Susza fizjologiczna - na czym polega, dlaczego jest groźna dla roślin?
Często spotykam się ze stwierdzeniem, że zimą grozi iglakom i roślinom zimozielonym susza fizjologiczna. Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to jest susza fizjologiczna i dlaczego grozi roślinom? O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta.
Spis treści
- Jakie rośliny są wrażliwe na brak wody zimą?
- Na czym polega zjawisko suszy fizjologicznej?
- Czy susza fizjologiczna jest groźna dla roślin? Jakie są objawy suszy fizjologicznej?
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, że rośliny nie przetrwały zimy z powodu braku nawadniania, a nie ze względu na przemarznięcie. Dotyczy to głównie roślin uprawianych w pojemnikach, ale nie powinniśmy zapominać także o roślinach uprawianych w ogrodach.
Jakie rośliny są wrażliwe na brak wody zimą?
Spośród roślin iglastych najbardziej wrażliwe na brak wody zimą są popularne żywotniki (tuje), cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Rośliny liściaste, dla których brak podlewania zimą jest niebezpieczny to zimozielone krzewy: bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, mahonia oraz różaneczniki i azalie japońskie.
Na czym polega zjawisko suszy fizjologicznej?
Rośliny zimozielone cały czas transpirują - tracą wodę przez swoje liście i igły – szczególnie w okresach odwilży, kiedy w skutek ocieplenia otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda. Zjawisko to zachodzi także zimą. Gdy gleba jest zamarznięta, roślina nie może pobierać wody przez korzenie. Ponadto, duży wpływ na ubytek wilgoci ma suche, zimne powietrze i szczególnie wysuszające, mroźne wiatry. Wszystko to może prowadzić do tzw. suszy fizjologicznej.
Susza fizjologiczna występuje wtedy, gdy rośliny posadzone w gruncie nie są w stanie pobierać wody, mimo że woda znajduje się w glebie.
Zjawisko to jest szczególnie groźne pod koniec zimy i na przedwiośniu, kiedy słońce już silniej operuje i zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie możemy zapomnieć o podlaniu roślin.
Czy susza fizjologiczna jest groźna dla roślin? Jakie są objawy suszy fizjologicznej?
Gdy rośliny cierpią z powodu suszy fizjologicznej możemy zaobserwować zasychanie i więdniecie rośliny, przedwczesne opadanie liści, zwijanie się liści w rulonik (u rododendronów), brązowienie igieł u iglaków, a także zamieranie roślin.
Przeczytaj też: Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?
Inne porady tego eksperta