Rośliny okrywowe do cienia - najpopularniejsze gatunki i odmiany

2021-09-20 8:45
Kopytnik pospolity
Autor: GettyImages Kopytnik pospolity

Wśród roślin okrywowych znajdziemy gatunki, które doskonale nadają się do cienia. Dzięki nim będziemy mogli ładnie zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany roślin okrywowych do cienia.

Cieniste miejsca w ogrodzie często sprawiają problem i nie bardzo wiadomo, jak je zagospodarować. Istnieje jednak wiele roślin, które nie tylko tolerują, ale nawet preferują cień, dlatego można z nich stworzyć piękną rabatę lub wykorzystać je jako rośliny okrywowe. Te najniższe i płożące można sadzić na murkach i skarpach, skąd będą zwieszać się w dół kaskadami ulistnionych pędów (np. tojeść rozesłana), wyższe sprawdzą się pod drzewami i krzewami, tworząc rodzaj darni (np. runianka japońska), a gatunki o dużych liściach będą efektownie prezentować się na skalniakach (np. bergenia).

Rośliny okrywowe do cienia - runianka japońska

Jedną z ładniejszych roślin okrywowych do cienia jest runianka japońska. Roślina dorasta do 20-30 cm wysokości i ma zimozielone, skórzaste, mocno ząbkowane na brzegach, jajowate, zielone liście, skupione na szycie wzniesionego ogonka w rodzaj rozety (u odmiany 'Variegata' liście są biało obrzeżone).

Roślina zakwita wiosną, rozwijając drobne, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w małe, kłosowe kwiatostany. Na dobrym stanowisku szybko rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, w krótkim czasie tworząc gęsty, zielony dywan. Doskonale nadaje się do okrywania wolnych przestrzeni pod drzewami i krzewami. Preferuje cieniste miejsca oraz próchnicze, lekko wilgotne gleby. Mrozoodporność runianki jest umiarkowana (do -22/-25°C), więc lepiej unikać jej uprawy w najchłodniejszych rejonach kraju.

Rośliny okrywowe do cienia - dąbrówka rozłogowa

Kolejną rośliną doskonale nadającą się do okrywania gruntu w miejscach cienistych jest też dąbrówka rozłogowa. Gatunek dorasta do 15-20 cm wysokości i tworzy nieduże, zielone, błyszczące, jajowate, krótkoogonkowe, częściowo zimozielone liście, zebrane w rozetki. Wiosną i latem (od maja do sierpnia) zakwita, wydając drobne, fioletowoniebieskie, wargowe kwiaty, zebrane na szczytach słabo ulistnionych pędów w dość duże, sztywne, kłosowate kwiatostany.

Dąbrówka ma sporo ciekawych odmian, w tym m.in.:

  • 'Alba' (kwiaty białe),
  • 'Arctic Fox' (liście z kremowymi przebarwieniami),
  • 'Atropurpurea' i 'Black Scallop' (liście brązowo-bordowe),
  • 'Burgundy Glow' (liście z kremowymi i różowymi przebarwieniami),
  • 'Pink Elf' (liście bordowe, kwiaty różowe),
  • 'Gold Chang' (liście żółtozielone).

Dąbrówka rozrasta się za pomocą nadziemnych, ukorzeniających się rozłogów. Preferuje cieniste lub półcieniste (odmiany barwne) stanowiska i próchnicze, lekko wilgotne gleby. Gatunek jest w pełni mrozoodporny, ale niektóre odmiany słabiej znoszą mrozy.

Zacienione rabaty - jak zakładać i pielęgnować. Rośliny na zacienione rabaty >>>

Rośliny okrywowe do cienia - kopytnik pospolity

Kolejną ciekawą byliną okrywową do miejsc cienistych jest kopytnik pospolity. Roślina dorasta do 10-15 cm wysokości i rozwija liczne, nerkowate lub okrągłe, zielone, mocno błyszczące liście, osadzone na długich ogonkach. Wczesną wiosną (w marcu-kwietniu) wydaje też niewielkie, pojedyncze, dzwonkowate, owłosione z wierzchu, bordowofioletowe kwiaty, które mimo oryginalnego wyglądu nie mają większego znaczenia ozdobnego, gdyż ukrywają się pomiędzy liśćmi.

Kopytnik rozrasta się za pomocą nadziemnych, ukorzeniających się rozłogów, ale w przeciwieństwie do poprzednich gatunków rośnie dość wolno. Oczekuje cienistego stanowiska i próchniczej, lekko wilgotnej gleby (nie znosi suszy). Jest całkowicie mrozoodporny, dlatego może być uprawiany na terenie całego kraju.

Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie? >>>

Rośliny okrywowe do cienia - barwinek pospolity

Popularną roślina okrywową do miejsc cienistych jest też barwinek pospolity. Roślina dorasta do około 20 cm wysokości i tworzy zimozielone, małe, błyszczące, skórzaste, szeroko lancetowate liście, gęsto porastające długie, wiotkie, mocne pędy. Kwitnie wiosną (w marcu-kwietniu), rozwijając na szczytach krótkich, wzniesionych łodyżek duże, barwne, pojedyncze, rurkowate kwiaty z szeroko rozłożonymi na boki płatkami.

Gatunek posiada wiele ciekawych odmian , w tym m.in.: 'Atropurpurea', 'Illumination', 'Variegata', 'Alba Variegata', 'Alba', 'Multiplex'.

Barwinek szybko się rozrasta za pomocą długich, nadziemnych, elastycznych pędów, które po zetknięciu z podłożem łatwo się ukorzeniają. Preferuje cieniste i półcieniste stanowiska (odmiany o barwnych liściach) oraz lekko wilgotne, przeciętne gleby ogrodowe. Znosi zaniedbanie i suszę oraz jest dostatecznie mrozoodporny.

Byliny i krzewy ozdobne najbardziej wytrzymałe na mróz >>>

Rośliny okrywowe do cienia - bergenia sercowata

Efektowną byliną okrywową do cienia jest też bergenia sercowata. Gatunek jest większy od poprzednich, gdyż może dorastać 40-50 cm wysokości. Jego największą ozdobą są duże, odziomkowe, okrągłe lub sercowate, zielone, skórzaste, błyszczące z wierzchu liście, osadzone na krótkich, sztywnych ogonkach. Liście są częściowo zimozielone i jesienią lekko czerwienieją. Atrakcyjne są też pojawiające się wiosną (w marcu-kwietniu) dzwonkowate, ciemnoróżowe, dość duże, liczne kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych, sztywnych, nagich pędów w duże, wiechowate kwiatostany.

Gatunek ma kilka ciekawych odmian, w tym m.in.: 'Lunar Glow', 'Winterglut', 'Herbstblüte', 'Rotblum'.

Roślina rozrasta się za pomocą nadziemnych, grubych, łuskowatych kłączy i preferuje miejsca cieniste lub półcieniste oraz przeciętne, lekko wilgotne gleby. Jest w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.

Do grona roślin okrywowych nadających się do cienia, należą też pragnia syberyjska, bluszcz pospolity, pstrolistka sercowata, bodziszek korzeniasty, fiołek wonny, tojeść rozesłana, konwalia majowa i funkie.

Nie przegap:

Zacienione rabaty - jak zakładać i pielęgnować. Rośliny na zacienione rabaty >>>

Pomysł na rabatę w stylu formalnym (francuskim) >>>

Rabata z traw ozdobnych - najlepsze gatunki traw na rabatę w ogrodzie >>>

Barwinek - znakomita roślina okrywowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE