Narzędzia ogrodnicze. Jak przygotować do sezonu narzędzia ogrodnicze

2019-03-29 8:33 Anna Kazimierowicz
narzedzia-ogrodowe
Autor: photos.com

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie trzeba sprawdzić i przygotować narzędzia ogrodnicze. Sprawdź przed sezonem swoje narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy jak przygotować do sezonu narzędzia ogrodnicze: sekatory, szpadle, piły, widły, grabie, nożyce do żywopłotu.

Przed rozpoczęciem sezonu w ogrodzie należy sprawdzić stan narzędzi ogrodniczych, które będą potrzebne do prac w ogrodzie. Przygotowanie narzędzi ogrodniczych przed sezonem, zapewni nie tylko bezpieczną pracę w ogrodzie, ale pozwoli także dłużej cieszyć się naszymi ulubionymi narzędziami ogrodniczymi bez konieczności kupowania nowych. Obejrzyjmy więc sekatory, szpadle i inne narzędzia ogrodnicze i - jeśli okaże się to konieczne - przeprowadźmy ich niezbędne naprawy.

Jak przygotować do sezonu narzędzia ogrodnicze

Przeglądając narzędzia ogrodnicze, zwróćmy uwagę przede wszystkim na wszelkie mocowania (śruby, nakrętki, uchwyty), czy są dobrze dokręcone, stabilne i niepopękane. Niezwykle ważne jest prawidłowe zamocowanie części tnących (ostrzy, noży) oraz sprężyn. Ruchome elementy mocowań należy zakonserwować smarem. Sprawdźmy sprawność mechanizmów teleskopowych i mocowań w narzędziach o wymiennych i przedłużanych rączkach.

  • Sekatory, piły i nożyce do żywopłotu to pierwsze narzędzia, po które sięgamy wiosną. Ostrzymy je pilnikiem o drobnych zębach (bardzo wyszczerbione ostrza lepiej wymienić na nowe) i nacieramy smarem.
  • Z łopat, szpadli, wideł i grabi usuwamy szczotką rdzę i zaschnięte resztki ziemi. Zadry na trzonku możemy przeszlifować papierem ściernym. Jeśli trzonek lub uchwyt pękł – należy go wymienić na nowy.
  • Tępa siekiera to przekleństwo ogrodnika. Siekierę przed sezonem trzeba naostrzyć. Jej naostrzenie osełką lub drobnym pilnikiem nie jest łatwe (trzeba zachować odpowiedni kąt) i zajmuje dużo czasu. Szybciej wykonamy to za pomocą szlifierki.
  • Opryskiwacze - demontujemy je i myjemy ciepłą wodą, żeby usunąć osad po ostatnim oprysku. Po ponownym złożeniu napełniamy zbiornik wodą i przedmuchujemy przewód i dyszę. Drobne nieszczelności w opryskiwaczu można zakleić Kropelką. Zatkane przewody lub dysze wymieniamy na nowe.
  • Węże ogrodowe - sprawdzamy, czy nie ma na nich spękań. Uszkodzone odcinki wymieniamy na nowe, ściśle łącząc fragmenty węża za pomocą obejm lub specjalnych złączek. Potem możemy go już zamocować do kranu ogrodowego. Warto sprawdzić stan wózka na wąż, zwłaszcza mechanizmu jezdnego.
  • System nawadniający - sprawdzamy szczelność i drożność przewodów. Jeśli kroplowniki się zatkały, można spróbować je przedmuchać lub przepłukać wodą, ale są to zabiegi krótkotrwałe. Lepiej zamontować nowe końcówki.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych

Popularne smary w postaci stałej to towot, wazelina techniczna lub oliwa do maszyn. Wiele produktów do konserwacji można kupić w aerozolu: WD-40 to preparat uniwersalny, usuwający rdzę i wilgoć, lekko smarujący; AC-90 rozluźnia zardzewiałe połączenia, odrdzewia, usuwa wilgoć; CX-80 to silikonowy płyn konserwująco-naprawczy o podobnym działaniu; MS-90 to także smar silikonowy, ale ten zostawia grubszą warstwę zabezpieczającą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
asot
|

Kurcze 7 tyś za odśnieżarkę to strasznie drogo - zastanawiam się czy jest tańsza alternatywa