Myjki ciśnieniowe. Co można nimi wyczyścić. Jak dobrać akcesoria i środki czyszczące

2018-12-27 13:14
Myjka ciśnieniowa
Autor: materiały prasowe

Urządzenia wysokociśnieniowe są bardzo popularne, ponieważ woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Mycie będzie skuteczniejsze, jeśli zastosujemy środki czyszczące. Zobacz, do czego przyda się myjka, w co może być wyposażona oraz jakich środków myjących używać.

Czyszczenie samochodu myjką cisnieniową
Autor: materiały prasowe Nakładanie aktywnej piany przy pomocy trójstopniowej lancy

Urządzenie wysokociśnieniowe dzięki elektrycznej pompie podaje wodę pod wysokim ciśnieniem, która odrywa nawet silnie przylegający brud od powierzchni. Dlatego czyszczenie przebiega szybko i bezproblemowo. Aby urządzenie mogło zadziałać, trzeba podłączyć ją do instalacji wodnej lub alternatywnego źródła wody np. beczki. Najczęściej do użytku domowego stosowane są urządzenia zasilane elektrycznie.

Co wyczyścimy urządzeniem wysokociśnieniowym

Silny strumień wody pozwoli usunąć zabrudzenia z elewacji, tarasu,  podjazdu. Co ważne, dzięki specjalnej lancy woda dotrze wysoko, zwalniając cię z potrzeby wdrapywania się na drabinę. Myjki to sprzęt znany zwłaszcza z myjni samochodowych. Zamiast płacić ich właścicielom, można zainwestować w urządzenie i posiadać myjnię bezdotykową na własnym podjeździe. Do czystości doprowadzisz wówczas nie tylko auto, ale również motor, rower lub meble ogrodowe. Dzięki dodatkowym akcesoriom myjki będą się nadawały do czyszczenia nawierzchni z kostki lub drewna albo do mycia szyb. Myjka z odpowiednimi akcesoriami może mieć jeszcze inne zastosowania.

Urządzenie wysokociśnieniowe – jakie wybrać

Zanim zaczniesz rozglądać się za sprzętem do swojego domu, dowiedz się, jakie parametry powinieneś brać pod uwagę, porównując różne modele. Przede wszystkim zwracaj uwagę na wydajność urządzenia. Mieści się ona w przedziale 330-900 l/h. Rzecz jasna, im większa wydajność tym lepiej, ale na domowe potrzeby wystarczy urządzenie o przepływie 350-450 l wody na godzinę i potrafiące sprężać ją do poziomu 100-160 barów.

Szukając dobrej myjki, przyglądaj się wężom. Mogą one mieć długość od 3 do 12 m. Im dłuższy wąż, tym większą niezależność pracy zapewnia. Większość myjek wyposażona jest w koła, aby łatwo dało się przemieszczać je z miejsca na miejsce. Niektóre mają też opcję oszczędzania wody i energii. Po przekręceniu przełącznika ich zużycie spada o około 20%. Efektywność czyszczenia zwiększa się wraz z zastosowaniem środków czyszczących. Dlatego też wiele myjek ma wbudowany specjalny zbiornik na środek czyszczący i przełącznik w lancy umożliwiający jego aplikację.

Wskaźnik LCD
Autor: materiały prasowe Pistolet z wyświetlaczem LCD pozwala na bieżąco kontrolować parametry strumienia, w tym jego ciśnienie

Lance do urządzenia wysokociśnieniowego

Wygodne używanie myjki zapewni dobranie właściwej lancy. A te mogą być o różnorodnym zastosowaniu. Klasyczna lanca umożliwia płynną regulację strumienia wody od niskociśnieniowego do wysokociśnieniowego poprzez jej przekręcenie. Są też lance do specjalnych zastosowań czy trudno dostępnych miejsc (okien dachowych). Lanca teleskopowa o zasięgu od 1,20 m do 4 m przeznaczona jest do wygodnego czyszczenia miejsc znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych lanc, np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznej. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzymanie lancy. Dla każdego właściciela samochodu przydatna okaże się lanca do czyszczenia podwozi, przeznaczona do usuwania piasku, gliny, błota czy osadów z soli i innych uporczywych zabrudzeń. Lanca wyposażona jest w dyszę do nanoszenia wosku do pielęgnacji podwozi.

Sprawdź też:

Dla majsterkowiczów

Zestaw do piaskowania na mokro

Piaskowanie jest jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia mechanicznego powierzchni. Przy użyciu urządzenia ciśnieniowego i zestawu składającego się z lancy do piaskowania przymocowanej do pistoletu i węża dostarczającego do lancy ścierniwo można w łatwy sposób usunąć rdzę albo stare powłoki farby czy lakieru z remontowanej powierzchni (stali, drewna, betonu, cegieł). Grubość ziaren ścierniwa (od 2 do 8 mm) dobiera się w zależności od trudności związanych z usunięciem starej powłoki oraz od rodzaju czyszczonej powierzchni. Inaczej usuwa się resztki farb i lakierów z powierzchni drewna, a inaczej z tynku lub stali. W przypadku usuwania powłok malarskich efekty piaskowania podobne są do szlifowania, nawet w trudno dostępnych rogach, zakamarkach czy też zakrzywieniach. Czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do ponownego malowania lub lakierowania gładkość.

Obejrzyj film: Wybór na 5 - myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa - jaką wybrać? 5 cech
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE