Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego warto to robić?

2018-08-13 14:20
Mulczowanie trawnika
Autor: GettyImages Podczas mulczowania powstaje bardzo cienka warstwa drobno pociętej trawy

Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja szybkiemu wzrastaniu trawy. Cotygodniowe jej koszenie produkuje dużą ilość pokosu, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji trawnika. Zobacz co powinieneś wiedzieć o mulczowaniu twojego trawnika.

Mulczowanie trawnika to zabieg polegający na rozdrobnieniu pokosu przez kosiarkę i pokrycie jego cienką warstwą powierzchni trawnika. Jest to ekologiczny sposób na pielęgnację trawnika. Pozostawiony pokos ulega rozkładowi, co czyni z niego naturalny nawóz.

„Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później musi się zmierzyć z zagadnieniem utylizacji pokosu, który, szacunkowo, stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń można wykorzystać na kilka sposobów – można nią przykrywać rabaty kwiatowe, odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Jedną z praktycznych metod zagospodarowania pokosu jest mulczowanie, ale pod warunkiem, że czynność tę wykonujemy prawidłowo.” – wyjaśnia Lidia Tokarska ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i architekt krajobrazu, praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon.

Pielęgnacja trawnika w postaci mulczowania, zmniejsza również parowanie wody z gleby oraz spowalnia wzrost chwastów. Przy całym dobroczynnym działaniu mulczowania, zmniejsza się również ilość odpadów ogrodowych, w wszystko dzięki nowoczesnym urządzeniom.

Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wymierne korzyści - cienka warstwa równomiernie rozłożonego pokosu:

 • ogranicza parowanie wody
 • spowalnia wzrost chwastów
 • zapobiega erozji gleby
 • przekształcona w naturalny nawóz, odżywia trawę
 • zmniejsza ilość gromadzonych odpadów ogrodowych

W mulczowaniu trzeba też zachować umiar, aby uniknąć tworzenia się tzw. filcu na powierzchni trawy. W takim przypadku możesz stosować naprzemiennie, koszenie z całkowitym zbiorem i mulczowanie.

>> Przeczytaj też: Jak przywrócić piękny wygląd trawnika po zimie

Jak prawidłowo mulczować?

 • trawnik powinien być regularnie koszony- nawet co kilka dni. Podczas mulczowania można zostawić tylko młode i delikatne źdźbła, które szybciej ulęgają rozkładowi.
 • regularne koszenie zapobiega powstawaniu kwiatostanów. Pokos, który ma pozostać na powierzchni, nie może zawierać łodyg, ani starych źdźbeł trawy.
 • trawa do mulczowania musi być sucha, co ułatwi jej rozprowadzenie.
 • pokos powinien być bardzo drobno pocięty, aby szybko uległ rozkładowi.
 • warstwa pokosu powinna być cienka i równomiernie rozłożona.
 • trawnik, na którym wykonujesz mulczowanie nie powinien być zbyt często nawożony, ponieważ samo mulczowanie jest formą odżywiania.
 • przed rozpoczęciem koszenia na wiosnę, dokładnie usuń wszystkie pozostałości zgniłych liści i gałęzi z jesieni. Trawnik musi być porządnie wygrabiony.

Czym mulczować trawnik?

Odpowiednim narzędziem do tej czynności jest kosiarka wyposażona w system podwójnych noży oraz system mielenia zmiennego. Trawa jest cięta ze zwiększoną częstotliwością. Oba noże bardzo dobrze rozdrabniają pokos i podczas mulczowania powstaje bardzo cienka warstwa drobno pociętej trawy, która szybko ulegnie rozkładowi. Jest również możliwość regulowania trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy, do jej aktualnej wysokości i warunków pogody.

>> Przeczytaj też: Jak wybrać kosiarkę do ogrodu

Mulczowanie trawnika
Autor: GettyImages Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony
Warto wiedzieć

7 podstawowych zasad prawidłowego mulczowania

1. Trawa rosnąca na glebie wilgotnej nie powinna być zbyt często mulczowana. Mulczowanie jest wskazane w przypadku gleb piaszczystych i jałowych, gdyż dzięki temu gleba poprawia swoje właściwości.
2. Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony – to rozkładający się pokos będzie odżywiać rośliny.
3. Trawnik powinien być regularnie koszony przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Dlatego też do koszenia warto używać kosiarki, np. Honda HRX 537, HRG 466 SKEP czy kosiarki traktorowe jak Honda HF 2417 i HF 2622, z wielostopniową regulacją wysokości koszenia.
4. Trawa musi być sucha. Mokra utrudni równomierne rozłożenie pokosu i zacznie gnić.
5. Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony, ponieważ tylko wtedy szybko zamieni się w nawóz. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kosiarki wyposażone w innowacyjny system podwójnych noży.
6. Warstwa pokosu pozostawiona na trawniku musi być cienka i równomiernie rozrzucona.
7. Mulczowany trawnik należy obserwować i jeśli jego kondycja osłabia się, trzeba zastosować koszenie ze zbiorem pokosu do kosza naprzemiennie z mulczowaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mateoleo
|

Dokładnie! Kiedyś nie wiedziałem za wiele o mulczowaniu, ale jak ostatnio kupowałem kosiarę to padło na elektryczną, bo jest stosunkowo tania, a można nią mulczować. Taka prosta sprawa, a tak dobrze działa na trawnik :)

TomeczekBBS
|

Dobrze jest mieć kosiarkę, która ma od razu opcję mulczowania. Wtedy do bardzo ułatwia sprawę i robi się to za jednym zamachem.