Jak pielęgnować trawnik, by był prawdziwą ozdobą ogrodu? Pielęgnacja trawnika krok po kroku

2023-04-19 12:31

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik był piękny, musimy należycie o niego zadbać. Tylko wtedy będzie on ozdobą ogrodu i efektownym tłem dla innych roślin. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować trawnik i jakie zabiegi należy wykonać na trawniku. Jak dbać o trawnik krok po kroku?

Spis treści

  1. W pielęgnacji trawnika ważne jest systematyczne koszenie trawy
  2. Ważny zabieg pielęgnacji - nawożenie trawnika
  3. Podlewanie trawnika niezbędny zabieg pielęgnacyjny
  4. Wertykulacja i aeracja trawnika - wiosenna pielęgnacja
  5. Wałowanie trawnika
  6. Odchwaszczanie trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to warunek, który musimy spełnić żeby mieć ładny trawnik. Podstawowa pielęgnacja trawnika składa się z trzech najważniejszych zabiegów: koszenia trawnika, podlewania trawnika, nawożenia trawnika.

W pielęgnacji trawnika ważne jest systematyczne koszenie trawy

Koszenie trawnika to jeden z podstawowych obowiązków posiadacza trawnika. Trzeba robić to systematycznie kosiarką o dobrze naostrzonych elementach tnących, bo inaczej możemy się pożegnać z piękną murawą. Pierwsze koszenie nowego trawnika przeprowadzamy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm. Skracamy je wtedy jedynie o 1–1,5 cm. Kolejne dwa-trzy razy kosimy podobnie, a potem coraz niżej aż do planowanej wysokości. Zazwyczaj utrzymuje się wysokość 3–6 cm, ale gdy panują upały, lepiej trawnik kosić wyżej.

Przeczytaj też:

Ważny zabieg pielęgnacji - nawożenie trawnika

Drugim ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest nawożenie. Nawożenie trawnika zapewnia odpowiednie rozkrzewianie i wzrost roślin. Prace przeprowadzamy, gdy ziemia jest wilgotna, ale rośliny zdążą już obeschnąć (po deszczu lub podlewaniu). Nowy trawnik zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią specjalnym nawozem jesiennym dla trawników, zawierającym stosunkowo dużo potasu, a niewiele azotu. Potraktowane tak rośliny są lepiej przygotowane do zimy i wczesną wiosną w lepszej kondycji rozpoczynają wegetację. W kolejnych sezonach wiosną, gdy ziemia obeschnie, rozsypujemy na trawniku nawóz wieloskładnikowy o większej zawartości azotu, a w drugiej połowie lata zabieg powtarzamy. Możemy też aż do pierwszych mrozów stosować nawóz jesienny. Ważne jest równomierne rozsypanie nawozu na powierzchni trawnika – inaczej rośliny będą rosły kępami o rozmaitym odcieniu zieleni i różnej wysokości. Żeby tego uniknąć, trzeba rozsiewać nawóz „na krzyż”, czyli raz wzdłuż, raz w poprzek trawnika.

Podlewanie trawnika niezbędny zabieg pielęgnacyjny

Podlewanie trawnika ma znaczący wpływ na rozwój traw. To najbardziej żmudny element pielęgnacji trawnika. Nie można dopuszczać do przesychania podłoża, a potem gwałtownie uzupełniać braki wilgoci. Trawnik trzeba podlewać systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem wody, tak długo aż ziemia nasyci się do głębokości około 15 cm. Do podlewania trawnika sprawdzą się doskonale zraszacze przenośne, jednak najwygodniejsze są automatyczne systemy nawadniania z czujnikiem wilgotności i deszczowym.  Trawnik podlewamy wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Najlepiej podlewać trawnik  raz w tygodniu, ale obficie, a częściej podlewamy trawnik – jedynie w okresie suszy.

Wertykulacja i aeracja trawnika - wiosenna pielęgnacja

Zabieg napowietrzania jest konieczny, gdy na trawniku powstaje warstwa zbitych pędów i obumarłych fragmentów roślin (zwana filcem), utrudniająca dostęp powietrza do korzeni, zatrzymująca wodę i sprzyjająca rozwojowi chorób grzybowych. Po wygrabieniu trawnika ostrymi grabiami trzeba darń naciąć (wertykulatorem) lub nakłuć (aeratorem). Pracę wykonuje się raz w poprzek i raz wzdłuż trawnika. Wertykulację przeprowadzamy wczesną wiosną po obeschnięciu gleby i wykonaniu pierwszego koszenia, a aerację zazwyczaj późnym latem. Następnie warto rozsypać i rozgrabić piasek, który wypełni powstałe szczeliny czy otwory i rozluźni strukturę gleby.

Wałowanie trawnika

Powierzchnia trawnika powinna być gładka i zwarta. Służy temu wałowanie, po którym grunt jest wyrównany, kępki dociśnięte do ziemi, a trawy pobudzone do rozkrzewiania. Podłoże luźne i przepuszczalne należy wałować częściej niż ciężkie. Zabieg wykonuje się „na krzyż” wałem o ciężarze 70–300 kg (dostosowanym do rodzaju podłoża, bo zbyt lekki nie spełni zadania, a zbyt ciężki będzie się zapadał). Warto wałować trawnik dwa-trzy dni przed pierwszym koszeniem i po nim, w celu dociśnięcia młodych słabo zakorzenionych roślin.

Odchwaszczanie trawnika

Odchwaszczanie to zajęcie żmudne, a na terenach sąsiadujących z licznymi zbiorowiskami roślinnymi niemal beznadziejne. Wprawdzie rośliny jednoroczne zazwyczaj nie wytrzymują częstego koszenia, ale wieloletnie (mniszek, czyli mlecz, babka, jaskier rozłogowy itp.) uparcie odrastają. Albo więc trzeba pogodzić się z tym, że murawa nie będzie idealnie gładka i jednolita, albo systematycznie czyścić trawnik z roślin innych niż trawy. Najlepiej usuwa się je, używając specjalnej wąskiej łopatki, którą podważa się korzenie. Ostatecznie można używać chemicznych środków chwastobójczych, ale trzeba pamiętać, że nie są obojętne dla środowiska.

Przeczytaj też:

Łatwiejsza pielęgnacja trawnika
Podkaszarka

Autor: photos.com

Podkaszarka dociera nawet do nieprzystępnych miejsc, na przykład przy żywopłocie

Łatwa pielęgnacja trawnika: tam gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć kosiarką, warto używać wykaszarek wyposażonych w noże do trawy lub głowicę żyłkową. Służą do wycinania trawy i chwastów oraz dokaszania małych skrawków trawnika wokół drzew i pod krzewami, a także do koszenia na zboczach i w rowach. Aby trawnik sprawiał wrażenie naprawdę zadbanego, warto przynajmniej po pierwszym wiosennym koszeniu dociąć jego brzegi specjalnym półokrągłym szpadlem.

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?

Zobacz galerię: Nawadnianie trawnika

Piękny trawnik w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany