Odśnieżanie nawierzchni w ogrodzie: czym i jak odśnieżać ogród? Metody walki ze śniegiem

2021-12-27 8:28
Odśnieżanie ogrodu
Autor: www.thinkstockphotos.com

Odśnieżanie nawierzchni w ogrodzie i chodnika wzdłuż domu to obowiązek właścicieli posesji. Dowiedz się, jakie narzędzia wybrać do odśnieżania i co robić z odgarniętym śniegiem oraz dlaczego w ogrodach do pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni nie wolno stosować soli.

Zima zawsze wiąże się z opadami śniegu oraz pojawianiem się lodu. Każdy właściciel domu powinien wiedzieć, jakie metody odśnieżania nie spowodują spustoszenia na chodniku lub podjeździe, jak zalegając śnieg może zaszkodzić roślinom. Radzimy, jakie odśnieżanie jest bezpieczne i skuteczne. 

Odśnieżarki i inne narzędzia do odśnieżania 

Na małej działce, gdzie do odśnieżania w  ogrodzie jest tylko krótki chodnik czy podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu. 

Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie (chodnik do domu, krótki podjazd do garażu), wystarczy odśnieżarka dwusuwowa.Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą.

Sprawdź też:

Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny przydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.

Odśnieżanie otoczenia domu
Autor: Andrzej Szandomirski Zanim przystąpi się do odśnieżania otoczenia własnego domu należy uwzględnić specyfikę nawierzchni i przewidzieć jakie mogą być skutki użycia niewłaściwych narzędzi. Można co prawda wszystko robić zwykłą łopatą, zaopatrzyć się w ręczny pług, a nawet kupić odśnieżarkę spalinową. Niestety nawet korzystanie z tych urządzeń nie gwarantuje nam, że nie pojawi się oblodzenie na chodniku lub podjeździe.

Instalacja przeciwoblodzeniowa - dobra metoda na topienie śniegu

Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.

Do odśnieżania nawierzchni w ogrodzie nie używaj soli! 

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice).

W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.

Gdzie składować śnieg zebrany z ogrodowych nawierzchni

Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce na składowanie śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:

  • tamować spływu wody do kratek ściekowych;
  • utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
  • ograniczać widoczności kierowcom.

Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.

Warto wiedzieć

Oblodzone chodniki, ścieżki, schody i podjazdy można posypać tradycyjnie piaskiem.

Piasek do odśnieżania jest bezpieczny dla chodnika. Najpopularniejsza metoda ręcznego odśnieżania to wciąż aplikacja piasku, który jest bezpieczny dla materiałów, z których tradycyjnie buduje się chodniki lub podjazdy. Coraz popularniejszy staje się też mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Używa się go dość często do odśnieżania, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Poza tym po zimie można go zamieść, przechować i wykorzystać w kolejnym sezonie.

Na rynku pojawił się również specjalny keramzyt do zabezpieczania śliskich nawierzchni (Leca® KERAMZYT antypoślizgowy). Lekkie ceramiczne granulki keramzytu umożliwiają pokrycie czterokrotnie większej powierzchni, niż w przypadku zastosowania piasku o takiej samej wadze. Nie zawierają soli, ani żadnych innych dodatków niszczących karoserie samochodów, obuwie, są bezpieczne dla zwierząt i roślin. Zaletą Leca® KERAMZYT jest również to, że po okresie zimowym można pozostałe kruszywo zebrać i powtórnie wykorzystać następnej zimy.

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE