Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie - sprawdzone sposoby na ślimaki

Ślimaki w ogrodzie nie są pożądane. Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby na ślimaki są niekiedy skuteczniejsze, niż chemiczna walka z tymi uciążliwymi szkodnikami. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ślimaki w ogrodzie.
Ślimaki pojawiają się w ogrodzie wieczorem lub po deszczu. Wprawdzie wyglądają niewinnie, ale potrafią - zwłaszcza gdy jest ich bardzo dużo - oszpecić lub zniszczyć wiele roślin.
Ślimaki uszkadzają różne rośliny: jednoroczne, wieloletnie, drzewa i krzewy. W liściach wygryzają podłużne otwory o ostrych kątach lub zeskrobują górną skórkę wraz z miękiszem, dolną pozostawiając nienaruszoną. W miejscu żerowania i bytowania ślimaków widać srebrzyste smugi zaschniętego śluzu, znaczącego trasę ich wędrówek. Ślimaki chętnie jedzą kiełkujące młode roślinki – zdarza się, że pozostawiają na grządce tylko łodyżki. W korzeniach spichrzowych wygryzają nieregularne dziury. Z warzyw najczęściej zjadają fasolę, warzywa kapustne i sałatę. Chętnie żerują też na złocieniach.
Nie przegap: Meble do minimalistycznych przestrzeni wokół domu >>>
Jakie ślimaki spotykamy w ogrodzie?
W ogrodzie możemy spotkać ślimaki nagie oraz ślimaki z muszlami.
Ślimaki bez skorupki
Ślimaki bez skorupki często pojawiają się w ogrodzie. Ze ślimaków nagich w ogrodach najczęściej możemy spotkać pomrowiki polne, śliniki ogrodowe, pomrowy ogrodowe i żółte. Uaktywniają się między godziną 21 a 1 w nocy, a gdy jest chłodno i deszczowo – także w dzień. Ponieważ Ślimaki bez skorupki składają jaja przez cały okres wegetacyjny (po 20-30 sztuk, płytko w glebie, pod kamieniami, w pobliżu roślin, na których żerują), spotyka się równocześnie różne stadia rozwojowe ślimaków nagich. Zimują w glebie – najczęściej w formie półprzezroczystych, białawych jaj (można je zauważyć jesienią podczas przekopywania grządki), ale mogą przezimować też osobniki młode i starsze. Wczesną wiosną Ślimaki bez skorupki pojawią się na pierwszych roślinach. Ślimaki nagie czują się najlepiej w warunkach średniej wilgotności gleby – zbyt sucha lub zbyt wilgotna wpływa hamująco na rozwój lub nawet może się okazać dla nich zabójcza.
Pomrów ogrodowy. Ma brunatne ciało długości 3 do 4 cm. Pojawia się w średnio wilgotnych ogrodach, zwłaszcza położonych w pobliżu dużych parków i ogródków działkowych. W okresie sprzyjającej mu pogody występuje masowo i jest wtedy, spośród wszystkich ślimaków, najgroźniejszym szkodnikiem roślin ogrodowych.
Ślinik ogrodowy. Ma ciało szaroczarne lub brązowoczarne z jasnymi smugami po bokach, pokryte żółtym śluzem. Chętnie zjada kapustę, ogórki, sałatę, seler i owoce truskawek, a także rośliny ozdobne, uprawiane w ogrodzie, szklarenkach i inspektach.
Sprawdź też:
Ślimaki z muszlami
Ślimaki z muszlami spotykamy w ogrodach wśród krzewów i innych wysokich roślin. Najchętniej żerują na młodych częściach roślin. Aktywne zwłaszcza nocą i w dzień po deszczu, w okresach suszy zasklepiają się w skorupach i nieruchomieją. Są mniej uciążliwe niż ślimaki nagie.
Ślimak ogrodowy. Ma spiralnie skręconą muszlę – żółtą, różową lub czerwonobrunatną, z ciemniejszymi brązowymi paskami . Chętnie przebywa wśród krzewów i ozdobnych roślin zielnych – po deszczu wpełza na liście, pnie drzew i krzewów. Najpospolitszy w naszych ogrodach. Chętnie żeruje na różanecznikach, uszkadzając dotkliwie ich liście.
Bursztynka podłużna. Ma cienkościenną, prawie błoniastą muszlę, przez którą prześwieca jej ciało . Może być różnie ubarwiona: od zielonożółtej do zielonoszarej. Można ją spotkać w wilgotnych ogrodach z oczkami wodnymi – nie tylko na roślinach, lecz także pod opadłymi liśćmi i kamieniami. Chętnie zjada liście traw.
Ślimak winniczek (jadalny). Ma dużą, białobeżową lub szarawą muszlę . Jego typowymi siedliskami są wilgotne i cieniste zarośla, z których przechodzi do ogrodów. Żywi się głównie zwiędłymi częściami roślin, choć czasem uszkadza też ich zdrowe fragmenty.
Sprawdź też: sposoby na kreta w ogrodzie >>>
Ślimaki w ogrodzie zwalczanie
Jeśli ślimaki pojawią się w ogrodzie masowo, pożyteczne zwierzęta nie są w stanie ograniczyć ich liczebności.Wtedy musimy zacząć działać. Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie? Możemy wykonać różne pułapki na ślimaki i usuwać je z ogrodu.
- Ślimaki z muszlą można łatwo zebrać z roślin do naczynia i wypuścić z dala od ogrodu.
- Ślimaki nagie uaktywniają się między godziną 21 a 1 w nocy, w dzień są ukryte. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub kapusty, pod którymi te lubiące wilgoć zwierzęta kryją się w ciągu dnia.
- Można wykładać przynęty pokarmowe na ślimaki: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki.
- Jednym ze skutecznych sposobów na ślimaki jest umieszczenie w ziemi plastikowych kubeczków lub talerzyków wypełnionych piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, zwabione – po prostu wpadają do tych pułapek.
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie
Warto sadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują, na przykład bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.
>>> Sprawdź też: turkuć podjadek - zwalczanie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Ślimaki lubią ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków, wysoką trawę i rozkładające się roślinne resztki
Sposoby na ślimaki
Jeżeli chcesz zniechęcić ślimaki do przebywania w ogrodzie należy:
- nie układać w ogrodzie sterty gałęzi, kamieni, desek, materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed naturalnymi wrogami,
- kosić trawę i chwasty w ogrodzie i w jego pobliżu, gdyż wszelkie wysokie zarośla i wysoko rosnąca trawa to dobra kryjówka dla ślimaków w ciągu dnia,
- obniżyć wilgotność gleby przez spulchnianie jej w dni słoneczne – giną wtedy jaja i młode ślimaki (bardzo wrażliwe na suszę). Można też okresowo przesuszyć trawniki, ograniczając ich zraszanie,
- chronić grządki lub pojedyncze rośliny, rozsypując pasami szerokości 20 cm trociny, igliwie sosnowe, plewy jęczmienne lub żytnie, a nawet suchy piasek zmieszany z popiołem. W ten sposób stworzymy ślimakom barierę nie do przebycia,
- podlewać ogród rano, bo robiąc to wieczorem, tworzysz ślimakom idealne warunki do żerowania,
- ściółkować glebę liśćmi narecznicy samczej lub opryskiwać gnojówką z jej liści – zapach narecznicy odstrasza ślimaki.
- opryskiwać rośliny zaatakowane przez ślimaki odwarem z papryki rocznej (1 kg świeżych owoców zalać 10 litrami wody i gotować 1 godzinę. Odstawić na 48 godzin, przetrzeć i przecedzić).

Zwalczanie ślimaków środkami chemicznymi
Wokół roślin, między ich rzędami lub na uczęszczanych ścieżkach ślimaków zamiast trocin można rozsypywać wapno palone 40 g na m2 (4 kg na 100 m2). Gdy w ogrodzie pojawi się bardzo wiele ślimaków nagich, można wieczorem rozsypać wapno palone dwukrotnie – w odstępie od 30 minut do 1 godziny – za każdym razem po pół podanej wyżej dawki. Metoda tworzenia barier (także roślinnych) jest skuteczna jedynie podczas suchej pogody.
Do zwalczania ślimaków służą preparaty takie jak np. Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax. Środki te działają toksycznie na rośliny, więc można posypać nimi tylko ścieżki.
Można stosować preparaty ślimakobójcze (np. Mesurol Schneckenkorn) w postaci granulek, które działają na szkodniki jako przynęta i trucizna. Wieczorem należy wyłożyć granulki na glebę między rzędami roślin lub na trasach ich wędrówek – 3 g na 10 m2 (20-30 granulek na 1 m2). Uwaga! Ten preparat ma III klasę toksyczności – czyli jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt stałocieplnych. Zatem, jeśli ślimaków jest tak wiele, że nie możemy poradzić sobie w inny sposób i decydujemy się na użycie preparatu chemicznego – zatrudnijmy ekipę zwalczającą szkodniki na zlecenie.
Od kilku lat na rynku dostępny jest też preparat na ślimaki o nazwie Nemaslug zawierający nicienie, które są pasożytami ślimaków. Rozmnażają się one w ciele ofiar i w krótkim czasie doprowadzają do ich śmierci.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:

Autor: Murator
"Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej
Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego między innymi jak urządzić piękny ogród, by cieszył przez lata, czym się kierować, wybierając styl ogrodu i rośliny, jak założyć i pielęgnować trawnik, które urządzenia i narzędzia przydadzą się do pielęgnacji ogrodu, czym wykończyć ścieżki i podjazdy, z czego wybudować taras i jaką nawierzchnię na nim położyć.