Susza fizjologiczna - dlaczego jest groźna dla roślin? [Porada eksperta]

2017-02-23 9:25

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że zimą grozi iglakom i roślinom zimozielonym susza fizjologiczna. Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to jest i dlaczego grozi roślinom?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, że rośliny nie przetrwały zimy z powodu braku nawadniania, a nie ze względu na przemarznięcie. Dotyczy to głównie roślin uprawianych w pojemnikach, ale nie powinniśmy zapominać także o roślinach uprawianych w ogrodach. Spośród roślin iglastych najbardziej wrażliwe na brak wody zimą są popularne żywotniki (tuje), cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Rośliny liściaste, dla których brak podlewania zimą jest niebezpieczny to zimozielone krzewy: bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, mahonia oraz różaneczniki i azalie japońskie. Należy pamiętać, że rośliny zimozielone cały czas transpirują (tracą wodę przez swoje liście i igły – szczególnie w okresach odwilży, kiedy w skutek ocieplenia otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda). Jednocześnie gleba jest zamarznięta, roślina nie może zatem pobierać wody przez korzenie. Ponadto, duży wpływ na ubytek wilgoci ma suche, zimne powietrze i szczególnie wysuszające, mroźne wiatry. Wszystko to może prowadzić do tzw. suszy fizjologicznej, która prowadzi do zamierania roślin. Zjawisko to jest szczególnie groźne pod koniec zimy i na przedwiośniu, kiedy słońce już silniej operuje i zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie możemy zapomnieć o podlaniu roślin.

>>Przeczytaj też: Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.