Turkuć podjadek. Co warto wiedzieć o turkuciu podjadku i jak go zwalczać?

2021-05-24 10:52
Turkuć podjadek
Autor: GettyImages Turkuć podjadek jest jednym z największych naszych owadów

Turkuć podjadek to groźny szkodnik roślin. Zobacz jak zrobić pułapki na turkucia i inne metody zwalczania. Turkuć występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem roślin. Jak zwalczać turkucia: poradnik.

Turkuć podjadek jest jednym z największych naszych owadów. Osiąga nawet 6 cm długości, jego ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej. Turkuć podjadek na głowie ma długie czułki, a na końcu odwłoka – wyrostki ułatwiające orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego odnóża przednie: silnie zbudowane, spłaszczone i zaopatrzone w „zęby”, które służą do grzebania podziemnych korytarzy. Czy turkuć to groźny szkodnik roślin?

Przepis na zdrowy ogród. Jak zapobiec rozwojowi chorób i szkodników?

Turkuć podjadek - szkodliwość

Drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby turkuć podjadek unosi młode rośliny, które wskutek tego więdną i zasychają (narusza ich korzenie); zjada napotkane korzenie (rośliny wciąga do korytarzy); wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin.

Turkuć podjadek w ogrodzie jest też pożyteczny, bo zjada ślimaki, pędraki i drutowce. Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia trzy lata. Zimują więc i larwy, i dorosłe turkucie w glebie. W maju, podczas ciepłych wieczorów, opuszczają na krótko glebę, aby połączyć się w pary. W czerwcu samice składają po 300 jaj w gnieździe, znajdującym się przy końcu korytarza, w dużej 10-centymetrowej komorze znajdującej się 3 cm pod powierzchnią gleby. Aby lepiej ogrzać gniazdo, samica podgryza wokół korzenie roślin, które gnijąc wydzielają ciepło. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych. Samica opiekuje się larwami do jesieni, kiedy młode samodzielnie kopią kanaliki do głębokości 0,5–1 m, gdzie zimują.

Turkuć podjadek występując pojedynczo nie powoduje znacznych szkód, jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, wtedy staje się uciążliwym szkodnikiem. Owady te występują licznie w ogrodach o wilgotnej, próchnicznej glebie, jeśli znajdują się w nich dawno nie ruszane pryzmy kompostu.

>>Przeczytaj też: Szkodniki roślin w ogrodzie: ślimaki, krety, turkucie, gryzonie

Turkuć podjadek - zwalczanie

Najskuteczniejszą metodą walki z turkuciem jest wyłapywanie larw i osobników dorosłych i ich niszczenie. Poznaj sposoby na zwalczanie turkucia podjadka. Jak zrobić pułapki na turkucia podjadka.

Turkuć podjadek zwalczanie: wyłapywanie larw i osobników dorosłych

  • Wkopać do gleby w pobliżu norek naczynia o gładkich ścianach, przykryte z wierzchu ukośnie umocowaną deseczką, w pobliżu naczyń i w naczyniach umieścić grudki nawozu końskiego w celu zwabienia szkodnika roślin.
  • W maju, w okresie godów turkucia, wkopać w glebę poniżej jej powierzchni doniczki i połączyć je deseczką wciśniętą lekko w ziemię, turkucie napotkawszy przeszkodę (deseczkę) poruszają się wzdłuż niej i wpadają do doniczek, z których należy je codziennie wybierać i niszczyć.
  • W czerwcu i lipcu wyszukiwać i niszczyć gniazda turkucia. O obecności podziemnych korytarzy świadczą smugi lekko wzniesionej ziemi i schnące rośliny. Na końcu korytarza znajduje się gniazdo turkucia (komora lęgowa) – tu gleba się zapada, a rośliny marnieją. W to miejsce należy wlać nieco oleju jadalnego zmieszanego z wodą, co powoduje wychodzenie turkuci na powierzchnię i umożliwia ich schwytanie.
  • We wrześniu, w miejscach gdzie turkuci było najwięcej, wykopać doły o wymiarach 50 x 50 x 50 cm, wypełnić je obornikiem, przysypać ziemią i oznaczyć kijem wbitym w glebę. Zimą lub wczesną wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej turkucie.

Turkuć podjadek: zwalczanie chemiczne

Jeśli turkucie czynią znaczne szkody i wyłapywanie nie wystarcza, można sięgnąć po metody chemiczne ich zwalczania. Jednak trzeba pamiętać, że substancje chemiczne przedostają się do gleby i do uprawianych roślin. Aby zniszczyć turkucie, można wykładać zatrute przynęty, np. liście sałaty opryskane insektycydem lub wysiać na powierzchni gleby dozwolony preparat granulowany (np. Diazinon 10 G w dawce 0,5 kg na 100 m2).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE