Sekatory - narzędzia ogrodnicze do cięcia. Rodzaje sekatorów – jaki sekator wybrać

2021-01-25 8:02
Sekator
Autor: GettyImages Zanim przystapimy do cięcia, należy sekator dobrze naostrzyć

Sekator to narzędzie przydatne w każdym ogrodzie. Poznaj rodzaje sekatorów i ich przeznaczenie. Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Sekator to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ogrodniczych i podstawowe narzędzie służące do cięcia pędów drzew i krzewów. Każdy właściciel ogrodu powinien zaopatrzyć się w dobry sekator, dzięki któremu możliwa będzie prawidłowa pielęgnacja roślin w ogrodzie.

Cechy dobrego sekatora

Dobry sekator powinien pracować lekko, mieć wygodne, przyjemne w dotyku rączki oraz ostrze wykonane ze stali nierdzewnej – może być pokryte powłoką antyadhezyjną zmniejszającą tarcie, dzięki czemu cięcie będzie idealnie równe. Warto też wybrać model, który ma przekładnię zwiększającą siłę nacisku. Praca nim będzie znacznie lżejsza, co szczególnie docenimy, jeśli w ogrodzie jest dużo roślin do przycięcia.

Zależnie od rodzaju mechanizmu tnącego sekatory służą do skracania różnego rodzaju pędów. W sprzedaży są różne rodzaje sekatorów, które mają różne przeznaczenie. Warto poznać rodzaje sekatorów i zdecydować, które z nich przydadzą się w naszym ogrodzie.

Narzędzia ogrodowe do cięcia i przycinania roślin

Rodzaje sekatorów

Jedne modele sekatorów służą do cięcia cienkich, niezdrewniałych pędów, inne wykorzystuje się do cięcia pędów zdrewniałych, jeszcze inne będą pomocne przy cięciu gałęzi wyższych wysokościach. Wybierając sekator do ogrodu, weźmy pod uwagę nasze potrzeby pielęgnacyjne, ale także jakość materiałów, z których został wykonany (warto, by dobrze ciął i służył długie lata).

W zależności od konstrukcji mechanizmy tnącego dzielimy sekatory na:

  • sekatory nożycowe (czyli dwuostrzowe) maja dwa ostrza i tną precyzyjnie, podobnie jak nożyce (jedno ostrze jest zwykle lekko zagięte): oba ostrza sekatora (ostrze i przeciwostrze) tną gałąź, przesuwając się blisko siebie. Ten rodzaj sekatora znakomicie nadaje się do cięcia delikatnych, miękkich, młodych pędów jednorocznych, ale nie przetną zdrewniałych lub suchych gałęzi;
  • sekatory kowadełkowe (czyli jednoostrzowe) mają jedno ostrze, które – dociskając gałąź do kowadełka – przecina ją. Niestety zastosowane na miękkim materiale miażdżą go, dlatego nie nadają się do cięcia delikatnych tkanek. Ten typ sekatora nie wymaga tyle siły przy cięciu co sekator nożycowy, stosuje się go do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.

Inny podział sekatorów:

  • sekatory jednoręczne (krótkie), które służą do cięcia cienkich pędów o średnicy 15–30 mm,
  • sekatory dwuręczne, służące do cięcia grubszych gałęzi (do 50 mm średnicy),
  • sekatory tyczkowe, przeznaczone do cięcia gałęzi do 40 mm średnicy, wyposażone w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu możliwe jest cięcie gałęzi znajdujących się na dużej wysokości (nawet kilka metrów nad ziemią).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE