Narzędzia ogrodnicze: sekatory. Rodzaje sekatorów – jaki sekator wybrać

2016-05-09 13:17 Opracowanie: redakcja serwisu
sekator
Autor: GARDENA Sekator to podstawowe narzędzie służące do cięcia pędów

Sekator to narzędzie przydatne w każdym ogrodzie. Poznaj rodzaje sekatorów i ich przeznaczenie. Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Sekator to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ogrodniczych i podstawowe narzędzie służące do cięcia pędów. Każdy właściciel ogrodu powinien zaopatrzyć się w dobry sekator, dzięki któremu możliwa będzie prawidłowa pielęgnacja roślin w ogrodzie.
W sprzedaży są różne rodzaje sekatorów, które mają różne przeznaczenie. Warto poznać rodzaje sekatorów i zdecydować, które z nich przydadzą się w naszym ogrodzie.

Rodzaje sekatorów

Jedne modele sekatorów służą do cięcia cienkich, niezdrewniałych pędów, inne wykorzystuje się do cięcia pędów zdrewniałych, jeszcze inne będą pomocne przy cięciu gałęzi wyższych wysokościach. Wybierając sekator do ogrodu, weźmy pod uwagę nasze potrzeby pielęgnacyjne, ale także jakość materiałów, z których został wykonany (warto, by dobrze ciął i służył długie lata).

W zależności od konstrukcji mechanizmy tnącego dzielimy sekatory na:

  • sekatory nożycowe (czyli dwuostrzowe), które tną podobnie jak nożyce (jedno ostrze jest zwykle lekko zagięte): oba ostrza sekatora (ostrze i przeciwostrze) tną gałąź, przesuwając się blisko siebie. Ten rodzaj sekatora znakomicie nadaje się do cięcia pędów młodych, jednorocznych;
  • sekatory kowadełkowe (czyli jednoostrzowe) składają się z jednego ostrza tnącego oraz grubszego metalowego elementu, zwanego stalnicą, do której dociskane jest ostrze. Ten typ sekatora nie wymaga tyle siły przy cięciu co sekator nożycowy, stosuje się go do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.

Inny podział sekatorów:

  • sekatory jednoręczne (krótkie), które służą do cięcia cienkich pędów o średnicy 15–30 mm,
  • sekatory dwuręczne, służące do cięcia grubszych gałęzi (do 50 mm średnicy),
  • sekatory tyczkowe, przeznaczone do cięcia gałęzi do 40 mm średnicy, wyposażone w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu możliwe jest cięcie gałęzi znajdujących się na dużej wysokości (nawet kilka metrów nad ziemią).
sekator
Autor: GARDENA Sekator to podstawowe narzędzie służące do cięcia pędów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE