Rozmnażanie konwalii - rozdzielanie i sadzenie kłączy konwalii

2019-11-12 9:28
Konwalia
Autor: www.thinkstockphotos.com Konwalie rozmnażamy jesienią

Kłącza konwalii sadzi się do gruntu jesienią. Jak sadzić i rozmnażać konwalie?

Konwalia majowa to bylina niezwykle dekoracyjna, a do tego bardzo łatwa w uprawie. To roślina długowieczna, tworząca kłącza rosnące płytko pod powierzchnią ziemi. Po kwitnieniu kłącze przestaje rosnąć, a u podstawy pąka kwiatostanowego tworzą się 1–2 pąki wegetatywne, dające nowe rozgałęzienia kłączy, które znowu przez pewien czas rozwijają się tylko wegetatywnie.

Konwalia wymaga stanowiska cienistego lub półcienistego. Najlepiej rośnie tam, gdzie cień utrzymuje się co najmniej przez pół dnia. Gleba dla konwalii powinna być próchnicza, przepuszczalna i wilgotna.

Konwalia majowa
Autor: GettyImages Jesienią pojawiają się owoce konwalii

Rozmnażanie konwalii - jak to zrobić?

Konwalie rozmnaża się przez podział kłączy. Najlepszy czas na wykopanie kłączy konwalii, ich podzielenie i sadzenie to okres od połowy października do połowy listopada.

  • Przygotowanie miejsca pod konwalie. Przed posadzeniem kłączy należy starannie przygotować miejsce dla konwalii. Przede wszystkim powinno być ono dokładnie oczyszczone z chwastów, szczególnie chwastów trwałych, takich jak mniszek, perz i inne rośliny rozłogowe. Ziemię należy przekopać i wyrównać.
  • Sadzenie kłączy. Wyznaczamy rzędy co 20–25 cm i wzdłuż nich przygotowujemy płytkie rowki (o głębokości 2–3 cm. Wykopane kłącza rozdzielamy na fragmenty 10–12 cm długości i układamy na dnie przygotowanych rowków. Następnie zasypujemy ziemią i delikatnie podlewamy.

Tak posadzone kłącza konwalii rozrosną się w gęsty kobierzec obficie kwitnących roślin po 3–4 latach.

Przeczytaj też:

Jak rozmnażać róże przez sadzonki >>>

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Jesienne rozmnażanie i odmładzanie bylin i warzyw wieloletnich >>>

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE