Konwalia majowa w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie konwalii

Konwalia majowa
Autor: GettyImages Konwalia najlepiej rośnie w półcieniu i w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie

Konwalia majowa to bylina o delikatnych, ale bardzo dekoracyjnych, pachnących kwiatach. Jak sama nazwa wskazuje, konwalia kwitnie w maju. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić konwalii, by dobrze rosła i kwitła co roku. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie konwalii majowej.

Kwitnąca konwalia majowa (łac. Convallaria majalis) to niezawodny znak, że wiosna jest już w pełni. Drobne, dzwonkowate kwiaty konwalii zebrane w jednostronne grona, zwisające z zielonych, sztywnych, lekko przewieszających się w górnej części łodyżek, mają cudowny zapach i mnóstwo uroku, dlatego mogą być ozdobą każdej wiosennej rabaty. Po ich przekwitnieniu na pędach zawiązują się atrakcyjne owoce - początkowo zielone, później czerwone jagody, a przez cały sezon ozdobą rośliny pozostają bardzo ładne, duże, zielone, szerokie, lancetowate liście.

Oprócz gatunku na rynku dostępnych jest też kilka ciekawych odmian konwalii majowej, wyróżniających się m.in. oryginalną barwą kwiatów lub liści:

 • 'Rosea' – kwiaty różowe,
 • 'Rosea Variegata' – kwiaty różowe, liście zielone, ozdobione żółtymi pasami,
 • 'Hardwick Hall' – kwiaty białe, liście zielone z żółtym marginesem,
 • 'Flore Pleno' – kwiaty białe, pełne, liście zielone,
 • 'Fortin's Giant' – kwiaty białe, duże,
 • 'Albostriata' – kwiaty białe, liście zielone ozdobione jasnymi prążkami wzdłuż nerwów,
 • 'Prolificans' – ciekawa budowa kwiatostanu.
konwalia
Autor: www.thinkstockphotos.com Konwalia majowa tworzy cienkie kłącza

Konwalia - uprawa w ogrodzie

Uprawa konwalii w naszym klimacie nie stwarza większych problemów. Rośliny posadzone na odpowiednim stanowisku właściwie nie wymagają pielęgnacji, aby każdego roku bujnie się rozwijać i obficie kwitnąć. W ogrodzie mogą poczuć się nawet tak dobrze, że z czasem stają się uciążliwe. Za pomocą długich, mięsistych, podziemnych kłączy, mocno się rozrastają i kolonizują najbliższą okolicę, zagłuszając inne, słabsze rośliny. Gdy im na to pozwolimy, już po 3-4 latach ciężko będzie nam pozbyć się ich z ogrodu, gdyż potrafią odrodzić się nawet z niewielkiego kawałka kłącza, pozostawionego w ziemi. Są tak żywotne, że mogą zacząć wyrastać nawet między płytami chodnikowymi lub w szczelinach murków, mimo iż nie są to dla nich warunki idealne. Ich ekspansywność możemy jednak ograniczyć, uprawiając rośliny w dużych, zadołowanych w gruncie donicach lub na wytyczonym obszarze, odgrodzonym od reszty ogrodu specjalną barierą korzeniową. Jeśli od początku zapanujemy nad ich ekspansywną naturą, nie powinniśmy mieć z roślinami żadnych kłopotów.

>>Poznaj też:

Konwalie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dobrze znoszą przejściową suszę. Nie wymagają też zimowego okrycia, gdyż są dostatecznie mrozoodporne, ani chemicznej ochrony, bo rzadko chorują i nie są przysmakiem szkodników. Aby każdego roku mogły obficie kwitnąć, nie potrzebują też odmładzania ani przycinania. Jedyne czego od nas oczekują, to właściwe stanowisko.
Konwalia majowa to roślina runa leśnego, zasiedlająca w naturze dolne partie lasów oraz widne zarośla. Dlatego też w uprawie najlepiej czuje się w półcieniu i w żyznej, próchniczej, bogatej w materię organiczną, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Oczywiście na słabszych, bardziej suchych podłożach lub w miejscach słonecznych bądź cienistych także sobie poradzi, ale wtedy będzie słabiej i krócej kwitła oraz rozwijała mniejsze, gorzej wybarwione liście.

Podobnie jak uprawa, rozmnażanie konwalii także nie jest problematyczne. Najłatwiejszym i pozwalającym na zachowanie cech odmianowych sposobem rozmnażania konwalii jest podział dorosłych egzemplarzy w sezonie wegetacyjnym. Znajdujące się pod ziemią kłącza konwalii mają własne korzonki i pączki śpiące więc wystarczy, że sadzonka będzie miała jedynie parę liści i kawałek kłącza z korzonkami. Jeśli nie zależy nam na powtórzeniu cech rośliny matecznej, sadzonki możemy też pozyskać za pomocą siewu nasion (konwalia daje też samosiew). Młode rośliny zakwitają po 2-3 latach.

Konwalia majowa
Autor: GettyImages Konwalia majowa znakomicie nadaje się na zacienione rabaty

Zastosowanie konwalii w ogrodzie

Konwalie w ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby.

 • Posadzone w donicy będą wspaniałą, wiosenną ozdobą balkonu, tarasu czy ogrodowych schodów, a posadzone w ogrodzie uatrakcyjnią półcieniste rabaty.
 • Jeśli mamy sporo wolnej przestrzeni pod drzewami, możemy też wykorzystać ekspansywną naturę konwalii, traktując je jako rośliny okrywowe.
 • Posadzone na odpowiednim stanowisku, nawet bez pielęgnacji, po kilku latach utworzą gęsty, zielony dywan, który wiosną będzie rozsiewał po okolicy piękny aromat.
 • W towarzystwie paproci, funkii i bruner, konwalie sprawdzą się w ogrodzie leśnym lub na ocienionej rabacie.

Konwalie nadają się też na kwiat cięty i są wykorzystywane w komunijnych bukietach.

>>Nie przegap:

Konwalia to jednak nie tylko urocza i piękna, ale też trująca roślina. Wprawdzie bywa wykorzystywana w ziołolecznictwie, a nawet w farmaceutyce, ale lepiej nie przyrządzać z niej preparatów samodzielnie, gdyż źle przygotowane lub zażyte w nieodpowiedniej dawce mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego oraz problemy z sercem, a przedawkowane mogą nawet prowadzić do śmierci.

>>Poznaj też właściwości lecznicze konwalii

Uprawiając konwalię w ogrodzie należy uważać, aby jej czerwonych, apetycznie wyglądających owoców nie zjadły przypadkiem dzieci, gdyż może się to dla nich skończyć tragicznie (zdarzały się przypadki śmiertelne). Także prace pielęgnacyjne związane z przesadzaniem lub dzieleniem konwalii warto wykonywać w rękawiczkach, gdyż sok rośliny może działać na skórę drażniąco. Trująca jest też woda, w której konwalie były trzymane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE