Kosiarka samojezdna – jak działa, na co zwrócić uwagę przy zakupie

2019-03-26 13:26
Kosiarka samojezdna
Autor: GettyImages Wybór kosiarek samojezdnych na rynku jest z roku na rok coraz większy

Kosiarki samojezdne to dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużych ogrodów, których znaczną część zajmują trawniki. Poznaj kosiarki samojezdne i dowiedz się, na jakie szczegóły należy zwracać uwagę przy zakupie kosiarki samojezdnej.

Kosiarka samojezdna dopasowana do potrzeb pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i uciążliwej pracy przy koszeniu trawnika. W małym ogrodzie może być jednak niepotrzebnym luksusem. Jej zakup warto wcześniej przemyśleć wypisując potencjalne zalety i wady.

Kosiarki samojezdne dzieli się na trzy rodzaje:

  • ridery,
  • traktory,
  • kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH).

Poszczególne typy różnią się atrybutami oraz mechanizmem działania.

Kosiarki samojezdne - ridery, traktory, kosiarki ZTH – główne różnice

U ridera noże tnące znajdują się z przodu (przed maszyną), dlatego łatwiej jest kontrolować obszar jego pracy. Sprzęt jest wyposażony w przegubowy układ kierowniczy, co zapewnia większą zwrotność i mniejszy promień skrętu (tylne koła zachodzą przy skręcie pod maszynę). U traktorów miejsce cięcia jest niewidoczne, gdyż cały mechanizm znajduje się pod maszyną. Silnik zamontowany jest z przodu (natomiast w riderze i kosiarce ZTH z tyłu). Traktorkiem steruje się podobnie jak samochodem, co ogranicza manewrowość. Kosiarki ZTH pod względem zwrotności i dokładności przypominają ridery.

Kosiarka samojezdna - kiedy używać, który typ wybrać?

Zakup kosiarki samojezdnej ma ekonomiczne uzasadnienie w dużych ogrodach o powierzchni przekraczającej 1000 m². W małych ogródkach nie ma to większego uzasadnienia ekonomicznego.

Jeśli posiadamy duże trawniki, mało obsadzone drzewami, krzewami czy innymi grupami roślin, optymalny będzie traktorek. To zazwyczaj wysokowydajna maszyna, która świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach i tym samym pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jest jednak toporna w sterowaniu, przez co traci na funkcjonalności na trawnikach udekorowanych zielenią uprawianą w gruncie lub w pojemnikach.

W miejscach, gdzie trzeba często skręcać, manewrować między drzewami czy rabatami, dużo lepiej radzą sobie ridery i kosiarki ZTH. Warto przy tym zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni. Na płaskim terenie wybór jest elastyczny, jeśli natomiast trawnik ma dużo nierówności czy wzniesień, zaleca się postawić na sprzęt z napędem na cztery koła.

Kosiarki samojezdne mogą być używane w różnorodny sposób, w zależności od możliwości ich rozbudowy i modyfikacji. Poza swoją główną funkcją często służą do odśnieżania, zamiatania, a nawet transportu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki samojezdnej

O dobrej wydajności pracy świadczy moc silnika kosiarki oraz szerokość koszenia.

  • Silnik kosiarki samojezdnej. Oczywiście wydajniejszy sprzęt wiąże się zwykle z większym zużyciem paliwa. Najczęściej kosiarki samojezdne mają jednocylindrowe, czterosuwowe silniki. Skrzynia biegów jest manualna lub automatyczna (u droższych modeli).
  • Szerokość koszenia kosiarki samojezdnej. Szerokości koszenia powinno się dopasować do wielkości trawnika. Na potrzeby pielęgnacji dużych, otwartych terenów warto wybierać modele z szerokością przekraczającą 100 cm. W mniejszych i bogato obsadzonych trawnikach optymalna będzie kosiarka o mniejszej szerokości koszenia (np. 70 cm). Skoszenie trawy zajmie trochę więcej czasu, natomiast manewrowość będzie znacznie lepsza.

Prędkość kosiarek ze względu na bezpieczeństwo jest raczej niska, zwykle nie przekracza 10 km/h. Nie warto kierować się tym atrybutem, gdyż większe prędkości rzadko mają przełożenie na jakość pracy. Pod tym względem wyróżniają się jedynie kosiarki ZTH, które często potrafią kosić trawniki szybko i dobrze. Wciąż jednak dużo zależy od specyfikacji konkretnego modelu.

Przy wyborze warto sprawdzić także siedzisko (zakres regulacji fotela) i wygodę użytkowania kosiarki. Komfort pracy jest istotny, szczególnie że koszenie dużych trawników jest czasochłonne. Fotel należy dopasować tak, aby dostęp do pedałów gazu i hamulca był swobodny.

Przydatnym dodatkiem jest kosz na ściętą trawę, dzięki któremu trawy nie trzeba grabić oraz deflektor, który powoduje równomierne rozrzucanie. W ostatnim przypadku skoszoną trawę traktuje się po prostu jako nawóz (warstwy na trawniku muszą być bardzo cienkie). Opcja mulczowania pokosów (maksymalnego rozdrabniania skoszonych źdźbeł) ma szczególne zastosowanie na trawnikach młodych i słabo rosnących, przy bujnej trawie lepiej zbierać resztki do kosza. Kosiarka może być wyposażona w aeratory, które służą do napowietrzania trawnika.

Zobacz wideo: Wybieramy kosiarkę samojezdną

Sprzęt do pielęgnacji trawnika. Wybierz kosiarkę samojezdną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE