Mycie okien bez wysiłku. Niezawodne sposoby na czyste okna, szklarnie i oranżerie

2018-08-06 15:33

Mycie okien należy do ciężkich i nielubianych prac domowych. A przecież współczesne domy jednorodzinne często mają duże przeszklenia, liczne okna połaciowe lub też modne ogrody zimowe i oranżerie. Żeby jednak szkło dało zamierzony efekt, szyby muszą być czyste, nie mogą ich szpecić smugi, zacieki i brud. Czy mycie okien można uczynić przyjemnym? W jaki sposób zadbać o duże przeszklenia, okna dachowe czy też oranżerię? Dzisiaj to nic trudnego z pomocą odpowiedniego osprzętu, dzięki któremu szybko i bez wysiłku można uporać się z zabrudzeniami.

Dzięki specjalnym urządzeniom mycie okien może być całkiem przyjemnym zajęciem
Autor: materiały prasowe Dzięki specjalnym urządzeniom mycie okien może być całkiem przyjemnym zajęciem

Nie taki diabeł straszny, czyli odkrywamy mycie okien na nowo

Mycie okien do ulubionych prac domowych większości z nas nie należy, jednak są sposoby by to zmienić. Aby praca przebiegła sprawnie warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym efekty będą olśniewające, a my nie będziemy słaniać się na nogach ze zmęczenia:

  • Na mycie okien dobrze wybrać odpowiednią porę dnia i pogodę. Nie może być za gorąco. Mycie okien w pełnym nasłonecznieniu sprawia, że środek czyszczący zasycha na szybie bardzo szybko przez co powstają zacieki i smugi niweczące nasz wysiłek. Najlepiej myć okna w temperaturze umiarkowanej, gdy są w cieniu lub przynajmniej słońce nie jest już (albo jeszcze) w zenicie.
  • Podczas mycia okien często pomija się ramy okienne, na których tak samo jak na szybach gromadzą się zanieczyszczenia atmosferyczne. Dlatego zawsze zanim przejdziesz do mycia szyb, wyczyść ramy. Większe zabrudzenia usuwamy najpierw na sucho, a następnie na mokro. Wybór środka czyszczącego jest podyktowany materiałem z jakiego wykonana jest rama okienna. Jeśli jest ona drewniana, użyj środka do drewna, który zawiera składniki pielęgnujące i zabezpieczające przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Gdy ramy są plastikowe dobrze sprawdzi się środek do tworzyw sztucznych. Takie preparaty zapobiegają ponownemu osadzaniu się brudu, więc efekt czystości utrzyma się dłużej.
mycie okien
Autor: thinkstockphotos.com
  • Często spotykanym trikiem jest czyszczenie szklanych powierzchni gazetą. Metoda ta jednak ma liczne mankamenty. Po pierwsze jest mało wydajna – mycie okien przebiega wolno i wymaga dużego wysiłku fizycznego. Ponadto gazetami można zabrudzić czyszczoną powierzchnię, zwłaszcza białe ramy okienne. Zamiast długotrwałego polerowania polecamy zastosować ściągaczkę lub odsysanie brudnej wody, a w razie, gdyby tuż przy ramie okiennej pozostało jeszcze trochę wody – wytarcie jej czystą ściereczką z mikrofibry.
Mycie okien ułatwiają specjalne urządzenia
Autor: materiały prasowe Mycie okien ułatwiają specjalne urządzenia

Mycie okien z profesjonalnym osprzętem

Na tradycyjne mycie okien potrzeba czasu i siły. Najpierw trzeba wyczyścić je płynem do szyb, następnie polerować szmatką do skutku albo też do momentu, kiedy poddamy się pojawiającym się tu i ówdzie zaciekom i smugom. Kiedy mamy w salonie duże przeszklone drzwi prowadzące na taras lub klimatyczną oranżerię to dodatkowo pojawia się konieczność użycia drabiny. Czyszczenie w tradycyjny sposób tak dużych powierzchni jest jeszcze bardziej męczące i czasochłonne. Ale nowoczesne rozwiązania, w postaci urządzeń czyszczących, wkroczyły również w taką dziedzinę jak prozaiczne mycie okien.  

Duże przeszklenia z zewnątrz można wyczyścić za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego popularnie nazywanego po prostu myjką ciśnieniową. Myjkę ciśnieniową można doposażyć w lancę teleskopową o maksymalnej długości 4 metrów, dzięki której bez trudu wyczyścimy wysoko położone okna połaciowe, dachy szklarni czy ogrodu zimowego. Dodatkowo, urządzenie wysokociśnieniowe umyje panele słoneczne, co jest niezbędne do zachowania ich pełnej wydajności.

Mycie okien myjka ciśnieniową Karcher
Autor: materiały prasowe Myjką wyposażoną w lancę teleskopową można bez trudu myć okna na dużej wysokości

Do myjek można dokupić szczotkę, która pozwala czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o ok. 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej. Szczotka rekomendowana jest do delikatnych powierzchni, podatnych za zarysowanie, więc także i szyb. To doskonałe rozwiązanie gdy mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami na dużej powierzchni. Jej zaletą jest też wielofunkcyjność – poza myciem szyb może być wykorzystywana do mycia zewnętrznych żaluzji, bram garażowych czy też przykładowo pokładu łodzi.

Mycie okien od wewnątrz wymaga zastosowania metody, która nie generuje dużej ilości spływającej wody, a jednocześnie jest wystarczająco wydajna i skuteczna, by uporać się z dużymi przeszkleniami i wysoko położonymi oknami. W tym celu warto rozważyć zastosowanie myjki, która działa jak odkurzacz, odsysając z powierzchni brudną wodę, dzięki czemu na szybach nie powstają zacieki ani smugi, a pod oknami nie tworzą się kałuże brudnej wody. Myjka może pracować w pozycji pionowej jak i poziomej, po skosie i po okręgu, co sprawia, że umyje także okna o nietypowych kształtach. Do myjki polecamy stosowanie specjalnych środków do mycia szkła, które nie tylko doskonale rozpuszczają zabrudzenia, ale także nadają szybom połysk, nie wymagają polerowania i nie powodują matowienia czy odbarwiania ram. Nie zaleca się natomiast stosowania środków do czyszczenia na bazie alkoholu oraz silnie pieniących się, takich jak płyn do naczyń. Korzystanie z nich może uszkodzić myjkę oraz sprawi niezadowolenie z efektów pracy.

Karcher mycie okien
Autor: materiały prasowe Duże przeszklenia z zewnątrz można czyścić myjką ciśnieniową

Zasady mycia okien z pomocą myjki

Mycie okien z pomocą myjki jest niezwykle proste. Powierzchnię należy obficie spryskać roztworem środka czyszczącego, który przygotowujemy w butelce ze spryskiwaczem. Środek przez chwilę pozostawiamy na szybie, a następnie przecieramy przy pomocy zamocowanego na butelce pada z mikrofibry. Na koniec wystarczy zebrać wodę urządzeniem, które odsysa ją z szyb niczym odkurzacz. Powierzchnia szyby powinna być obficie i równomiernie zwilżona, a myjka delikatnie przyłożona do szyby (nie należy jej dociskać) – wówczas gładko porusza się po szkle i nie zostawia smug. Praca z urządzeniem jest prosta, szybka, nie wymaga wysiłku, można ją wręcz nazwać przyjemną.

Do mycia wysokich okien i przeszklonych dachów nie potrzeba drabiny
Autor: materiały prasowe Do mycia wysokich okien i przeszklonych dachów nie potrzeba drabiny

Mierzymy wysoko, czyli mycie okien połaciowych i przeszkolonych dachów

Mycie okien połaciowych (o ile nie zostały wyposażone przez producenta w udogodnienia do mycia) bywa problematyczne, zwłaszcza wtedy, gdy są zamontowane wysoko. Można w tym celu wspinać się na drabinę i ryzykownie na niej balansować, można też zaopatrzyć się w przedłużkę do myjki do okien WV. Dzięki niej, stojąc pewnie na podłodze, sprawnie wyczyścimy wysoko położone powierzchnie.  

Warto wiedzieć
Karcher myjka ćiśnieniowa

Autor: materiały prasowe

Warto korzystać z urządzeń, które potrafią znacznie usprawnić i uprzyjemnić różne czynności. Zwłaszcza, że opisane urządzenia mają znacznie większy zakres zastosowań. Urządzenie wysokociśnieniowe to maszyna, która sprawdzi się w każdym domu. Dzięki niej wyczyścimy taras, elewację, meble ogrodowe, samochód czy rower. Z kolei myjka do okien WV poradzi sobie z czyszczeniem wszystkich gładkich powierzchni w domu: glazury, luster, kabiny prysznicowej czy szklanych stolików.

Nasi Partnerzy polecają