Jaki sekator wybrać do prac w ogrodzie? Rodzaje i przeznaczenie sekatorów
Sekator to narzędzie przydatne w każdym ogrodzie. Poznaj rodzaje sekatorów i ich przeznaczenie. Jaki sekator wybrać do ogrodu?
Sekator to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ogrodniczych i podstawowe narzędzie służące do cięcia pędów drzew i krzewów. Każdy właściciel ogrodu powinien zaopatrzyć się w dobry sekator, dzięki któremu możliwa będzie prawidłowa pielęgnacja roślin w ogrodzie. W sprzedaży dostępna jest bogata oferta sekatorów. Jaki sekator wybrać?
Spis treści
- Jaki powinien być dobry sekator?
- Rodzaje sekatorów
- Sekator nożycowy
- Sekator kowadełkowy
- Sekator ogrodowy jedno- i dwuręczny
- Sekatory krótkie
- Sekatory z długimi rączkami
- Sekatory teleskopowy
Jaki powinien być dobry sekator?
Sekatory to podstawowe narzędzia używane w ogrodzie do przycinania gałęzi drzew i krzewów oraz do cięcia kwiatów i pędów bylin. Żeby nasze prace były efektywne, należy dopasować sekator do zajęcia, które będziemy wykonywać i wybrać narzędzie dla nas najwygodniejsze. Wybierając sekator warto również wziąć pod uwagę jakość materiałów, z których został wykonany – im lepsze, tym sekator będzie nam służył wiele lat i nie zepsuje się przy pierwszym użyciu.
Dobry sekator powinien pracować lekko, mieć wygodne, przyjemne w dotyku rączki oraz ostrze wykonane ze stali nierdzewnej – może być pokryte powłoką antyadhezyjną zmniejszającą tarcie, dzięki czemu cięcie będzie idealnie równe. Warto też wybrać model, który ma przekładnię zwiększającą siłę nacisku. Praca nim będzie znacznie lżejsza, co szczególnie docenimy, jeśli w ogrodzie jest dużo roślin do przycięcia.
Zależnie od rodzaju mechanizmu tnącego sekatory służą do skracania różnego rodzaju pędów. W sprzedaży są różne rodzaje sekatorów, które mają różne przeznaczenie. Warto poznać rodzaje sekatorów i zdecydować, które z nich przydadzą się w naszym ogrodzie.
Zależnie od budowy mają różne przeznaczenie. Są sekatory do miękkich pędów (nożycowe) lub zdrewniałych gałęzi (kowadełkowe). Te pierwsze pozostawiają idealnie równą powierzchnię cięcia, ale nie radzą sobie z twardymi gałęziami. Te do zdrewniałych pędów miażdżą młode tkanki roślin, co sprawia, że końcówki pędów źle się goją i nieładnie wyglądają.
Ostrze sekatora powinno być ze stali nierdzewnej wysokiej jakości, może być pokryte powłoką antyadhezyjną, która zapewni precyzyjne czyste cięcie. Dobre sekatory mają ostrza pokryte teflonem, który zmniejsza tarcie (takim narzędziem pracuje się łatwiej), oraz lekkie rączki aluminiowe lub z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi albo węglowymi. W niektórych modelach ostrze jest pokryte powłoką tytanową, dzięki czemu jest odporne na ścieranie i korozję.
Autor: Gardena
Sekator dwuręczny firmy Gardena
Rodzaje sekatorów
Jedne modele sekatorów służą do cięcia cienkich, niezdrewniałych pędów, inne wykorzystuje się do cięcia pędów zdrewniałych, jeszcze inne będą pomocne przy cięciu gałęzi wyższych wysokościach. Wybierając sekator do ogrodu, weźmy pod uwagę nasze potrzeby pielęgnacyjne, ale także jakość materiałów, z których został wykonany (warto, by dobrze ciął i służył długie lata).
W zależności od konstrukcji mechanizmy tnącego dzielimy sekatory na nożycowe i kowadełkowe.
Sekator nożycowy
Sekatory nożycowe (czyli dwuostrzowe) maja dwa ostrza i tną precyzyjnie, podobnie jak nożyce (jedno ostrze jest zwykle lekko zagięte): oba ostrza sekatora (ostrze i przeciwostrze) tną gałąź, przesuwając się blisko siebie. Ten rodzaj sekatora znakomicie nadaje się do cięcia delikatnych, miękkich, młodych pędów jednorocznych, ale nie przetną zdrewniałych lub suchych gałęzi.
Sekator kowadełkowy
Sekatory kowadełkowe (czyli jednoostrzowe) mają jedno ostrze, które – dociskając gałąź do kowadełka – przecina ją. Niestety zastosowane na miękkim materiale miażdżą go, dlatego nie nadają się do cięcia delikatnych tkanek. Ten typ sekatora nie wymaga tyle siły przy cięciu co sekator nożycowy, stosuje się go do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.
Sekator ogrodowy jedno- i dwuręczny
- sekatory jednoręczne (krótkie) służą do cięcia cienkich pędów o średnicy nieprzekraczającej 30 mm, wykorzystywane są do najprostszych prac ogrodowych,
- sekatory dwuręczne służą do cięcia grubszych gałęzi (do 50 mm średnicy), mogą mieć różną długość ramion - im są one dłuższe, tym mniej siły potrzebujemy do cięcia.
Sekatory krótkie
Służą do przycinania pędów o średnicy do 30 mm (zakres cięcia podany jest na opakowaniu). Niektóre firmy oferują specjalne sekatory dla osób leworęcznych.
Sekatory z długimi rączkami
Służą do przycinania pędów grubości 25-50 mm (zakres cięcia podany jest na opakowaniu). Rączki (40-90 mm długości) są w niektórych sekatorach wysuwane teleskopowo. Dobrze, jeśli mają uchwyty z gumy, pianki lub tworzywa, które zapobiega poceniu się dłoni. Dobre sekatory mają dźwignię zwiększającą siłę cięcia i bufory (odboje) chroniące nadgarstki i łokcie przed urazami.
Sekatory teleskopowy
Można nimi ciąć bez użycia drabiny do wysokości 6 m gałęzie grubości do 40 mm. Sekator osadza się na wysięgniku, którym najczęściej jest lekki, teleskopowy trzonek pasujący także do innych ogrodowych narzędzi (np. do piły). Niektóre sekatory mają wspomagającą dźwignię i przekładnie rolkowe, dzięki którym lżej się tnie. Tymi sekatorami można ciąć gałęzie znajdujące się na dużej wysokości (nawet kilka metrów nad ziemią).