Jak efektywnie kosić trawę i dbać o trawnik? Oto porady eksperta!
Koszenie trawy to zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać systematycznie podczas sezonu. Od prawidłowego koszenia trawy zależy kondycja murawy i atrakcyjny wygląd trawnika. Podpowiadamy jak prawidłowo kosić trawę.
Spis treści
- Jak często kosić trawę?
- Kiedy pierwsze koszenie trawy?
- Koszenie trawy - jak poprawnie kosić trawnik?
- Do kiedy kosimy trawę?
- Jaką kosiarkę wybrać do koszenia trawy?
Zakładając trawnik, warto pamiętać o tym, że kosiarką skosimy tylko te miejsca, do których jest łatwy dostęp. W przeciwnym razie czeka nas mozolne ręczne docinanie niedokoszonych krawędzi trawnika. Takim newralgicznym miejscem mogą być na przykład brzegi trawnika przy tarasie. Aby więc uniknąć dodatkowej pracy, pamiętajmy że przy schodach, murkach oporowych, ogrodzeniach, ścianach budowli i innych miejscach niedostępnych dla noży kosiarki, powinniśmy pozostawić przynajmniej 10-centymetrowy pas nieporośnięty trawą. Możemy tam ułożyć kostkę kamienną lub betonową, płyty, wysypać żwir lub położyć drewniane belki. Cokolwiek wybierzemy, górna powierzchnia opaski powinna znajdować się na równi lub nawet nieco poniżej poziomu trawnika - wtedy jego brzegi będą równo koszone.
Jak często kosić trawę?
Jeżeli zależy nam na dobrym wyglądzie trawnika, powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Ważne jest, aby nie dopuścić do położenia się wyrośniętych źdźbeł traw.
Kiedy pierwsze koszenie trawy?
Pierwsze koszenie nowego trawnika trzeba przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Skracamy je wtedy jedynie o 1-1,5 cm. Kolejne dwa-trzy razy postępujemy podobnie, a potem kosimy darń coraz niżej, aż osiągnie planowaną wysokość.
Koszenie trawy - jak poprawnie kosić trawnik?
- Rozpoczynamy koszenie od krawędzi trawnika, stopniowo posuwając się wzdłuż linii prostych do jego środka.
- Najlepiej, gdy kosimy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika (aby nie było niedokoszonych miejsc).
- Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym do poprzedniego.
- Pamiętajmy, że lepiej kosić często (raz, a nawet dwa razy w tygodniu), ale po trochu.
- Podczas jednego zabiegu nie skracajmy źdźbeł trawy więcej niż o 1/3 ich długości.
- Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, skośmy ją do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach.
- W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo zaniechajmy koszenia trawy w ogóle (aż do czasu opadu deszczu).
- Nie warto też zabierać się do koszenia trawy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki będą się blokować.
- Nóż kosiarki musi być ostry, jeżeli jest stępiony – zamiast równo przecinać liście, szarpie je, a nierówne brzegi żółkną i schną.
Do kiedy kosimy trawę?
Trawę należy przycinać, dopóki rośnie, czyli mniej więcej do końca października. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.
- Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku
- Piaskowanie trawnika - kiedy i jak piaskować trawnik? Jaki piasek najlepszy?
Jaką kosiarkę wybrać do koszenia trawy?
Kosiarkę do koszenia trawy najlepiej wybierać w zależności od wielkości trawnika.
- Koszenie trawy na trawniku różnej wielkości
Do koszenia małego trawnika wystarczy kosiarka bębnowa ręczna. Do większej powierzchni lepsza będzie kosiarka elektryczna. Jednak tu ograniczeniem będzie długość przewodu elektrycznego i odległość od gniazda zasilającego, a także ilość roślin na działce (trudno jest między nimi meandrować z ciągnącym się z tyłu kablem). W takich warunkach sprawdzi się kosiarka spalinowa, do dużych trawników najlepiej z własnym napędem.
W ofercie firm są też kosiarki samojezdne wyposażone w akumulator, które poruszają się ruchem chaotycznym po terenie trawnika, ścinając milimetrowe fragmenty źdźbeł, których nie trzeba grabić.
Problem pokosu, z którym nie wiadomo, co zrobić, rozwiąże też kosiarka z funkcją mulczowania, czyli rozdrabniania źdźbeł i rozsypywania ich po powierzchni darni (musi ona jednak być często koszona). Kupując kosiarkę, warto zwrócić uwagę na jej szerokość roboczą – im okazalszy trawnik, tym powinna być większa. W trudno dostępnych miejscach – wokół drzew, na skarpach i tam, gdzie trawa jest rzadziej koszona – niezawodne są wykaszarki.
Przeczytaj też:
- Kupujemy kosiarkę: o co zapytać przy zakupie kosiarki do ogrodu. Praktyczny poradnik
- Co zrobić ze skoszoną trawą?
Autor: GettyImages
Kiedy kosimy trawnik ostatni raz przed zimą?