Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników

2023-01-02 16:33

Mamy szansę stworzyć piękny ogród bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Postarajmy się przywabić zwierzęta, które staną się naszymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu szkodników – i stwórzmy im odpowiednie warunki bytowania.

Spis treści

  1. Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - jeż
  2. Ropuchy - szara, zielona i paskowana
  3. Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - żaby
  4. Sprawdzone sposoby na przywabienie zwierząt do ogrodu
  5. Jaszczurki zwinki i żyworodne
  6. Pożyteczne zwierzęta - ptaki i nietoperze

Postarajmy się przywabić do ogrodu pożyteczne zwierzęta, które pomogą nam w walce ze szkodnikami roślin. Stwórzmy tym zwierzętom dobre warunki bytowania. Jedne z nich najchętniej zamieszkają w stawie, inne w grupie gęstych krzewów, w żywopłocie, w stercie gałęzi, pod podłogą ganku lub domku na narzędzia. Większość będzie wychodziła na żer dopiero po zmroku, więc dopóki nie oswoją się z naszą obecnością, rzadko będziemy je spotykać. Dla wszystkich zwierząt ważny jest dostęp do wody, więc staw, oczko wodne, kaskada czy strumyk przez cały rok będą wabić zwierzęta z okolicy. Trzeba zadbać, aby konstrukcja tych budowli zapewniała nie tylko łatwy dostęp do lustra wody, ale i możliwość wydostania się na brzeg. Warto też umieścić w zbiorniku wodnym lub przy jego krawędzi duży płaski kamień lub bal drewniany, bo w takich miejscach rozmaite zwierzęta lubią odpoczywać i grzać się w słońcu. Nauczmy się szanować ich obyczaje, a dostarczą nam wiele radości. Przecież nie tylko dzieci będą z ogromną przyjemnością obserwować codzienną krzątaninę tych małych mieszkańców ogrodu.

Dzieci w ogrodzie. Ogródkowa edukacja dzieci >>>

Poidełko dla ptaków
Autor: GettyImages Ptaki często wykorzystują poidełka jako wanienkę do kąpieli

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - jeż

Jeż żywi się ślimakami i owadami (formami dojrzałymi, larwami i poczwarkami), a także drobnymi gryzoniami. Warto stworzyć jeżowi odpowiednie warunki bytowania: w zacisznym miejscu pozostawić stertę gałęzi, wykładać nieco smakołyków (jeże bardzo chętnie jedzą pokarm przeznaczony dla psów czy kotów, a także surowe drobno siekane mięso wymieszane na przykład z płatkami owsianymi) i dbać, aby miał łatwy dostęp do wody. Jesienią zaśnie w zimowym gnieździe z liści i pozostanie tam zwinięty w kulę i nieruchomy aż do marca. Niska temperatura spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, działalności układu krążenia i układu oddechowego oraz spadek temperatury ciała, lepiej więc go nie budzić, bo będziemy musieli zająć się nim aż do wiosny. Jeże są w Polsce pod całkowitą ochroną.

Ropuchy - szara, zielona i paskowana

Ropuchy większość życia spędzają na lądzie. Do wody wędrują na czas godów. Przejawiają aktywność głównie nocną, a jedynie młode osobniki można spotkać też w dzień, zwłaszcza pochmurny i deszczowy. Ropuchy są bardzo żarłoczne. Jedzą głównie ślimaki, owady i ich larwy. Stare, duże osobniki nie gardzą też młodymi gryzoniami, wężami, jaszczurkami i pisklętami ptaków. Zimują w stanie hibernacji w ziemnych kryjówkach. Wszystkie występujące w Polsce gatunki ropuch są objęte całkowitą ochroną.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - żaby

Żaby podzielono umownie na dwie grupy:

  • zielone – bardziej związane z wodą,
  • brunatne – większą część życia spędzające na lądzie, a rozmnażające się w wodzie.

Żaby są pożyteczne, bo odżywiają się głównie owadami latającymi, zaś uzupełnieniem ich diety są pajęczaki, mrówki, chrząszcze i dżdżownice oraz drobne zwierzęta wodne. Duże osobniki zjadają też ślimaki, małe ryby i turkucie podjadki. Żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, a zielone w okresie godowym.

Żaba w ogrodzie
Autor: GettyImages Żaby są pożyteczne, bo odżywiają się głównie owadami latającymi
Jak przywabić zwierzęta do ogrodu
Jeż w ogrodzie

Autor: GettyImages

Jeż żywi się ślimakami i owadami i drobnymi gryzoniam

Sprawdzone sposoby na przywabienie zwierząt do ogrodu

- Poidełko dla ptaków zapewni stały dostęp do wodopoju. To wielka atrakcja dla ptaków, ponieważ w środowisku miejskim przez cały rok cierpią z powodu niedostatku wody.

- Oczko wodne z brzegiem łagodnie opadającym do wody, z kamieniami i roślinami, to dobre miejsce zimowania dla żab. Zależnie od gatunku chronią się one jesienią pod kamieniami, zagrzebują w ziemi lub w mule przy brzegach oraz w niezamarzających częściach zbiorników wodnych.

- Jeżeli w zacisznym i osłoniętym miejscu ogrodu znajdziemy miejsce na stertę gałęzi i grubszych konarów, chętnie skorzysta z niej jeż. W dzień będzie spał w ukryciu, a o zmroku wychodził na żer – oczyści nasze rośliny ze ślimaków i owadów. Zimę przetrwa w gnieździe z liści.

Jaszczurki zwinki i żyworodne

Żywią się owadami, ślimakami i dżdżownicami. W ogrodzie można je zobaczyć, gdy wygrzewają się w promieniach słońca na kamieniu lub pniu. Są bardzo płochliwe – zaniepokojone błyskawicznie uciekają. Zaatakowana jaszczurka może odrzucić ogon, który ma zdolność odrastania. W Polsce objęte są ochroną.

Pożyteczne zwierzęta - ptaki i nietoperze

Żywią się owadami, ślimakami, a także nasionami. Ich obecność w ogrodzie gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników. Warto więc dokarmiać je zimą, a wiosną powiesić skrzynki lęgowe. Sąsiedztwo ludzi tolerują wróble, sikory bogatki i modraczki, mazurki, pleszki, muchołówki żałobne i szare, kopciuszki, pliszki siwe oraz szpaki. Wśród drzew, w miejscach oddalonych od domu, mogą zagnieździć się kowaliki, a w pobliżu lasu sosnowego także sikory sosnówki lub czubatki. Pamiętajmy, że większość ptaków potrzebuje rewiru o promieniu co najmniej 30 m. Tylko wróble z zasady gnieżdżą się w koloniach, a szpakom i mazurkom sąsiedztwo osobników własnego gatunku nie przeszkadza. Nie wieszajmy, więc kilku skrzynek lęgowych na jednym drzewie.

Nietoperz w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Nietoperze żywią się motylami nocnymi, chrząszczami, pasikonikami, świerszczami, muchami i komarami

Nietoperze są bardzo pożyteczne. Chwytają w locie owady latające, a niektóre (na przykład gacki często spotykane w pobliżu siedzib ludzkich) ściągają też gąsienice z liści drzew i krzewów. W USA i Kanadzie już od lat wielu sadowników wiesza na drzewach specjalne budki dla nietoperzy, dzięki czemu do ochrony owoców nie muszą stosować preparatów chemicznych. Żaden z występujących w Polsce nietoperzy nie atakuje ludzi. Jeżeli znajdziemy się w jakimś pomieszczeniu z latającym nietoperzem, zgaśmy światło, otwórzmy okno i stańmy bez ruchu pod ścianą, a on sam znajdzie drogę na zewnątrz. Jeżeli nietoperz siedzi na ścianie lub podłodze, nakryjmy go pudełkiem lub słojem i podsuńmy deseczkę, karton lub nawet gazetę (możemy też wziąć go do ręki, ale tylko przez grubą rękawicę, bo przerażony zapewne będzie chciał ugryźć) i wynieśmy zwierzę na zewnątrz. Ważne, aby było ciemno. Jeśli jest jasno, poczekajmy do wieczora, bo światło dzienne jest dla oczu nietoperza szkodliwe. W Polsce występuje 21 gatunków nietoperzy i wszystkie są objęte ochroną gatunkową.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to: