Mulczowanie trawy - na czym polega? Jak prawidłowo mulczować trawnik?
Mulczowanie trawy to ważny zabieg dla trawnika - nawozi, odżywia oraz przyspiesza wzrost trawy, ale też ogranicza parowanie wody z gleby. Na czym polega mulczowanie trawnika? Jak prawidłowo mulczować trawę i kiedy najlepiej to zrobić?
Spis treści
- Co to jest mulczowanie?
- Czy mulczowanie jest dobre dla trawy?
- Jak mulczować trawę?
- Czym mulczować trawnik?
- 7 zasad prawidłowego mulczowania trawy
Co to jest mulczowanie?
Mulczowanie trawy to zabieg polegający na rozdrobnieniu pokosu przez kosiarkę i pokrycie jego cienką warstwą powierzchni trawnika. Jest to ekologiczny sposób na pielęgnację trawnika. Pozostawiony pokos ulega rozkładowi, co czyni z niego naturalny nawóz.
„Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później musi się zmierzyć z zagadnieniem utylizacji pokosu, który, szacunkowo, stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń można wykorzystać na kilka sposobów – można nią przykrywać rabaty kwiatowe, odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Jedną z praktycznych metod zagospodarowania pokosu jest mulczowanie, ale pod warunkiem, że czynność tę wykonujemy prawidłowo.” – wyjaśnia Lidia Tokarska ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i architekt krajobrazu, praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon.
Pielęgnacja trawnika w postaci mulczowania, zmniejsza również parowanie wody z gleby oraz spowalnia wzrost chwastów. Przy całym dobroczynnym działaniu mulczowania, zmniejsza się również ilość odpadów ogrodowych, w wszystko dzięki nowoczesnym urządzeniom.
Czy mulczowanie jest dobre dla trawy?
Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wymierne korzyści - cienka warstwa równomiernie rozłożonego pokosu:
- ogranicza parowanie wody
- spowalnia wzrost chwastów
- zapobiega erozji gleby
- przekształcona w naturalny nawóz, odżywia trawę
- zmniejsza ilość gromadzonych odpadów ogrodowych
W mulczowaniu trzeba też zachować umiar, aby uniknąć tworzenia się tzw. filcu na powierzchni trawy. W takim przypadku możesz stosować naprzemiennie, koszenie z całkowitym zbiorem i mulczowanie.
Jak mulczować trawę?
- trawnik powinien być regularnie koszony - nawet co kilka dni. Podczas mulczowania można zostawić tylko młode i delikatne źdźbła, które szybciej ulęgają rozkładowi.
- regularne koszenie zapobiega powstawaniu kwiatostanów. Pokos, który ma pozostać na powierzchni, nie może zawierać łodyg, ani starych źdźbeł trawy.
- trawa do mulczowania musi być sucha, co ułatwi jej rozprowadzenie.
- pokos powinien być bardzo drobno pocięty, aby szybko uległ rozkładowi.
- warstwa pokosu powinna być cienka i równomiernie rozłożona.
- trawnik, na którym wykonujesz mulczowanie nie powinien być zbyt często nawożony, ponieważ samo mulczowanie jest formą odżywiania.
- przed rozpoczęciem koszenia na wiosnę, dokładnie usuń wszystkie pozostałości zgniłych liści i gałęzi z jesieni. Trawnik musi być porządnie wygrabiony.
Czym mulczować trawnik?
Odpowiednim narzędziem do tej czynności jest kosiarka wyposażona w system podwójnych noży oraz system mielenia zmiennego. Trawa jest cięta ze zwiększoną częstotliwością. Oba noże bardzo dobrze rozdrabniają pokos i podczas mulczowania powstaje bardzo cienka warstwa drobno pociętej trawy, która szybko ulegnie rozkładowi. Jest również możliwość regulowania trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosowanie ilości mulczowanej trawy, do jej aktualnej wysokości i warunków pogody.
7 zasad prawidłowego mulczowania trawy
1. Trawa rosnąca na glebie wilgotnej nie powinna być zbyt często mulczowana. Mulczowanie jest wskazane w przypadku gleb piaszczystych i jałowych, gdyż dzięki temu gleba poprawia swoje właściwości.
2. Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony – to rozkładający się pokos będzie odżywiać rośliny.
3. Trawnik powinien być regularnie koszony przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Dlatego też do koszenia warto używać specjalnych kosiarek z mulczowaniem - funkcją dokładnego mielenia świeżej trawy.
4. Trawa musi być sucha. Mokra utrudni równomierne rozłożenie pokosu i zacznie gnić.
5. Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony, ponieważ tylko wtedy szybko zamieni się w nawóz. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kosiarki wyposażone w innowacyjny system podwójnych noży.
6. Warstwa pokosu pozostawiona na trawniku musi być cienka i równomiernie rozrzucona.
7. Mulczowany trawnik należy obserwować i jeśli jego kondycja osłabia się, trzeba zastosować koszenie ze zbiorem pokosu do kosza naprzemiennie z mulczowaniem.
Polecany artykuł: