Glebogryzarki do ogrodu: czy warto kupić glebogryzarkę. Jak wybrać glebogryzarkę

2019-01-22 15:30

Glebogryzarka to maszyna do uprawy ziemi, niezastąpiona do spulchniania i wyrównywania gleby. Czy warto kupić glebogryzarkę do ogrodu? Podpowiadamy jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu.

Każdy właściciel ogrodu chciałby, aby ziemia na grządkach była żyzna i rodziła dorodne warzywa. Ciężkie i zbite kawałki gleby należy doprowadzić do prawidłowej struktury. Odpowiednie przygotowanie ziemi w ogrodzie jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić prawidłowy wzrost roślin.

Czynnością niezbędną w pielęgnacji ogrodu jest spulchnianie gleby – utworzenie przestrzeni, która zostanie wypełniona powietrzem i wodą. Spulchnianie i wyrównywanie gleby w ogrodzie to zajęcie czasochłonne, wymagające sporo sił i cierpliwości. W małym ogrodzie najczęściej do zabiegów tych używa się najczęściej szpadla i wideł amerykańskich. Jeśli jednak ogród ma większą powierzchnię, warto do uprawy ziemi wykorzystać glebogryzarkę, dzięki której można prace przeprowadzić szybciej i wygodniej.

>>Przeczytaj też: Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu

Glebogryzarka służy do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi, doskonale ją przy tym odchwaszczając i napowietrzając. Urządzenie szybko wyrówna i napowietrzy większe powierzchnie gleby. Sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin - ozdobnych i użytkowych (np. warzyw), przy zakładaniu trawnika, a także innych pracach sezonowych. Niektóre modele glebogryzarek mają specjalny osprzęt pozwalający na wykonanie dodatkowych zadań, dzięki którym można polepszyć wilgotność, żyzność i strukturę gleby. Sterowanie i obsługa glebogryzarki niewiele różni się od użytkowania kosiarki.

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu

Glebogryzarkę należy wybrać odpowiednio do naszego zapotrzebowania.

  • Wybierając model glebogryzarki przede wszystkim trzeba rozważyć, na jakiej powierzchni będziemy jej używać. Do dużych ogrodów polecane są maszyny z szerokim urządzeniem roboczym oraz mocnym silnikiem.
  • Jeżeli glebogryzarka będzie służyć do spulchniania gleby na grządkach i rabatach, należy upewnić się, czy urządzenie jest wyposażone w regulowane uchwyty i wygodne dźwignie dla komfortowego manewrowania.
  • Wsteczny bieg to dodatkowa zaleta glebogryzarki, pozwalająca na wycofywanie maszyny, gdy ta zakleszczy się na przykład w gęstwinie korzeni okolicznych drzew.
  • Wybierając glebogryzarkę należy wziąć pod uwagę moc i wydajność silnika, który dodatkowo powinien być łatwy do uruchomienia.
  • Napęd spalinowy glebogryzarki gwarantuje mobilność i gotowość do użycia w każdej sytuacji.
  • Jeśli powierzchnia ogrodu jest nieduża, można wybrać glebogryzarkę elektryczną bez napędu. Wzrusza ona ziemię na niewielką głębokość i czasem po jej użyciu warto poprawić efekt widłami.
  • Jeśli powierzchnia ogrodu jest większa, to warto wybrać wydajną glebogryzarkę z mocnym silnikiem i napędem spalinowym oraz biegami w przód i wstecz, o dużej szerokości pracy.
  • Niektóre modele glebogryzarek są wyposażone w dodatkowy sprzęt, np. bronę pazurową, krawędziarkę, obsypnik, co pozwala na stosowanie glebogryzarki do innych prac, nie tylko do spulchniania gleby.
  • Można też wybrać glebogryzarkę współpracującą z innymi urządzeniami, takimi jak wertykulator, aerator, pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków i odśnieżarka. Dzięki takiemu rozwiązaniu zakupiona glebogryzarka używana może być w ogrodzie praktycznie przez cały rok.

>>Przeczytaj też: Jak konserwować po sezonie ogrodowe urządzenia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe

Nasi Partnerzy polecają