Szpadel, motyka, widły – jak kupić dobry szpadel, motykę, widły

2019-05-23 8:43

Szpadel, motyka i widły to podstawowe narzędzia ogrodnicze, bez których niemożliwe stają się prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Podpowiadamy, jak kupić dobry szpadel, motykę i widły do ogrodu.

Żaden ogród nie będzie piękny i zadbany, jeśli nie poświęcimy mu czasu, uwagi i pracy. Zadania konieczne do wykonania w ogrodzie są jednak często dość pracochłonne, dlatego trudno byłoby je prowadzić bez użycia odpowiednich narzędzi ogrodniczych, takich jak szpadel, motyka czy widły.Wybierając narzędzia do ogrodu należy jednak pamiętać, że tylko solidne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów narzędzia, zapewnią nam komfort pracy i posłużą wiele lat. Kupiony w okazjonalnej cenie szpadel lub bardzo tanie widły, wykonane z mało wytrzymałych materiałów, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu i połamać się lub zardzewieć już po kilku użyciach, dlatego nie warto decydować się na ich zakup.

>>Przeczytaj też:

Jak kupić dobry szpadel

Dobrej jakości szpadel powinien składać się z solidnego, wytrzymałego i odpowiednio wyprofilowanego trzonka (najlepiej wykonanego ze stali szlachetnej lub włókna szklanego) oraz stalowej, sztywnej i mocnej łopaty (wykonanej z mocnej stali). Szpadle w zależności od przeznaczenia mają różny kształt i szerokość łopat. Przeznaczone do pracy na glebach lekkich, mają szeroką i płaską łopatę, która dobrze radzi sobie z sypkim, piaszczystym podłożem, natomiast szpadle przewidziane do pracy na glebach ciężkich, posiadają łopaty wąskie i zaostrzone, dzięki czemu łatwiej pokonują zbite warstwy podłoża. Szpadel służy w ogrodzie głównie do przekopywania i spulchniania gleby oraz sadzenia roślin.

Szpadel
Autor: GettyImages Szpadle przewidziane do pracy na glebach ciężkich, posiadają łopaty wąskie i zaostrzone

Jak kupić dobre widły

Widły, podobnie jak szpadel, powinny być wykonane z solidnych materiałów i posiadać mocny, wytrzymały trzonek oraz sztywne, mocne zęby. Widły w zależności od przeznaczenia mogą mieć różną szerokość zębów. Narzędzia z szerokimi, płaskimi zębami (widły amerykańskie), wykorzystywane są do rozdrabiania większych brył ziemi i oczyszczania jej z korzeni oraz chwastów. Widły o zębach cienkich i ostrych, służą natomiast do przerabiania kompostu, napowietrzania trawnika i rozprowadzania po powierzchni rabat nawozów organicznych.

widły
Autor: GettyImages Widły w zależności od przeznaczenia mogą mieć różną szerokość zębów

Jak kupić dobra motykę

Do codziennych prac ogrodniczych, np. do odchwaszczania czy wzruszania wierzchnich warstw podłoża, przyda się motyka. Powinna być wykonana z solidnego materiału, co pozwoli uniknąć połamania trzonka lub zardzewienia i powyginania metalowej końcówki. Motyki w zależności od zastosowania mogą mieć długie lub krótkie trzonki (najlepiej stalowe lub aluminiowe) oraz różny kształt metalowego ostrza (prostokątne, trójzębne i trapezowe). Motyka z długim trzonkiem przeznaczona jest do prac na większym obszarze i na rozległych rabatach, motyka z krótkim trzonkiem lepiej poradzi sobie na małych powierzchniach oraz podczas pielenia drobnych roślin, wymagających więcej uwagi.

motyka
Autor: GettyImages Motyka przyda się m.in. do odchwaszczania i wzruszania wierzchnich warstw podłoża
Łatwa pielęgnacja trawnika - wybieramy narzędzia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.