Wąż ogrodowy - jaki wybrać? Jakie są najlepsze węże ogrodowe?
Wąż ogrodowy służy do transportowania wody w ogrodzie oraz do podlewania roślin. Oprócz nawadniania roślin, węże ogrodowe wykorzystujemy także do spłukiwania nawierzchni ścieżek, tarasu czy mebli ogrodowych. Jak wybrać dobry wąż ogrodowy?
Autor: GettyImages
W sprzedaży znajdziemy węże ogrodowe do podlewania o różnej długości i średnicy
Spis treści
- Wąż ogrodowy - co wziąć pod uwagę przy wyborze?
- Bębny, wózki i nosidła do węży ogrodowych
- Węże ogrodowe do rozkładania między roślinami
Rośliny potrzebują wody. Są wprawdzie gatunki, które dobrze wytrzymują dłuższą suszę, ale dla większości regularne podlewanie jest warunkiem niezbędnym do dobrego rozwoju. Jeżeli nie zamierzamy zakładać systemu nawadniającego, powinniśmy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy – niezbędny do nawadniania roślin, ale też do prac porządkowych.
Przeczytaj też: Myjki ciśnieniowe. Co można nimi wyczyścić. Jak dobrać akcesoria i środki czyszczące
Wąż ogrodowy - co wziąć pod uwagę przy wyborze?
W sklepach ogrodniczych spotykamy wiele rozmaitych typów węży. Są estetycznie wykonane, kolorowe, przyciągają wzrok. Ale to nie wystarcza do dokonania właściwego wyboru. Wąż powinien być wygodny w użyciu i odporny na uszkodzenia. Ma przecież służyć nam przez wiele lat. Czym kierować się przy wyborze? Są cztery podstawowe kryteria.
- Właściwa długość węża ogrodowego
Wąż powinien sięgać od punktu poboru wody do najdalszego krańca ogrodu. Obliczając jego konieczną długość, warto dodać zapas (1-2 m) potrzebny do omijania ewentualnych przeszkód.
- Optymalna średnica węża ogrodowego
W ogrodach najczęściej używa się węży średnicy ½ cala (12,5 mm), ¾ cala (19 mm), ale można też kupić 5/8 cala (19 mm), 1 cal (25 mm) i 5/4 cala (32 mm). Wybierając wąż, trzeba też pamiętać, że im jest dłuższy, tym woda ma dłuższą drogę do pokonania, więc jej ciśnienie u wylotu jest mniejsze. W małych ogrodach sprawdzają się węże ½ cala, w dużych warto zainwestować w taki o większej średnicy.
- Budowa węża ogrodowego dostosowana do potrzeb
Najprostsze i najtańsze węże składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego (PCW). Wygodne, bo lekkie i elastyczne, są modele wykonane ze sztucznego kauczuku (EPDM). W ofercie renomowanych firm znajdują się też węże cztero- i pięciowarstwowe, ze wzmacniającym oplotem z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Miewają także specjalną powłokę gwarantującą elastyczność i wytrzymałość. Są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się, nie załamują i nie supłają. Firmy udzielają na nie 15-20 lat gwarancji. Tworzywo, z którego są produkowane, nie zawiera szkodliwych pierwiastków: kadmu, boru i ołowiu, nie niszczeje pod wpływem niskiej i wysokiej temperatury oraz promieni UV. Ostatnio pojawiły się też węże odporne na ozon. Jeżeli warstwy składające się na wąż nie przepuszczają światła, możemy być pewni, że w jego wnętrzu nie będą się rozwijać glony.
- Odporność węża ogrodowego na ciśnienie
Warto poszukać na opakowaniu informacji, jakie jest ciśnienie robocze, przy którym praca będzie optymalna, oraz sprawdzić wartość ciśnienia rozrywającego, którego przekroczenie grozi zniszczeniem węża. Ciśnienie robocze węży ogrodowych wynosi (zależnie od ich konstrukcji) od 4 do 12 barów, a rozrywające – od 8 do 48 barów
Autor: GettyImages
W sprzedaży znajdziemy węże ogrodowe do podlewania o różnej długości i średnicy
Polecany artykuł:
Bębny, wózki i nosidła do węży ogrodowych
Każdy, kto podlewał ogród za pomocą długiego węża (zwłaszcza wersji tańszej, czyli jedno- lub dwuwarstwowego), wie, jak kłopotliwe bywa ciągnięcie go po trawniku, między roślinami czy elementami małej architektury. Liczne skręcenia, zapętlenia i załamania utrudniają przepływ wody, a przemieszczanie ciężkich zwojów może być trudne.
W ofercie węży pojawia się jednak coraz więcej rozwiązań ułatwiających podlewanie. Węże produkowane w nowych technologiach są wygodne w obsłudze, bo nie tylko nie załamują się i nie skręcają, ale też łatwo zwijają w regularne kręgi.
Wygodne jest także stosowanie bębnów, wózków lub nosideł do węży ogrodowych. Urządzenia te znane są od lat i stale udoskonalane. Znakomicie usprawniają pracę – wąż zwija się równo i bez wysiłku za pomocą korby, a w niektórych modelach dzieje się to automatycznie. Są też wózki skonstruowane w taki sposób, że wąż rozwijamy, ciągnąc je, a zwijamy – pchając.
- Przeczytaj też: Wózki i bębny do węży ogrodowych
Węże ogrodowe do rozkładania między roślinami
Jeżeli zależy nam na ekonomicznym wykorzystaniu wody, warto stosować węże, które rozkłada się między roślinami lub na wąskich fragmentach terenu. Dzięki temu unikamy strat wynikających z rozpryskiwania wody, nadmiernego parowania i z podlewania miejsc wolnych od roślin. Takie węże są jeszcze mało popularne, choć oferuje je wiele firm. Do wyboru mamy dwa rozwiązania.
- Pierwsze z nich to węże zraszające dwufunkcyjne, które są płaskie, dwu- lub trójkomorowe, z niewielkimi otworkami na całej długości. Można je układać otworkami do dołu – woda sączy się wtedy wprost na ziemię, albo do góry – wówczas tryska, zraszając sąsiednie rośliny.
- Drugie rozwiązanie to węże nawilżające nazwane też pocącymi się. Rozkładamy je na powierzchni ziemi lub płytko w niej zagłębiamy. Wykonane są z porowatego tworzywa przepuszczającego wodę, dzięki czemu nawilżają glebę pod roślinami powoli, ale systematycznie.
Polecany artykuł:
Autor: GettyImages
W niedużych ogrodach do podlewania sprawdzą się ręczne zraszacze z regulowanym strumieniem wody