Kret w ogrodzie - jak pozbyć się kreta z ogrodu? Sprawdzone sposoby na kreta

2011-04-14 13:10
Kret na trawniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Kret w ogrodzie nie jest zwierzęciem pożądanym. Dlaczego?

Kret w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Prezentujemy skuteczne sposoby na kreta, bo walka z z nim nie należy do łatwych zadań. Oto kilka sposobów, jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Kret zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Kret ryjący korytarze w ogrodzie, to prawdziwe utrapienie: niszczy korzenie roślin i tworzy kretowiska. Co warto wiedzieć o krecie? Jak go wypłoszyć z ogrodu?

Spis treści

 1. Kret - co warto o nim wiedzieć?
 2. Kret w ogrodzie - dlaczego szkodzi?
 3. Krety są też pożyteczne
 4. Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Kret - co warto o nim wiedzieć?

Kret europejski jest ssakiem o ciele krępym, wałeczkowatym, długości 11–17 cm, z krótkim ogonem (2–4 cm). Głowę ma małą, wciągniętą w ryjek, oczy prawie całkowicie zredukowane, szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem (od strony grzbietowej czarnym, błyszczącym, od spodu – szarym). Stopy przednich nóg są łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów.

 • Kret zimuje w korytarzach w glebie na głębokości 50–60 cm (poniżej poziomu zamarzania), ale nie zapada w sen zimowy. Wiosną kopie pod powierzchnią gleby korytarze, tworząc kopczyki – kretowiska. Wiosną zakłada komorę lęgową, do której prowadzi labirynt podziemnych korytarzy. Po 3–4 tygodniach od kopulacji samica rodzi 2–7 młodych, w gnieździe zbudowanym z trawy, liści i mchu na głębokości 30–50 cm. Młode przebywają w nim około 35 dni. Dojrzałość płciową osiągają w następnym roku.
 • Kret żyje do 3 lat. W ciągu doby ma trzy ośmiogodzinne cykle, podczas każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, pozostałe 4 przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest w godzinach porannych – wtedy powstaje najwięcej kretowisk.
 • Kret żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym znalezionym w glebie: dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, larwami i poczwarkami owadów. Może też zjadać drobne gryzonie, ślimaki i żaby. Na zimę gromadzi znaczne zapasy, złożone przeważnie z dżdżownic, które zakopuje w pobliżu gniazda.
 • Kret ma niezwykły słuch, podczas żerowania wyszukuje swoje ofiary słuchem. Słyszy nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby, dlatego wykorzystuje się dźwięki do wypłaszania nieproszonego gościa z ogrodów.

Kret w ogrodzie - dlaczego szkodzi?

Kret dobrze czuje się w glebach wilgotnych i próchnicznych, unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Dlatego bardzo chętnie zamieszkuje pod starannie pielęgnowanym trawnikiem, grządkami kwiatowymi i warzywnikiem.

Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia kret niszczy korzenie roślin, które przewracają się i zamierają, powoduje gnicie roślin zasypanych przez kopce. Kretowiska utworzone przez kreta utrudniają koszenie traw. Wyjadając dżdżownice, które stanowią 90 proc. jego menu, kret powoduje szkodę pośrednią (dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, wzbogacają ją w próchnicę), zatem pośrednio przyczynia się do pogarszania warunków glebowych; zjada też żaby, które są pożyteczne.

Krety są też pożyteczne

Jednocześnie kret jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi, bo zjada ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Zjada też drobne gryzonie, które często czynią szkody w ogrodach.

Sprawdź też: Zwalczanie ślimaków w ogrodzie >>

Kret jest u nas objęty ochroną gatunkową i zabijanie go jest zabronione.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu

Aby zniechęcić krety do zasiedlania naszego ogrodu, można wykorzystać ich wrażliwość na zapachy, dźwięki i drgania.  Ogrodnicy stosują wiele „domowych sposobów” odstraszania kretów:

 • do korytarzy wkopują puste butelki z szyjkami skierowanymi do góry i wystającymi 5–10 cm nad poziom gleby, wpadający do butelek wiatr wydaje dźwięki;
 • instalują wiatraczki, których skrzydła poruszając się na wietrze wydają dźwięki, gdy uderzają o sprężystą deseczkę;
 • rozpinają naprężone druty między palikami wbitymi w ziemię;
 • wbijają w kretowisko kołek drewniany i co jakiś czas uderzają w niego drugim kołkiem – powstający w ten sposób hałas rozchodzi się w glebie.

Można też zastosować Anty Mysior – elektroakustyczny odstraszacz gryzoni i kretów, zasilany bateriami, który wysyła sygnały akustyczne ciągłe o wysokiej częstotliwości. Urządzenia te mogą być stosowane profilaktycznie, tj. jeszcze przed zasiedleniem terenów przez krety (umieszcza się je w ziemi, w odległości 8–10 m od siebie). Ponieważ krety żerują cały rok, zaleca się używanie odstraszaczy także jesienią i zimą. Gdy już mamy „gościa” u siebie, odstraszacz montuje się w jego korytarzu. W korytarzach umieszcza się gotowe preparaty zapachowe, np. Kretol 5 G, Kretol 45 EC, Krecik, lub szmaty namoczone w ropie, nafcie, fenolu, terpentynie. Do korytarzy wrzuca się kawałki karbidu.

Odstraszająco na kreta działają również zapachy wydzielane przez aksamitki, bazylię, komosę i wilczomlecz, dlatego rośliny te warto posadzić wzdłuż ogrodzenia. Inspekty można zabezpieczać wkopując siatkę metalową lub plastykową wkopaną na głębokość 20–30 cm.

Jeżeli krety uporczywie niszczą ogród i nie dają się wypłoszyć, można je wyłapywać i przenosić tam, gdzie nie wyrządzają szkód. W tym celu można zastawiać pułapki ze słoików wkopanych poziomo w ziemię (tak, aby dolna krawędź otworu znajdowała się na poziomie dna korytarza) lub pułapki – rurki z klapkami otwierającymi się do wewnątrz. Można też, ale to wymaga czasu i cierpliwości, wydobywać krety z ziemi łopatą w momencie, gdy usypują kopczyki.

Sprawdź też: Sposoby na nornice >>

Jak pozbyć się kreta? PORADNIKOWY FILM FABULARNY
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE