Kabina prysznicowa: jaką wybrać? Kształt i wielkość kabiny prysznicowej

2020-07-28 11:36

Kabina prysznicowa to najpopularniejsze wyposażenie łazienek. Możliwości aranżacyjne kabin prysznicowych ze względu na ich dostępne kształty i rozmiary sprawdzą się w dużych i małych pomieszczeniach. Jedyny problem z kabiną prysznicową to taki, jaką wybrać?  Radzimy, na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnej kabiny prysznicowej.  

Kabina prysznicowa
Autor: Mariusz Bykowski Zalety kabiny prysznicowej docenią osoby, którym zależy na oszczędności wody i dla których wanna nie spełnia tego kryterium. Projekt: Karolina Pogorzelska / Maszroom

Jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza? Jaki wybrać kształt i wielkość kabiny prysznicowej? Oprócz dopasowania kabiny do łazienki, trzeba też rozważyć, kto będzie korzystać z prysznica na co dzień. Dla osoby pokaźnej postury czy osoby mniej sprawnej lepsza będzie kabina o większych wymiarach. Przy mniejszej łazience ważny też będzie kształt brodzika, by kabina nie zdominowała wnętrza. 

Kabinę prysznicową określa kształt brodzika

Narożne kabiny prysznicowe to najczęstszy wybór typu kabiny. Ich popularność wynika zarówno z dużego wyboru takich kabin, jak też z ich funkcjonalności. Montowane w narożniku łazienki zajmują niewiele miejsca, często są montowane w łazienkach, w których wcześniej królowała wanna. Kabiny przyścienne mogą mieć w podstawie kształt kwadratu, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), prostokąta, sześciokąta albo innej nieregularnej figury. Kolejnym rozwiązaniem są wnękowe kabiny prysznicowe, w których drzwiczki są jedynym bokiem. Ten rodzaj kabin jest idealny do łazienki z wnęką, niektórzy specjalnie budują dodatkową ściankę lub ścianki, by utworzyć wnękę na kabinę.

Kabiny prysznicowe typu walk-in nie potrzebują brodzika ani drzwi, ich obszar w łazience oddziela ścianka. takie kabiny dobrze wyglądają w dużych pomieszczeniach.

Mało popularne rozwiązanie to kabina prysznicowa wolno stojącą – nie przylega żadnym bokiem do ścian łazienki. Takie kabiny również zajmują dużo miejsca, nadają się więc raczej do salonów kąpielowych i ogromnych łazienek, wymagają specjalnego doprowadzenia wody i odpływu do kanalizacji.

Ścianki kabiny prysznicowej

Ścianki i drzwiczki kabiny prysznicowej mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub z tworzywa (z akrylu lub polistyrenu). Oba warianty mogą być przezroczyste, matowe, z nadrukiem lub barwione. Woda zostawia na ściankach kabiny nalot, ale na ściankach z nadrukiem jest on nieco mniej widoczny. Niektóre firmy stosują na powierzchniach produkowanych przez siebie kabin dodatkową powłokę, która zapobiega tworzeniu się kamienia na ściankach i drzwiczkach, wiąże się to jednak z wyższą ceną kabiny.

Szkło jest droższe, ale uchodzi za trwalsze. Te wykonane z tworzywa dosyć często się psują – wypadają z aluminiowych ramek, a czasem pękają.

Konstrukcję większości kabin tworzą profile. Najczęściej są one wykonane z aluminium i polakierowane na dowolny kolor lub chromowane. Bywają płaskie lub zaokrąglone, zależnie od rodzaju kabiny. Zawiasy drzwiczek mogą być również lakierowane lub chromowane. W droższych modelach kabin stosuje się nowoczesne zawiasy unoszące drzwi podczas otwierania, dzięki którym drzwi samoczynnie się domykają i uszczelniają.

Oceniając wykonanie kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę również na detale. Magnetyczna uszczelka drzwi zagwarantuje zarówno szczelność jak i cichą pracę. Sprawdźmy, jak wykonane są zaślepki do ukrywania nieestetycznych elementów montażowych.

Najmniej trwałe są łożyska rolek wykonane w całości z plastiku. Na rynku dostępne są kabiny zaopatrzone w łożyska mosiężne, a nawet w rolki z metalowym korpusem.

Sprawdź też:

Drzwi kabiny prysznicowej

Sposób otwierania drzwi kabiny prysznicowej wpłynie na komfort jej użytkowania, zaważy też na wielkość powierzchni łazienki, którą trzeba będzie dla niej przeznaczyć.   

Drzwi przesuwne poruszają się na rolkach, prowadnicach lub suwakach, a po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny. Mogą się składać z jednej, dwóch lub nawet trzech części. Otwierają się na jedną stronę (jednoskrzydłowe) lub na dwie (dwuskrzydłowe). Ich otwieranie nie zabiera w łazience przestrzeni, zmiana położenia drzwi odbywa się w obrębie kabiny.  

Kolejnym rozwiązaniem są drzwiczki harmonijkowe. Są zbudowane z kilku części, które po otwarciu składają się po jednej stronie wejścia do kabiny i nie zajmują wiele miejsca. Są łatwe w montażu, gdyż zazwyczaj nie wymagają instalowania prowadnic nad krawędziami brodzika. Ten rodzaj drzwiczek jest najczęściej stosowany przy montażu parawanów nawannowych.

Modele z drzwiami uchylnymi, czyli otwieranymi na zewnątrz, do wewnątrz lub w obu kierunkach, zapewniają szerokie i wygodne wejście.

Możemy też spotkać drzwi składane lub obrotowe (te ostatnie otwiera się tylko na zewnątrz, podczas otwierania część drzwi chowa się do wewnątrz, dzięki czemu zaoszczędza się trochę miejsca przed kabiną).

Jeszcze innym rodzajem drzwiczek do kabiny prysznicowej są drzwiczki montowane na zawiasach i otwierane tradycyjnie. Wyglądają dekoracyjnie i zapewniają wygodne wejście do kabiny, jednak ich otwieranie wymaga dużo miejsca. Podobnie jest z drzwiczkami wahadłowymi obracającymi się wokół własnej osi, bo żeby je otworzyć potrzeba dużo miejsca przed kabiną i wewnątrz niej.

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej
EKSPERT RADZI
Łazienka z prysznicem

Autor: Mariusz Bykowski

Projekt łazienki: Elżbieta Sawicka / Em2 Pracownia Projektowa

Masz małą łazienkę – wybierz natrysk, zyskasz więcej przestrzeni na inne elementy wyposażenia. Masz dużą – oprócz wanny ustaw w niej kabinę prysznicową idealną do szybkiej kąpieli. W domach z co najmniej dwiema łazienkami zwykle zaleca się, by w jednej z nich zainstalować wannę, w drugiej zaś natrysk.Wybór kabin prysznicowych jest ogromny, dlatego warto dobrze się do niego przygotować.

Kabina prysznicowa bez brodzika
Autor: Mariusz Bykowski Prysznic bez brodzika i typowej kabiny pozwala dostosować układ wyposażenia łazienki do wymiarów wnętrza

Wymiary kabiny prysznicowej

Wymiar kabiny prysznicowej nabierają szczególnego znaczenia, gdy planowana jest do małej łazienki, w której trzeba zawalczyć o każdy centymetr przestrzeni, bo przecież potrzebujemy w łazience również innego wyposażenia. Najtrudniej i – ze względu na ograniczone możliwości – jednocześnie najłatwiej wybrać kabinę do remontowanej łazienki. Jej usytuowanie jest zwykle przesądzone przebiegiem instalacji, zwłaszcza kanalizacyjnej. Jeżeli chce się zmienić lub „dorobić” nieistniejące dotychczas podejście do kabiny prysznicowej, trzeba pamiętać o obowiązujących przy tym zasadach:

  • rury kanalizacyjne muszą być ułożone ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu;
  • długość podejścia (rury łączącej odpływ z kabiny z pionem kanalizacyjnym) nie powinna być większa niż 3 m – dla rur o średnicy 50 mm – lub 5 m, gdy średnica wynosi 70 mm. Jeśli te warunki nie mogą być zachowane, średnicę podejścia należy zwiększyć o jeden wymiar. Chodzi o to, by uniknąć problemów z powolnym spływaniem wody i zatykaniem się rur odpływowych.

Za optymalne uważa się kabiny prysznicowe o wymiarach w podstawie 90x90 cm, niektórzy uważają, że komfort zapewnia kabina o wymiarze 80x80 cm. Są też dostępne kabiny 70x70 cm, dla niektórych wystarczające, ale wygodnie pod takim natryskiem raczej nie będzie, jest ryzyko obijania się o ścianki.

Wielu producentów ma w ofercie kabiny (zwykle z prostokątnym brodzikiem), których przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm. Najlepiej sprawdzić osobiście w jakimś salonie wystawowym różne rozmiary kabin prysznicowych, by ocenić w której pogodzimy konieczność oszczędności miejsca z komfortem zażywania kąpieli, pamiętając o miejscu potrzebnym wokół czy przed kabiną oraz odstępach od innych elementów wyposażenia łazienki. Wolna przestrzeń przed kabiną powinna mieć od 80 do 100 cm. Odstęp między kabiną i umywalką lub bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm, a od miski ustępowej musi ją dzielić dystans co najmniej 20 cm. Wymiar kabiny prysznicowej trzeba jeszcze uzupełnić o jej wysokość. Najwyższe kabiny dostępne w sprzedaży kabiny mają zazwyczaj wysokość ścianek ok. 200-220 cm. Są też niższe, ok. 170 cm, ale są one raczej przeznaczone do  głębokich brodzików (30-35 cm). Standardowa wysokość gotowego brodzika wynosi 10-15 cm, najpłytsze mogą mieć 3 cm.

Do łazienki na poddaszu – pod skośnym dachem – można zrobić na zamówienie kabinę o nietypowych, również przyciętych pod skosem ściankach.

Do kabiny prysznicowej potrzebny jest brodzik

Tak jak wybór kabiny prysznicowej, wybór brodzika może nie być łatwiejszy. Można wybierać brodziki spośród akrylowych, stalowych, ceramicznych czy stalowych, a gdy warunki pozwolą, można też wykonać brodzik z kamienia wpuszczając go np. w podłogę.

  • Brodzik akrylowy – jest lekki, gładki i ciepły w dotyku. Akryl pokrywa kształtkę brodzika wykonaną z poliuretanu, sztywność konstrukcji daje warstwa włókna szklanego. Akryl może być pokryty specjalną powłoką odporną na zabrudzenia. Do akrylu dodaje się też drobno zmielone minerały, które nadają brodzikom wygląd kamienia.
  • Brodzik ceramiczny – jest trwały i odporny na zarysowania, łatwy do utrzymania w czystości. Ich wadą może być waga (typowy brodzik Wprawdzie są dość ciężkie (ok. 40 kg misa 90×90 cm). Jest droży dwu-trzykrotnie od brodzików z akrylu i stalowych.
  • Brodzik stalowy – tu materiałem konstrukcyjnym jest blacha, którą pokrywa się warstwą emalii grubość 1,5-3,5 mm. Taki brodzik jest odporny na zarysowania, ale nie na uszkodzenia mechaniczne, których efektem jest odprysk emalii (odpryski da się naprawić). Emalia również może być pokryta powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości. Stalowe brodziki są zimne w dotyku i niezbyt dobrze tłumią uderzenie wody.
  • Brodzik z konglomeratu – konglomerat tworzy marmur (ok. 80%) oraz żywice syntetyczne i barwniki. Może być pokryty powłoką nadającą brodzikowi gładkość i połysk. Jest ciepły w dotyku i odporny na zabrudzenia, również chemiczne. Brodzik z konglomeratu jest tańszy i lżejszy od odpowiednika z ceramiki.
  • Brodzik kamienny – wykonany z tego samego kamienia czy ceramiki co podłoga w łazience czyni go niewidocznym na pierwszy rzut oka, można też zastosować kontrasty. Kamień tłumi uderzenia wody i utrzymuje ciepło. Do wad należy podatność na zabrudzenia i śliska powierzchnia, dlatego powinno się matowić dno brodzika. Taki brodzik nie jest tanim przedsięwzięciem, koszt jego wykonania może wynieść kilka tysięcy złotych.

Najbezpieczniej będzie wybrać brodzik i kabinę tego samego producenta. Pod brodzikiem trzeba zmieścić syfon. W przypadku bardzo płytkich brodzików, podobnie jak przy montażu kabiny bez brodzika, syfon należy wpuścić w podłogę, a na to nie zawsze jest miejsce, zwłaszcza w remontowanych łazienkach. W nowo budowanych wystarczy odpowiednio wcześnie zaplanować taki sposób montażu kabiny.

Sprawdź też:

warto wiedzieć
Łazienka z prysznicem

Autor: Jakub Legosz

Projekt: Tomek Tarasewicz

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez

We współczesnych łazienkach kabiny prysznicowe często montuje się bez brodzików, bezpośrednio na podłodze odpowiednio przygotowanej (zabezpieczonej izolacją przeciwwodną i wyłożonej gresem, terakotą, kamieniem lub innym odpornym na wodę materiałem) i wyposażonej w odpływ (miejscowy lub liniowy). Taki sposób montażu jest wygodny również dla osób niepełnosprawnych. Dla wielu kabina to jednak nie tylko ścianki i drzwi ze szkła lub z tworzywa, ale też ścianki i drzwi wraz z brodzikiem, na którym są zamontowane. Jeżeli planujemy zamontowanie kabiny prysznicowej na brodziku, najlepiej kupić go z kabiną w komplecie, a jeśli nie, dokładnie sprawdzić przed zakupem, jaki model brodzika będzie do niej pasował. Wykaz brodzików pasujących do poszczególnych modeli kabin jest podawany przez ich producentów. Wystarczy o to zapytać sprzedawcę.

Przydatne dla kupujących kabinę prysznicową

Przed zakupem dobrze jest obejrzeć kabinę od środka, a jeśli to możliwe – nawet do niej wejść i sprawdzić, czy można się w niej swobodnie poruszać. Jeśli coś nie pasuje szukamy dalej.  Koniecznie trzeba sprawdzić, jak się otwierają drzwi, zwłaszcza gdy w łazience jest niewiele miejsca. Jeżeli kupujemy kabinę i brodzik od innych producentów, trzeba się upewnić, że będa do siebie pasowały. Kabinę można zamontować samodzielnie, posługując się instrukcją montażu producenta. Doprowadzenie wody i montaż baterii oraz instalację odpływu lepiej zlecić hydraulikowi. Naprawa ewentualnych usterek po zamontowaniu kabiny może być sporym kłopotem.

Kabina natryskowa - samodzielny montaż
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie