Glebogryzarki do ogrodu: czy warto kupić glebogryzarkę. Jak wybrać glebogryzarkę

2019-01-22 15:30

Glebogryzarka to maszyna do uprawy ziemi, niezastąpiona do spulchniania i wyrównywania gleby. Czy warto kupić glebogryzarkę do ogrodu? Podpowiadamy jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu.

Każdy właściciel ogrodu chciałby, aby ziemia na grządkach była żyzna i rodziła dorodne warzywa. Ciężkie i zbite kawałki gleby należy doprowadzić do prawidłowej struktury. Odpowiednie przygotowanie ziemi w ogrodzie jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić prawidłowy wzrost roślin.

Czynnością niezbędną w pielęgnacji ogrodu jest spulchnianie gleby – utworzenie przestrzeni, która zostanie wypełniona powietrzem i wodą. Spulchnianie i wyrównywanie gleby w ogrodzie to zajęcie czasochłonne, wymagające sporo sił i cierpliwości. W małym ogrodzie najczęściej do zabiegów tych używa się najczęściej szpadla i wideł amerykańskich. Jeśli jednak ogród ma większą powierzchnię, warto do uprawy ziemi wykorzystać glebogryzarkę, dzięki której można prace przeprowadzić szybciej i wygodniej.

>>Przeczytaj też: Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji ogrodu

Glebogryzarka służy do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi, doskonale ją przy tym odchwaszczając i napowietrzając. Urządzenie szybko wyrówna i napowietrzy większe powierzchnie gleby. Sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin - ozdobnych i użytkowych (np. warzyw), przy zakładaniu trawnika, a także innych pracach sezonowych. Niektóre modele glebogryzarek mają specjalny osprzęt pozwalający na wykonanie dodatkowych zadań, dzięki którym można polepszyć wilgotność, żyzność i strukturę gleby. Sterowanie i obsługa glebogryzarki niewiele różni się od użytkowania kosiarki.

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu

Glebogryzarkę należy wybrać odpowiednio do naszego zapotrzebowania.

  • Wybierając model glebogryzarki przede wszystkim trzeba rozważyć, na jakiej powierzchni będziemy jej używać. Do dużych ogrodów polecane są maszyny z szerokim urządzeniem roboczym oraz mocnym silnikiem.
  • Jeżeli glebogryzarka będzie służyć do spulchniania gleby na grządkach i rabatach, należy upewnić się, czy urządzenie jest wyposażone w regulowane uchwyty i wygodne dźwignie dla komfortowego manewrowania.
  • Wsteczny bieg to dodatkowa zaleta glebogryzarki, pozwalająca na wycofywanie maszyny, gdy ta zakleszczy się na przykład w gęstwinie korzeni okolicznych drzew.
  • Wybierając glebogryzarkę należy wziąć pod uwagę moc i wydajność silnika, który dodatkowo powinien być łatwy do uruchomienia.
  • Napęd spalinowy glebogryzarki gwarantuje mobilność i gotowość do użycia w każdej sytuacji.
  • Jeśli powierzchnia ogrodu jest nieduża, można wybrać glebogryzarkę elektryczną bez napędu. Wzrusza ona ziemię na niewielką głębokość i czasem po jej użyciu warto poprawić efekt widłami.
  • Jeśli powierzchnia ogrodu jest większa, to warto wybrać wydajną glebogryzarkę z mocnym silnikiem i napędem spalinowym oraz biegami w przód i wstecz, o dużej szerokości pracy.
  • Niektóre modele glebogryzarek są wyposażone w dodatkowy sprzęt, np. bronę pazurową, krawędziarkę, obsypnik, co pozwala na stosowanie glebogryzarki do innych prac, nie tylko do spulchniania gleby.
  • Można też wybrać glebogryzarkę współpracującą z innymi urządzeniami, takimi jak wertykulator, aerator, pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków i odśnieżarka. Dzięki takiemu rozwiązaniu zakupiona glebogryzarka używana może być w ogrodzie praktycznie przez cały rok.

>>Przeczytaj też: Jak konserwować po sezonie ogrodowe urządzenia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE