Dlaczego rośliny zimą przemarzają? Co zrobić, by rośliny nie przemarzały?

zima-w-ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Zimowa aura nie zawsze sprzyja roślinom w ogrodzie - czasem przemarzają

Sprawdzając wiosną stan roślin w naszym ogrodzie, okazuje się, że niektóre z nich nie przetrzymały zimy i przemarzły. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego rośliny zimą przemarzają i co zrobić, by temu zapobiec?

Zimowa aura nie zawsze sprzyja roślinom w ogrodzie. Zdarza się, że zimą rośliny w ogrodzie, a także te, które tę porę roku spędzają na balkonie czy tarasie, przemarzają. Jakie są przyczyny przemarzania roślin? Co należy zrobić, aby uchronić rośliny przed przemarznięciem?

Dlaczego rośliny przemarzają: przyczyny przemarzania roślin

Już na etapie urządzania ogrodu, warto sprawdzić, czy wybrane przez nas gatunki i odmiany roślin są wystarczająco odporne na mróz i czy ciężka zima nie będzie dla nich problemem. Trzeba pamiętać, że w sprzedaży znajduje się spora grupa gatunków roślin ozdobnych, zarówno drzew, jak i krzewów czy bylin, które pochodzą z cieplejszych niż nasza stref klimatycznych, co powoduje, że ich naturalna odporność na niską temperaturę może być bardzo słaba. Z roślin ogrodowych są to m.in. ketmia syryjska, hortensja ogrodowa, hebe, ostrokrzew, rododendron, azalie japońskie, laurowiśnia, wawrzyn szlachetny, a także wiele roślin doniczkowych i balkonowych, które w ogromnej większości wywodzą się z krajów tropikalnych, gdzie w ogóle nie ma zimy i nasz klimat w zimie będzie dla nich zabójczy.
Nie można także zapominać, iż nawet od lat uprawiane w naszym kraju rośliny (iglaste bądź liściaste) mogą przemarznąć. Rośliny osłabione, nienawożone, uprawiane w niewłaściwych warunkach, przycinane w nieodpowiednim terminie lub wystawione zimą na działanie silnych wiatrów są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane niską temperaturą, ponieważ procesy fizjologiczne zachodzące w ich tkankach są zaburzone i nie przygotowują roślin do przetrwania trudnego zimowego okresu.

Co zrobić, by rośliny nie przemarzały: zabezpieczenie roślin przed mrozem

Aby rośliny rosnące w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasach czy balkonach nie przemarzły zimą, muszą być przede wszystkim odpowiednio do niej przygotowane. W tym celu warto zasilić rośliny jesienią (wrzesień/październik) tzw. nawozami jesiennym, które w składzie nie zawierają azotu, a jedynie potas i fosfor (te pierwiastki wpływają na szybsze drewnienie pędów przed zimą i wzmacniają system korzeniowy).
Istotne jest także zabezpieczenie przed zimą roślin wrażliwych na mróz. Jeśli wiemy, że dana roślina może ucierpieć od mrozu, musimy pomóc jej przetrwać zimę. Rośliny w donicach ustawiamy na kilkucentymetrowej warstwie styropianu, owijamy donice białą agrowłókniną, zabezpieczamy kartonem. Nie używamy do tego celu folii, aby nie zaparzyć roślin.
Rośliny w ogrodzie owijamy białą agrowłókniną, a ziemię wokół nich ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory. Rośliny zabezpieczamy dopiero po pierwszych przymrozkach jesiennych, ponieważ zbyt wczesne okrywanie roślin może im zaszkodzić.

O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE