Turkuć podjadek. Co warto wiedzieć o turkuciu podjadku i jak go zwalczać? [WIDEO]

Turkuć podjadek to groźny szkodnik roślin. Zobacz jak zrobić pułapki na turkucia i inne metody zwalczania. Turkuć występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem roślin. Jak zwalczać turkucia: poradnik.

Turkuć podjadek - jest jednym z największych naszych owadów. Osiąga nawet 6 cm długości, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej. Turkuć podjadek na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego odnóża przednie: silnie zbudowane, spłaszczone i zaopatrzone w „zęby”, które służą do grzebania podziemnych korytarzy. Czy jest to groźny szkodnik roślin?

Spis treści

  1. Szkodniki roślin: turkuć podjadek
  2. Turkuć podjadek: zwalczanie
  3. Turkuć podjadek: zwalczanie chemiczne

Szkodniki roślin: turkuć podjadek

Drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby turkuć podjadek unosi młode rośliny, które wskutek tego więdną i zasychają (narusza ich korzenie); zjada napotkane korzenie (rośliny wciąga do korytarzy); wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin. Turkuć podjadek w ogrodzie jest też pożyteczny, bo zjada ślimaki, pędraki i drutowce.

Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia trzy lata. Zimują więc i larwy, i dorosłe turkucie w glebie. W maju, podczas ciepłych wieczorów, opuszczają na krótko glebę, aby połączyć się w pary. W czerwcu samice składają po 300 jaj w gnieździe, znajdującym się przy końcu korytarza, w dużej 10-centymetrowej komorze znajdującej się 3 cm pod powierzchnią gleby. Aby lepiej ogrzać gniazdo, samica podgryza wokół korzenie roślin, które gnijąc wydzielają ciepło. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych. Samica opiekuje się larwami do jesieni, kiedy młode samodzielnie kopią kanaliki do głębokości 0,5–1 m, gdzie zimują.

Turkuć podjadek występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem. Owady te występują licznie w ogrodach o wilgotnej, próchnicznej glebie, jeśli znajdują się w nich dawno nie ruszane pryzmy kompostu.

>>Przeczytaj też: Szkodniki roślin w ogrodzie: ślimaki, krety, turkucie, gryzonie

Turkuć podjadek: zwalczanie

Najskuteczniejszą metodą walki z turkuciem jest wyłapywanie larw i osobników dorosłych i ich niszczenie. Poznaj sposoby na zwalczanie turkucia podjadka. Jak zrobić pułapki na turkucia podjadka.

Turkuć podjadek zwalczanie: wyłapywanie larw i osobników dorosłych

  • Wkopać do gleby w pobliżu norek naczynia o gładkich ścianach, przykryte z wierzchu ukośnie umocowaną deseczką, w pobliżu naczyń i w naczyniach umieścić grudki nawozu końskiego w celu zwabienia szkodnika roślin.
  • W maju, w okresie godów turkucia, wkopać w glebę poniżej jej powierzchni doniczki i połączyć je deseczką wciśniętą lekko w ziemię, turkucie napotkawszy przeszkodę (deseczkę) poruszają się wzdłuż niej i wpadają do doniczek, z których należy je codziennie wybierać i niszczyć.
  • W czerwcu i lipcu wyszukiwać i niszczyć gniazda szkodnika roślin. O obecności podziemnych korytarzy świadczą smugi lekko wzniesionej ziemi i schnące rośliny. Na końcu korytarza znajduje się gniazdo turkucia (komora lęgowa) – tu gleba się zapada, a rośliny marnieją. W to miejsce należy wlać nieco oleju jadalnego zmieszanego z wodą, co powoduje wychodzenie turkuci na powierzchnię i umożliwia ich schwytanie.
  • We wrześniu, w miejscach gdzie turkuci było najwięcej, wykopać doły o wymiarach 50 x 50 x 50 cm, wypełnić je obornikiem, przysypać ziemią i oznaczyć kijem wbitym w glebę. Zimą lub wczesną wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej turkucie.

Jak walczyć z turkuciami
Autor: thinkstockphotos.com Turkuć podjadek to jeden z większych owadów w Polsce, a zarazem szkodnik roślin, który zjada ich korzenie. Larwy turkucia podjadka są podobne do postaci dorosłych.

Turkuć podjadek: zwalczanie chemiczne

Jeśli turkucie czynią znaczne szkody i wyłapywanie nie wystarcza, można sięgnąć po metody chemiczne ich zwalczania. Jednak trzeba pamiętać, że substancje chemiczne przedostają się do gleby i do uprawianych roślin. Aby zniszczyć turkucie, można wykładać zatrute przynęty, np. liście sałaty opryskane insektycydem lub wysiać na powierzchni gleby dozwolony preparat granulowany (np. Diazinon 10 G w dawce 0,5 kg na 100 m2).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ftg
|

nic się nie dowiedziałam

fik
|

Turkuc obecnie występuje w takiej ilości, że nie ma najmniejszego znaczenia dla gospodarki rolnej. Jego liczebnośc bardzo spadła najprawdopodobniej na skutek zatrucia gleb różnego rodzaju nawozami.

ja...
|

turkucie są bardzo nie bezpieczne dla nas

widmo
|

z turkuciem miałem problemy ze 4 - 5 lat temu , poczytałem różne poradniki internetu nie miałem jeszcze , ale zapewniam was ze najskuteczniejszym sposobem jest likwidowac gniazda , kiedy kosiłem trawe gdzieś początkiem czerwca zauwałyłem niewielkie wzniesienia na trawniku , myśle co to wziołem motyke ściołem czubek patrze jakieś gniazdo w środku zołte jaja troche mniejsze od ziarnka , popatrzyłem nie wiedziałem co to , zapytałem babci mówi ze to jaja turkucia bo obok na grządkach to rośliny w ziemie wciąga , mówie wam chociarz nie jestem fachowcem obok na jakichś 20 arach trawnika znalazłem w ciągu 3h około 70 gniazd , czyli z turkuć na grządkach jaj nie składa woli spokojniejsze miejsce aby ziemia nie ruiszana była typu okopywanie grządek czy jakiekolwiek prace z tym związane,na drugi rok zrobiłem tak samo ale tych gniazd znalazłem zaledwie nie przesadze ze 7 , póżniej zaniedbałem to , ale w tym roku będe szukał tych gniazd to wam ewentualnie napisze co i jak .

MADZIAAA
|

JAK TURKUĆ PODJADEK PORUSZA SIĘ W GLEBIĘ:(WIE KTOŚ?

basik47
|

Chciałam sobie wydrukować to co jest napisane o mturkuciu ale niestety nic mi nie wychodzi druykują się tylko wypowiedzi .szkoda

wiesia545
|

Wysiewam po zbiorach gorcyce i na zime przekopuje

ula
|

ja mam ok 60 larw na 1m kwadratowy
nic na nie nie dziala
prosze o pomoc

KaŚŚ
|

Szkodniki; chyba biedronka, mucha i innych nie znam znajdz sobie w internecie i dzia za gg napisze cos hihi !!

Oliwka
|

W razie co to mój numer GG : 5575554 !
Pliiis ! to ważne. ;d