Golteria rozesłana - idealna roślina do bożonarodzeniowych dekoracji i ogrodów

2024-11-29 10:55

Golteria rozesłana (golteria pełzająca) to roślina zimozielona, która zimą zdobi ogród przebarwionymi liśćmi i dekoracyjnymi owocami. Doskonale nadaje się również do bożonarodzeniowych dekoracji. Jakie wymagania ma golteria? Czy golteria jest roślina wieloletnią?

Spis treści

  1. Jak wygląda golteria? Czy jest rośliną wieloletnią?
  2. Golteria - uprawa w ogrodzie
  3. Golteria - uprawa w doniczce
  4. Czy golteria jest mrozoodporna?
  5. Golteria w galerii zdjęć
  6. Golteria - roślina na skalniaki, wrzosowiska i bożonarodzeniowe dekoracje
  7. Właściwości lecznicze golterii

Jak wygląda golteria? Czy jest rośliną wieloletnią?

Golteria rozesłana (łac. Gaultheria procumbens), zwana też golterią pełzającą, to niska, zimozielona, wieloletnia krzewinka o płożącym pokroju, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Roślina osiąga zaledwie 10–15 cm wysokości, a rozrasta się szeroko dzięki podziemnym rozłogom, tworząc zwarte kobierce. Rośnie wolno. Na cienkich i wyprostowanych pędach osadzone są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące liście, które mają 3-5 cm długości i na zimę zmieniają kolor na czerwonawy (bordowy). Młode przyrosty rośliny są czekoladowoczerwone.

Golteria kwitnie w lipcu–sierpniu. Jej drobne i niepozorne, pachnące kwiaty mają beczułkowaty kształt i biały lub lekko różowy kolor. Wyrastają z kątów liści, osadzone są na krótkich, zwisających szypułkach. Główną ozdobą golterii są duże, czerwone, błyszczące owoce o kulistym kształcie, które pojawiają się w październiku i pozostają na roślinie aż do wiosny.

Golteria - uprawa w ogrodzie

Golteria najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, ale poradzi sobie również na stanowisku słonecznym. Znosi także większe zacienienie. Jak wszystkie rośliny wrzosowate wymaga gleb lekkich i przepuszczalnych, bogatych w próchnicę, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie. Podłoże nie może przesychać.

Golteria rozesłana ma niskie wymagania pokarmowe i jest bardzo wrażliwa na zasolenie gleby. Do nawożenia tej rośliny najlepiej stosować nawozy dedykowane różanecznikom i azaliom.

Ponieważ golteria jest wrażliwa na niedobór wody, należy chronić jej system korzeniowy golterii przed wysychaniem - najlepiej ściółkując glebę wokół rośliny korą sosnową.

Golteria - uprawa w doniczce

Golteria rozesłana może być uprawiana również w doniczce. To roślina polecana na święta Bożego Narodzenia, ze względu na bardzo dekoracyjne, czerwone owoce. Golteria najlepiej rośnie w miejscach jasnych, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewać należy ją umiarkowanie. Golterię należy nawozić od wiosny do jesieni, co około 2 tygodnie nawozem nie zawierającym wapnia. W zimie golteria powinna stać w miejscu gdzie temperatura nie przekracza 18°C.

Kwiaty na święta Bożego Narodzenia - te rośliny idealnie nadają się do świątecznej dekoracji domu!

Czy golteria jest mrozoodporna?

Golteria jest rośliną mrozoodporną, praktycznie nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Jednak egzemplarze rosnące w miejscach słonecznych i odsłoniętych dobrze okryć włókniną lub stroiszem, ponieważ przy braku śniegu mogą zimą wysychać.

Golteria w galerii zdjęć

Golteria - roślina na skalniaki, wrzosowiska i bożonarodzeniowe dekoracje

Golteria znakomicie spełnia się w roli rośliny okrywowej. Znakomicie nadaje się na skalniaki i wrzosowiska, gdzie tworzy gęste kobierce. Można ją sadzić w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na tarasach, balkonach i we wnętrzach.

Ze względu na zimozielone liście kontrastujące z czerwonymi owocami golteria znakomicie nadaje się do bożonarodzeniowych dekoracji wnętrz.

Przeczytaj też: Mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień – jak je uprawiać w ogrodzie

golteria
Autor: www.thinkstockphotos.com Golteria jest często wykorzystywana do bożonarodzeniowych dekoracji
warto wiedzieć
Golteria

Autor: GettyImages

Golteria rozesłana

Właściwości lecznicze golterii

Golteria ma także właściwości lecznicze. Zawiera olejek eteryczny wykorzystywany do produkcji leków i kosmetyków. Dawniej nazywana była "herbatką górską", gdyż napar z jej liści był spożywany przez Indian.

Murator Google News
Autor:
Kompozycja z gwiazdą betlejemską
Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie
Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają