przeszkadza. Nie wieszajmy, więc kilku skrzynek lęgowych na jednym drzewie.

Nietoperz w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com

Pożyteczne zwierzęta: nietoperze

Nietoperze są bardzo pożyteczne. Chwytają w locie owady latające, a niektóre (na przykład gacki często spotykane w pobliżu siedzib ludzkich) ściągają też gąsienice z liści drzew i krzewów. W USA i Kanadzie już od lat wielu sadowników wiesza na drzewach specjalne budki dla nietoperzy, dzięki czemu do ochrony owoców nie muszą stosować preparatów chemicznych. Żaden z występujących w Polsce nietoperzy nie atakuje ludzi. Jeżeli znajdziemy się w jakimś pomieszczeniu z latającym nietoperzem, zgaśmy światło, otwórzmy okno i stańmy bez ruchu pod ścianą, a on sam znajdzie drogę na zewnątrz. Jeżeli nietoperz siedzi na ścianie lub podłodze, nakryjmy go pudełkiem lub słojem i podsuńmy deseczkę, karton lub nawet gazetę (możemy też wziąć go do ręki, ale tylko przez grubą rękawicę, bo przerażony zapewne będzie chciał ugryźć) i wynieśmy zwierzę na zewnątrz. Ważne, aby było ciemno. Jeśli jest jasno, poczekajmy do wieczora, bo światło dzienne jest dla oczu nietoperza szkodliwe. W Polsce występuje 21 gatunków nietoperzy i wszystkie są objęte ochroną gatunkową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Blanka44
|

Wszystko jest po coś, a jak jakiś zwierząt jest nadmiar i niszczą posadzone rośliny wtedy są różne środki. Np. u mnie jest problem z nadmiarem ślimaków i na to stosuję snacol. Więc nie ma tragedii, a przynajmniej inne bardziej pożyteczne zwierzęta mogą się posilić :)

lala
|

a jak ma sie ropuche w domu to czym karmic ją w zimę ?? latem mogę jej łapać owady i ślimaki ale zimą ??

Antosia
|

czy można zaimortować żabę z miejsca gdzie jest ich pod dostatkiem na działki gdzie jest plaga ślimaków? czy wystarczy jedna czy więcej ipo czym poznać samca a po czym samicę bo chyba potrzebna para aby się rozmnożyły, proszę o radę Antosia

thinker2009
|

czy ropuchy jedzą slimaki co ????????????????????

jagna
|

Mam ogrod już kilka lat,wiec rośliny i krzewy nie są młodziutkie.Jest też oczko wodne z kamieniam więc myśle, że warunki odpowiednie żeby mieszkały tu żaby albo ropuchy.Uwielbiam wieczorny rechot żab.Co ma zrobić jak zwabić żaby do mojego ogródka. Może ktoś podpowie mi z góry dziękuje.

Anonymous
|

Co roku na mojej działce i w okolicy było bardzo dużo żab. Teraz znikły, od czasu doczasu spotykam tylko w ogrodzie ropuchę, która chętnie dobiera się do kociej miseczki. Co się stało z żabami. ?Nietoperze i ptaki są w dużej ilości. Za ogrodzeniem widzę często sarenki. Jeże też od czasu do czasu. Zajęcy nie widziałam od wielu lat, ale teraz wiosną pojawiło się parę młodych. Lisy są w nadmiarze. Kuny również, nawet u mnie pod dachem. Taki jest zwierzyniec w najbliższej okolicy ogrodu. Opisuję ogród w Beskidzie Wyspowym.