Co zrobić ze skoszoną trawą?

2018-09-27 11:27

Koszenie trawy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika w ogrodzie. Podczas koszenia trawnika pozostaje dużo ściętych źdźbeł traw. Co można zrobić ze skoszona trawą? Czy można wykorzystać trawe po skoszeniu?

Skoszona trawa to cenny materiał roślinny, który znakomicie nadaje się do późniejszego wykorzystania w ogrodzie. Nie wyrzucajmy pokosu (ściętych źdźbeł traw), szkoda aby ten wartościowy surowiec organiczny, będący bogatym źródłem naturalnych substancji odżywczych, trafił do śmietnika. Ścięte źdźbła traw można użyć do ściółkowania rabat. Warstwa pokosu rozłożona na grządkach pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie i uniemożliwia kiełkowanie chwastów. Ścięta trawa zawiera dużo azotu, który przedostaje się do podłoża za pośrednictwem organizmów glebowych przetwarzających tkanki roślinne w próchnicę. Nie należy do ściółkowania używać pokosu zawierającego kwiatostany traw i innych roślin.

Skoszoną trawę można zostawić na trawniku nie zgrabiając jej, ale tylko wtedy, jeśli ścięte źdźbła są młode, delikatne i niezbyt długie. Takie szybko się rozkładają i nie wpływają niekorzystnie na trawnik, wręcz przeciwnie – zasilają go w potrzebne składniki odżywcze, między innymi w azot.

>>Przeczytaj też: Koszenie trawnika. Czym i jak prawidłowo kosić trawę

Nie należy natomiast pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli zawiera kwiatostany, łodygi i stare źdźbła. Twarde części trawy rozkładają się bardzo wolno, powodując filcowanie darni, czyli zbijanie się martwych fragmentów roślin, co utrudnia wzrost trawy.

Skoszona trawę można też wrzucić do kompostownika, choć lepiej ją przedtem podsuszyć. Pomiędzy kolejnymi warstwami trawy zaleca się umieszczać warstwę drobnych gałązek, słomy lub kory, która pozwoli w odpowiedni sposób napowietrzyć tworzący się ze źdźbeł trawy kompost.

Pokos
trawa

Autor: photos.com

Zakładanie trawnika: gatunki traw

Jeśli pokos pozostawiamy na trawniku, trawa musi być koszona często, nawet co kilka dni. Kosić trzeba suche źdźbła, ponieważ tylko wtedy nie zbijają się, lecz równomiernie rozsypują po powierzchni trawnika.

Jeśli skoszonej trawy jest bardzo dużo, warto ją kompostować. Pokos układamy na pryzmie kompostowej niezbyt grubymi warstwami, jeśli warstwy będą zbyt grube, źdźbła nie rozłożą się, tylko zgniją. Cienkie warstwy pokosu przedzielamy luźnym materiałem, takim jak ziemia, cienkie gałęzie i pędy, aby do wnętrza stosu docierało jak najwięcej powietrza. Po kilku miesiącach otrzymamy kompost, znakomity nawóz organiczny, który będziemy mogli także wykorzystać do nawożenia trawnika.

>>Przeczytaj też: Kompost i kompostowanie: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania >>>

Narzędzia przeznaczone do pielęgnacji trawnika
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE