Rozmnażanie konwalii. Sadzenie kłączy konwalii

2019-11-12 9:28 Opracowanie: redakcja serwisu

Konwalie zachwycają białymi kwiatami w kształcie dzwoneczków. Pięknie pachnące kwiaty konwalii pojawiają się wiosną, w maju. Kłącza konwalii sadzi się jesienią. Rozmnażanie konwalii - sadzenie kłączy konwalii.

Konwalie to byliny niezwykle dekoracyjne, a do tego bardzo łatwe w uprawie. To rośliny długowieczne, wytwarzające kłącza rosnące płytko pod powierzchnią ziemi. Po kwitnieniu kłącze przestaje rosnąć, a u podstawy pąka kwiatostanowego tworzą się 1–2 pąki wegetatywne, dające nowe rozgałęzienia kłączy, które znowu przez pewien czas rozwijają się tylko wegetatywnie.
Konwalie wymagają stanowiska cienistego lub półcienistego. Najlepiej rosną tam, gdzie cień utrzymuje się co najmniej przez pół dnia. Gleba dla konwalii powinna być próchnicza, przepuszczalna i wilgotna.

Rozmnażanie konwalii

Konwalie rozmnaża się przez podział kłączy. Najlepszy czas na wykopanie kłączy konwalii, ich podzielenie i sadzenie to okres od połowy października do połowy listopada.

  • Przygotowanie miejsca pod konwalie. Przed posadzeniem kłączy należy starannie przygotować miejsce dla konwalii. Przede wszystkim powinno być ono dokładnie oczyszczone z chwastów, szczególnie chwastów trwałych, takich jak mniszek, perz i inne rośliny rozłogowe. Ziemię należy przekopać i wyrównać.
  • Sadzenie kłączy. Wyznaczamy rzędy co 20–25 cm i wzdłuż nich przygotowujemy płytkie rowki (o głębokości 2–3 cm. Wykopane kłącza rozdzielamy na fragmenty 10–12 cm długości i układamy na dnie przygotowanych rowków. Następnie zasypujemy ziemią i delikatnie podlewamy.

Tak posadzone kłącza konwalii rozrosną się w gęsty kobierzec obficie kwitnących roślin po 3–4 latach.

Konwalie
Autor: thinkstockphotos.com Maj to zdecydowanie czas na konwalie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE