Wertykulator – niezbędny w wiosennej pielęgnacji trawnika

2019-03-15 10:47

Wertykulator to jedno z najważniejszych urządzeń służących do pielęgnacji trawnika. Co najmniej raz w sezonie – najlepiej wiosną – powinno się przeprowadzić wertykulację trawnika, aby zlikwidować grube zalegające warstwy filcu (a częściowo także mech i chwasty). Podpowiadamy jak wybrać dobry wertykulator i na jakie parametry zwrócić uwagę kupując wertykulator.

Zdarza się, że trawnik po zimie wygląda tragicznie. Miejscami mogą straszyć kopce i puste przestrzenie, trawa jest rzadka i ma nieładną barwę. W dodatku na trawniku zalega filc (stare źdźbła, korzenie i inne odpady, które „zlały” się w jedną warstwę), a czasem również mech z chwastami. W rezultacie trawa ma złe warunki do wzrostu: gorzej wchłania wodę, gorzej rośnie, a w podłożu zachwiana zostaje równowaga powietrzno-wodna. To częste przyczyny chorób traw i ich zamierania. Dlatego trawa w okresie wiosennym wymaga szczególnej troski. Zabiegi są różnorodne – od piaskowania, wałowania, nawożenia, pierwszego koszenia po aerację i wertykulację. Zabieg wertykulacji jest kluczowy przy niszczeniu nieprzepuszczalnej warstwy filcu. W dodatku pobudza krzewienie i rozbudowę systemu korzeniowego.

>>Przeczytaj też: Trawnik przed sezonem: jak pielęgnować trawnik wiosną

Na czym polega wertykulacja trawnika i kiedy ja przeprowadzać

Wertykulacja trawnika, czasem nazywana pionowym koszeniem trawnika, to nacinanie (za pomocą noży) wierzchniej warstwy. W zależności od modelu wertykulator może nacinać płytko (4-6 mm) lub głęboko (7-30 mm). Ten drugi działa w zbliżony sposób jak aerator (urządzenie służące do napowietrzania trawnika przez gęste i głębokie nakłuwanie gleby). Po wertykulacji na trawniku powstają charakterystyczne pionowe otwory. Można zasypać je żyznym podłożem. Zabieg skutecznie likwiduje zalegającą na danym obszarze warstwę filcu, a po części pomaga uporać się z mchem i niektórymi chwastami (uszkadza im system korzeniowy). Z reguły wykonuje się go w jednym kierunku (z metody „na krzyż” zazwyczaj korzysta się w odniesieniu do aeratora i siewnika). Jeśli trawnik jest po zimie mało gęsty i widać na nim duże, puste przestrzenie, wertykulację można przeprowadzić punktowo lub trzeba wstrzymać się z nią kilka tygodni. Młodego trawnika natomiast nie powinno się traktować weltykulatorem. Optymalne terminy wykonywania wertykulacji to początek wiosny, maj i początek jesieni.

>>Przeczytaj też: Problemy z trawnikiem: plamy, nierówny kolor trawy, uszkodzona murawa

Jak wybrać dobry wertykulator?

Na rynku jest wiele modeli wertykulatorów różniących się parametrami, jakością i oczywiście związaną z tym ceną. Niektóre z nich to „hybrydy”, łączące w sobie funkcje wertykulatora i aeratora. Sprzęt dobiera się w zależności od potrzeb – tzn. powierzchni trawnika. Na dużych działkach, w których trawniki dominują, najlepiej zdecydować się na wertykulator spalinowy. Jest najbardziej wydajny i zapewnia komfort efektywnie przeprowadzanej pracy (pomijając głośność). W dodatku można go używać w dowolnym zakątku, bez potrzeby przekładania uciążliwych kabli. Niestety, ma też wady typowe dla urządzeń spalinowych – wymaga regularnej konserwacji i jest dość ciężki. Urządzenia elektryczne potrzebują źródeł prądu, ale pracują ciszej i są lżejsze. Ich skuteczność wciąż znajduje się na wysokim poziomie. Zwykle dedykuje się je ogrodom o średniej powierzchni. W większości małych ogrodów wystarczy nawet wertykulator ręczny. Będzie trochę bardziej uciążliwy podczas pracy, ale jego atutem jest cena i łatwość przechowywania.

>>Przeczytaj też: Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika

Przy wyborze konkretnego modelu wertykulatora warto zwracać uwagę na następujące parametry:

  • Szerokość pracy – od niej zależy ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie zabiegu. Im szersza, tym jednorazowo obejmie większe połacie trawnika. Rozbieżność może być duża – u małych, ręcznych urządzeń czasem wynosi zaledwie kilkanaście centymetrów, u urządzeń spalinowych i elektrycznych zwykle 35-50 cm.
  • Głębokość pracy – zakres głębokości wynosi zwykle od 0-30 mm. Dobre jakościowo urządzenia mają opcje regulacji w zależności od potrzeb. W przypadku sprzętu, który pełni także funkcje aeratora mechanizm kłujący (rurki, kolce, itp.) może mieć długość nawet do 25 cm.
  • Moc/wydajność – im większa, tym krótszy czas pracy.
  • Akcesoria dodatkowe – wertykulator może posiadać kosz, który zbiera odpady powstające w czasie pracy. Warto sprawdzić jego pojemność. Działa tu podobna zasada jak w przypadku kosiarki: praca jest szybsza, ale nieco bardziej uciążliwa (zwłaszcza gdy przyjdzie opróżniać kosz).
  • Łatwość przechowywania – wymiary i waga (najczęściej 5-20 kg) to parametry, które są szczególnie istotne, jeśli w narzędziowni, budynku gospodarczym czy garażu jest mało miejsca. Jednocześnie to kluczowa sprawa dla przewożenia (np. na ROD, działkę rekreacyjną) urządzeń w bagażniku. Wtedy szczególnie przydatna jest opcja składania lub odłączania rączek/uchwytów.
  • Gwarancja – dobry jakościowo sprzęt posiada gwarancję na co najmniej 2 lata (czasem z opcją przedłużenia). Warto sprawdzić poszczególne moduły gwarancji z wyszczególnieniem serwisu. To konieczne u drogich (powyżej 1000 zł) urządzeń elektrycznych i spalinowych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE