Kret w ogrodzie: jak pozbyć się kreta. Sprawdzony sposób na kreta

2011-04-12 14:43 Elżbieta Borkowska-Gorączko
Sposób na kreta w ogrodzie
Autor: thinkstockphotos.com

Kret w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Prezentujemy skuteczne sposoby na kreta, bo walka z z nim nie należy do łatwych zadań. Oto kilka sposobów, jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Krety drążą korytarze na znacznej głębokości, więc trudno uchronić przed nimi ogród. Łączna długość krecich korytarzy często przekracza 100 m, a głębokość, na jakiej się znajdują, wynosi 10-40 cm latem i poniżej 50 cm zimą. Dlatego walka z kretami nie jest łatwa.

Jak pozbyć się kreta z trawnika

W miejscu, gdzie zaplanowano trawnik, można rozłożyć siatkę ze sztucznego tworzywa o małych oczkach, przysypać ją ziemią (warstwa około 10 cm) i dopiero na niej rozłożyć darń z rolki albo posiać nasiona traw.

Sposób na kreta na rabatach z kwiatami

Na rabatach, które muszą być przekopywane, rozłożenie siatki ze sztucznego tworzywa odpada. W takich miejscach krety w ogrodzie można wypłaszać specjalnymi urządzeniami emitującymi fale dźwiękowe nieprzyjemne dla tych zwierząt (krety mają bardzo wrażliwy słuch) albo wsypywać do nor gotowe preparaty odstraszające.

Wielu zwolenników mają pułapki na krety, które wkopuje się w krecie korytarze. Są to rury zakończone zapadkami otwierającymi się do środka – kret może wejść do wnętrza, ale już się z niego nie wydostanie. Pułapki trzeba codziennie sprawdzać, a złapane zwierzęta uwalniać poza ogrodem.

Sprawdź też:

Inne sposoby na walkę z kretem w ogrodzie

Chcąc pozbyć się kreta z ogrodu można też spróbować niekonwencjonalnych metod:

  • umieścić w kretowiskach wiatraczki (ruszając się na wietrze, powodują mikrodrgania gruntu, czego krety bardzo nie lubią);
  • zakopać w tunelach butelki, tak by koniec szyjek wystawał ponad ziemię (wpadające do butelki powietrze wydaje nieprzyjemny dźwięk);
  • użyć substancji zapachowych, które wkłada się w krecie korytarze (spleśniałe skórki cytrynowe, liście bzu czarnego lub czosnku, aksamitki, bazylię).

Niestety, efekty często bywają niezadowalające, bo krety wykazują się dużym przywiązaniem do miejsca, w którym żyją, i mimo wypłaszania lubią wracać.

Zobacz:

Polecamy wideo: Jak pozbyć się kreta?

Jak pozbyć się kreta? PORADNIKOWY FILM FABULARNY

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Paweł
|

Ja w tamtym roku kupowałem środki odstraszające pożegnanie z kretem, opryskałem tak kilka razy i miałem spokój. Tym bardziej, że ten środek jest sprzedawany w formie konewki więc przy okazji podlewałem trawnik.

Agnieszka Bartuszczyk
|

Sposób z wątróbką mnie powalił. Chciałabym mieć w okolicy tak zaradne koty, ale poza moim leniwym puszkiem nie znalazłam nic pomocnego. Kupiłam więc pułapkę (taka metalowa) i zadziałam "profesjonalnie". Jak coś, pułapka od firmy r-max - pomogą wybrać coś odpowiedniego (nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak pułapka żywołowna...).

Anita Markowska
|

Nie ma sensu walka z kretem. Usuwa się kretowinę, zostaje mała dziurka, przez ktora kret wychodzi w nocy na łowy. nie kopie nowych. Jak się z nim walczy, to tych kopczyków jest coraz więcej.

Jerin
|

Krety psują wygląd ogrodu i są upierdliwe, nam już się znudziło ogarnianie tego samodzielnie i wezwaliśmy ekipę. My nie musieliśmy się martwić i tracić czasu na walkę z ogrodowymi stworzeniami, a firma ładnie (i póki co skutecznie) je wszystkie przegoniła. Wcześniej próbowaliśmy innych metod, niestety nic nie pomogło.

Comet Bajbak
|


Szkoda stworzenia ale rozkopane cała posesja przez cwaniaka...,.

wakacyjny
|

początek artykułu nie zawodne sposoby..."
koniec artykułu "Niestety, efekty często bywają niezadowalające..."
co za wór to pisał

Adrian
|

Oto tradycyjne metody pozbycia się kretów i przyczyny dla których musiałeś szukać nowych sposobów:

sierść psa (pies jest jego naturalnym wrogiem)– działa na
krótko – kret jest inteligentny i szybko orientuje się, że to nie pies,
tylko podpucha

karbid, nafta, spaliny i inne środki zapachowe – ponieważ sieć
korytarzy ma długość kilkuset metrów, kret po prostu oddala się w
odleglejsze zakątki i kiedy smród wsiąknie w ziemię, wraca i dorabia
parę kopców wentylacyjnych.

zalewanie wodą – kret znakomicie pływa, a powódź w korytarzach
najczęściej przeczekuje w kopcu nad powierzchnią ziemi. Swoje gniazdo,
najczęściej zabezpiecza przed powodzią studnią chłonną.

opryski trawnika substancją chemiczną – narażają otoczenie na
zatrucie, konieczność kwarantanny na owoce z ogródków sąsiadujących z
trawnikiem. Ponadto trzeba je powtarzać co jakiś czas, ponieważ
substancje te się rozkładają po ok. 14 dniach.

pułapki zwykłe i pirotechniczne – dzięki czułemu węchowi kret
potrafi wyczuć obce zapachy i zazwyczaj je omija. Co prawda udaje się
przy ich pomocy złapać lub ogłuszyć co jakiś czas pojedyncze osobniki,
ale do opuszczonej gotowej sieci korytarzy prawie natychmiast wprowadza
się następny kret lub nornica.

wiatraczki, butelki na kijach itp. - dźwięki i drgania z tych „urządzeń” działają odstraszająco ale tylko wtedy gdy wieje wiatr.

urządzenia dzwiękowo wibracyjne-ten okazał się jako jedyny skuteczny
odstraszacz który kupiłem nazywa się Maxkret -nie namawiam,kto chce niech sprawdzi

pozdrawiam

Marcin
|

Marcin
Większość - ba prawie wszyscy piszą o krecie. Ja również myślałem, że mam problem z kretem, no bo kopce to przecież kret. Jednak zastanowiły mnie takie uniesione nieco jakby labirynty, a pod nimi korytarze. Zadzwoniłem do firmy DDD i wytłumaczyli mi, że tak na prawdę walcząc z kretem, nieświadomie walczymy z gryzoniami nornikowatymi.
Zamówiłem u nich usługę, kilka wizyt i po sprawie. Jednak na tym nie koniec. Uprzedzili, że ,,goście" będą się pojawiać, jednak pojedynczo i jeżeli będę doglądał i reagował regularnie, to problem będę miał pod kontrolą. Rzeczywiście tak jest. Polecili mi zdecydowanie jeden skuteczny i bezpieczny preparat - Difenor, kupiłem przez sklep internetowy. Pytałem o gaz quickphos, który oni używali. To, co usłyszałem przeraziło mnie do tego stopnia, że jestem dziś w szoku jak słyszę, że ktoś sprzedaje ten środek osobom bez profesjonalnego przygotowania. Ten gaz jest śmiertelnie niebezpieczny i na dodatek nie ma na niego antidotum. Prawo nawet stanowi, że sprzedawca i kupujący podlegają pod ustawę o obrocie środkami o najwyższej klasie toksyczności i ustawie antyterrorystycznej. Stosuję już drugi rok Difenor i polecam skuteczny i bezpieczny środek.

duśka
|

Mój sposób na kreta jest bardzo prosty i tani,mianowicie skórki cytrusów .Pojawia się kret ścinam kopczyk i upycham skórki w te ich dziurki,nawet podgniłe daję gwarancję ,że więcej się nie pojawią.No i moi mili kochajcie koty...i ich kupki to także działa! Mandarynki,grejfruty do brzuszka,kotek na kolanka wynik -nie ma kreta

Julka
|

Trutki, śmierdzące płyny i inne środki z centrów ogrodniczych, zalewanie wodą z węża włożonego w korytarz - działa na chwilę, o ile w ogóle. Znacznie lepiej sprawdziły się u mnie pułapki - rury, urządzenia z mikroładunkiem wybuchowym (do kupienia przez internet, ale dość drogie), oraz akcje przeprowadzane przez specjalistyczną firmę polegające na wpuszczeniu w korytarze jakiegoś silnego gazu. Ale wszystkie metody trzeba co jakiś czas powtarzać, bo po pewnym czasie wprowadzają się nowe krety