Traktorek ogrodowy: jaki kupić? Najszybsze koszenie trawników

2019-02-27 11:27
Traktor ogrodowy
Autor: Oleo-Mac Wędrowanie za kosiarką spalinową lub elektryczną jest z pewnością zdrowe i przyjemne, ale tylko wówczas, gdy powierzchnia trawnika nie przekracza 2000 m2. Przy większych areałach zaczyna być to ciężka praca. Tu z pomocą przychodzi traktor-kosiarka

Jeśli masz przy domu duże połacie trawnika zastanów się nad zakupem traktorka ogrodowego. Mając taką samobieżną kosiarkę pielęgnacja trawy zajmie mniej czasu i będzie przyjemnością. Sprawdź jaki wybrać traktorek ogrodowy, ile kosztuje i do czego się jeszcze przyda.

Jak zbudowany jest traktorek ogrodowy

Ma cztery koła, siedzisko i kierownicę lub dwa drążki sterujące – nieco podobne jak w dźwigu lub koparce. Moduł koszący znajduje między kołami lub w kosiarkach typu rider – z przodu. Napęd zapewnia jedno-, dwu- lub trójcylindrowy silnik spalinowy. Rozpędza pojazd do 7-10 km/h, a w modelach traktorków ogrodowych z segmentu luksusowego – nawet do 20 km/h. Często do traktorka dołączony jest kosz zbierający ścięta trawę, mocowany z tyłu.

Przedni moduł koszący
Autor: HUSQVARNA Traktorki z przednim modułem koszącym lepiej radzą sobie ze ścinaniem trawy blisko różnych przeszkód

Traktorek ogrodowy: jak wybrać najlepszy

Modeli traktorków ogrodowych jest bardzo wiele. Bez kłopotu dobierzesz sprzęt na miarę swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Im więcej trawy tym szybszą kosiarkę samobieżna powinieneś wybrać. Silnik trójcylindrowy będzie tu lepszy, choć droższy od innych. Jego przewaga wyraża się w dużej mocy, trwałości i niezawodności. Wyposażone w niego traktorki ogrodowe często mają napęd na wszystkie cztery koła, co szybko docenisz, gdy twoja posesja nie jest płaska jak stół. Na mniejszą działkę wystarczy silnik jednocylindrowy o mocy około 15 KM.

Przeczytaj także:

Mniejsza może też być szerokość koszenia, przekładająca się na wydajność pracy. Najmniejsza to 60 cm. Taka powyżej 120 cm odpowiedniejsza będzie dla wielkich trawników. Na wydajność, oprócz szerokości, ma wpływ także liczba noży tnących trawę. Im większa tym oczywiście lepiej. Wielkość działki powinna mieć wpływ także na pojemność baku. Gdy ta jest niewielka – wystarczy około 6-10 l. Gdy masz do skoszenia wielkie pole trawy kup traktor ogrodowy z bakiem pojemności 30-40 l. Dużo mniejszy zbiornik musiałbyś po drodze napełniać. Zastanów się nad funkcją mulczowania. Polega ona na rozdrobnieniu ścinanej trawy i równomiernym jej rozsypywaniu. To bardzo korzystne dla trawnika. Gdy stać cię na pewną dozę komfortu, kup traktorem ogrodowy z wygodnym skórzanym fotelem, wyposażony w przekładnię do zmiany biegów, wzbogacony o szereg dodatkowych akcesoriów, jak choćby reflektory przednie, automatyczny wyłącznik silnika reagujący na opuszczenie siedzenia, wspomaganie kierownicy, koła nie niszczące trawnika.

Wysokość koszenia
Autor: STIHL Ważnym parametrem jest zakres wysokości cięcia. Duży zakres daje ci swobodę w dostosowaniu wysokości koszenia do potrzeb. W dobrych traktorach wynosi on od 3 do 10 cm.

Zasady korzystania z traktorka ogrodowego

  1. Po każdym koszeniu należy krótko przepłukać traktorek ogrodowy do trawy, dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też pokryć traktor płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.
  2. Należy wymienić olej raz na sezon i pilnować jego poziomu, podobnie jak w przypadku samochodu.
  3. Jeżeli traktorek do trawy ma silnik benzynowy, należy zwracać uwagę na to, że benzyna traci swoje właściwości po około 2 miesiącach.
  4. Po zakończeniu sezonu koszenia, powinno się opróżnić zbiornik paliwa i uruchomić silnik, aż paliwo się skończy. Traktorki powinny być garażowane lub przynajmniej przykryte pokrowcem na zimę.
  5. Należy zachować ostrożność! Wyrzut boczny może wystrzelić twarde przedmioty z dużą siłą. Ponadto dla ochrony słuchu warto jest korzystać ze słuchawek wyciszających.

Przeczytaj także:

Pomysł na hałas
Autor: HUSQVARNA Traktory pracują głośno. Gdy czeka cię dłuższe koszenie, załóż słuchawki ochronne

Traktorek ogrodowy: dodatkowe funkcje

Szukając najodpowiedniejszego traktorka ogrodowego warto przyjrzeć się jego dodatkowemu wyposażeniu. Droższe modele mają w komplecie kilka akcesoriów znacznie poszerzających ich zakres możliwości. Warty uwagi jest pług śnieżny. Dzięki niemu, w zimowe miesiące maszyna nie będzie tkwiła w garażu, tylko pomoże ci w odgarnięciu zasp ze ścieżek i podjazdu. Dobrym uzupełnieniem pługu jest piaskarka - mechaniczne urządzenie równomiernie rozsypujący piach lub sól drogową (choć od niej ostatnio się odchodzi). Zimową porą przyda się też odśnieżarka w postaci obracającej się szczotki, dobrze radząca sobie z niewielka warstwą sypkiego śniegu. Do traktorka ogrodowego można dokupić także przyczepę, urządzenia do pielęgnacji trawników – wertykulator lub aerator, a nawet siewnik.

Przeczytaj także:

Ile kosztuje traktorek ogrodowy

Niestety, nie jest to tani sprzęt. Stosunkowo niedrogi traktorek ogrodowy to koszt rzędu 4500-7000 zł. Gdy trawnik nie jest duży, taki model wystarczy. Gdy czeka cię kilkugodzinna jazda lepiej zainwestować w maszynę za około 10 000 zł. Najdroższe, komfortowe i wszechstronne traktorki ogrodowe mogą sięgnąć nawet 100 000 zł.

Traktor zimą
Autor: JOHN DEERE Wartym uwagi dodatkiem do traktora jest pług śnieżny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE