Narzędzia do trawnika: nożyce, podkaszarka i wykaszarka
Zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ułatwią ją narzędzia do cięcia trawy - nożyce, podkaszarka, czy kosa. Sprawdź jakie wybrać urządzenia ogrodnicze i w jakich sytuacjach się przydadzą.
O pięknym wyglądzie trawnika decydują detale. Nierówne brzegi czy kępy trawy pozostawione w miejscach, do których nie dociera kosiarka, powodują, że darń nie wygląda dobrze. W takim wypadku warto użyć nożyc do trawy, podkaszarek albo wykaszarek. Te ostatnie (zwłaszcza o większej mocy) znajdą także zastosowanie w ogrodach nieregularnie pielęgnowanych, na przykład na letnich działkach, w których jest wysoka trawa.
Oczywiście w pilęgnacji trawnika najważniejsze jest regularne koszenie – warunek pięknego poszycia. Na rynku jest wiele urządzeń ułatwiających pielęgnację trawników. Każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i możliwości. Najpopularniejsze są tradycyjne kosiarki. Mogą być ręczne, elektryczne, spalinowe, akumulatorowe lub zasilane bateriami słonecznymi. Wygodniejsze są kosiarki z koszem niż bez niego. Pojemności koszy na trawę są różne. Średnio mają około 60 litrów. Rozwiązaniem dla bardziej wymagających jest kosiarka automatyczna. Kosiarka może być uruchamiana ręcznie lub elektrycznie. Do pielęgnacji dużych powierzchni można używać kosiarek dla profesjonalistów albo – dla tych, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym – riderów.
Nożyce do trawy
Nożyce do trawy służą do precyzyjnego docinania źdźbeł przy murkach, drzewach, schodach czy tarasie, a także wyrównywania brzegów trawnika sąsiadujących z rabatami, czyli tam, gdzie noże kosiarki mogłyby uszkodzić rośliny ozdobne. Sprawdzą się w ogrodach, w których powierzchnia murawy nie jest zbyt duża.
- Ręczne nożyce do trawy
Ręcznie nożyce do trawy muszą mieć wygodny, ergonomiczny uchwyt, który można obsłużyć jedną dłonią. Rączki zwykle są zrobione z mocnego tworzywa. Ostrze powinno być z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Niekiedy jest ono pokryte warstwą antyadhezyjną (na przykład teflonem), która zapewnia precyzyjne i czyste cięcie. Zwykle ma ono długość 12- 14 cm. W wielu modelach nożyc do cięcia trawy ostrze można ustawić pod różnym kątem, co sprawia, że narzędziem łatwo dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Z kolei ostrza obracane o 360o ułatwią pracę osobom leworęcznym. Komfort pracy zwiększą nożyce na trzonku. Używając ich, nie trzeba się schylać do źdźbeł, które należy usunąć. Najlepiej, jeśli długość trzonka jest regulowana teleskopowo. Wtedy można ją dostosować do wzrostu osoby obsługującej narzędzie. Niektóre nożyce do trawy mają dodatkowo koła umożliwiające prowadzenie ich po powierzchni darni, co ułatwia cięcie murawy na tej samej wysokości. Właściciele ogrodów, w których jest żywopłot, mogą się zaopatrzyć w nożyce dwufunkcyjne przeznaczone zarówno do cięcia trawy, jak i gałązek krzewów.
- Akumulatorowe nożyce do trawy
Akumulatorowe nożyce do trawy wyposażone są w akumulator litowo-jonowy. Po doładowaniu mogą pracować od kilkudziesięciu minut do ponad godziny (stan naładowania akumulatora sygnalizuje wskaźnik, na przykład kontrolka LED). Ostrza z wysokiej jakości stali nierdzewnej są często pokryte powłoką antyadhezyjną. W wielu urządzeniach są one wymienne – jedno służy do przycinania trawnika, a drugie (dłuższe) do formowania niewielkich żywopłotów i krzewów, na przykład bukszpanów. Zmiana ostrzy jest bardzo prosta, nie potrzeba do niej narzędzi. Niektóre modele akumulatorowych nożyc do trawy mają dodatkowo koła. Takie nożyce po zamocowaniu na teleskopowym trzonku łatwo przesuwa się po trawniku.
Autor: materiały prasowe
W niektórych modelach podkaszarek głowicę koszącą da się tak ustawić, by łatwo można wykosić trawę pod ławką ogrodową (fot. BOSCH).
Narzędzia do trawnika: podkaszarki
Podkaszarki to maszyny mniejszej mocy (choć są modele o mocy 1000 W), najczęściej elektryczne, zasilane z sieci lub akumulatorowe – zwykle do tego samego akumulatora można podłączyć różne urządzenia danego producenta, na przykład nożyce do żywopłotu, pilarkę, dmuchawę do liści. Podkaszarka służy do docinania trawy wokół drzew, przy murkach, ogrodzeniach i innych przeszkodach, a także do jej usuwania w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie może wjechać kosiarka, na przykład między gęstymi krzewami, pod meblami ogrodowymi, na skarpach, w rowach. Podkaszarki dobrze przycinają miękką trawę, ale mogą sobie nie poradzić z przerośniętymi, zdrewniałymi źdźbłami oraz grubymi łodygami chwastów na trawniku. Zaletą podkaszarek są cicha praca, łatwa obsługa, niewielki ciężar (najlżejsze ważą niecałe 2 kg) i niewygórowana cena. Narzędziem tnącym zwykle jest żyłka, choć w najmocniejszych modelach wymiennie bywa stosowany nóż. Średnica cięcia podkaszarką waha się od 23 do 37 cm.
Wykaszarki do trawy: kosy mechaniczne
Wykaszarki, zwane także kosami mechanicznymi, to urządzenia o dużej mocy. Zwykle są zasilane silnikiem spalinowym dwu- lub rzadziej czterosuwowym, choć w sprzedaży są także mocne akumulatorowe urządzenia dla profesjonalistów. Wykaszarka jest przeznaczona do pielęgnacji dużych terenów, rzadko koszonych, zarośniętych działek, stromych skarp i rowów. Wykaszarki usuwają nie tylko wysoką splątaną trawę i chwasty, ale nawet krzewy i niewielkie drzewka. Narzędziem tnącym jest nóż lub tarcza tnąca, często stosowane zamiennie z żyłką. Średnica cięcia wykaszarką wynosi 35- 48 cm. Ich wadą jest spory ciężar (najlżejsze ważą nieco ponad 4 kg, najcięższe przeznaczone dla profesjonalistów ponad 10 kg). Dlatego cięższe wykaszarki sprzedawane są w zestawie z pasami podtrzymującymi lub szelkami umożliwiającymi rozłożenie ciężaru urządzenia na ramionach pracującej osoby. Wykaszarki wysokiej klasy są wyposażone w system antywibracyjny i charakteryzują się niską emisją spalin.
Sprawdź też:
Autor: materiały prasowe
Docinanie trawy to praca w kucki lub na kolanach. Nożyce zamocowane na trzonku sprawią, że pielęgnacja trawnika będzie mniej męcząca (fot. GARDENA).
Narzędzia do trawnika: elementy, które ułatwią pracę
- Automatyczne wysuwanie żyłki
W modelach narzędzi do cięcia trawy z tą funkcją żyłka sama wysuwa się po zerwaniu z głowicy. W głowicach półautomatycznych wysuwa się ona po lekkim uderzeniu o podłoże, a w ręcznych trzeba to zrobić samodzielnie.
- Ruchoma głowica
Dzięki regulacji kąta nachylenia głowicy można ją ustawić tak, by bez przeszkód dotrzeć w trudno dostępne miejsca, na przykład pod ławkę ogrodową. W niektórych modelach narzędzie do cięcia trawy głowicę można ustawić pionowo, dzięki czemu możliwe jest docięcie i wyrównanie brzegu trawnika.
- Regulacja uchwytu
Pozwala ustawić go w pozycji, która najbardziej odpowiada osobie obsługującej podkaszarkę lub wykaszarkę.
- Trzonek teleskopowy
Daje możliwość dostosowania długości drążka do wzrostu osoby pracującej.
- Kabłąk ochronny
Zapewnia dystans między elementem tnącym a przeszkodą czy roślinami na rabacie, dzięki czemu nie zostają one zniszczone.
- Jedno zasilanie – różne końcówki
Niektóre modele akumulatorowe podkaszarek można podłączyć do urządzenia zasilającego obsługującego kilka końcówek, na przykład nożyce do żywopłotu, dmuchawę, krawędziarkę, glebogryzarkę, a nawet narzędzia przeznaczone do majsterkowania (wiertarkowkrętarkę, piłę, pilarkę tarczową, szlifierkę).