Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

2013-07-08 17:01

Rośliny okrywowe (rośliny zadarniające) łatwo się rozrastają i szybko pokrywają przeznaczoną dla nich powierzchnię w ogrodzie. Wśród roślin okrywowych jest wiele gatunków o pięknych kwiatach. Poznaj najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe.

Rośliny okrywowe (rośliny zadarniające) to ozdoba niejednego ogrodu. Rośliny okrywowe, które zazwyczaj charakteryzują się niewielkim wzrostem, doskonale nadają się do łączenia na jednej rabacie z wyższymi bylinami i krzewami. Z roślin okrywowych można też tworzyć kwitnące kobierce. Te rośliny nadają się znakomicie do obsadzania skarp czy stromych zboczy w ogrodzie. Stosuje się je także do obsadzania murków oporowych.
Rośliny okrywowe rozrastają się na tyle gęsto, że nie widać między nimi gołej ziemi. Dzięki temu uniemożliwiają rozwój chwastom.
Sadząc rośliny okrywowe w ogrodzie należy pamiętać, że mogą się nadmiernie rozrosnąć. Dlatego należy ograniczać ich rozwój do tej powierzchni, na której zostały zaplanowane.

Do najpopularniejszych kwitnących roślin okrywowych należą:

  • Bodziszek czerwony – dorastający do 25 m wysokości, o karminowoczerwonych kwiatach; kwitnie od maja do września. Najlepiej sadzić go w dużych grupach po kilkadziesiąt roślin.
  • Barwinek pospolity – dorasta do 10–15 cm wysokości, jego delikatne kwiaty pojawiają się w kwietniu–maju, ale pojedyncze kwiaty ukazują się całe lato.
  • Floks szydlasty – dorasta do 10 cm wysokości, tworzy niskie, zwarte kobierce rozrastające się dzięki płożącym się, silnie rozgałęzionym pędom. Kwitnie od połowy maja do początku czerwca. Jasnoróżowe (u odmian białe, ciemnoróżowe i fioletowe) kwiaty wyrastają na końcach pędów tworząc baldachogrona.
  • Tojeść rozesłana – dorasta do 5 cm wysokości, tworzy na ziemi rozległe kobierce płożących zakorzenionych pędów do 60 cm długości. Jasnozielone liście są w charakterystyczny sposób ułożone w jednej płaszczyźnie z łodygą. Tojeść rozesłana kwitnie od czerwca do sierpnia (nawet do września). Cytrynowo-żółte lub intensywnie żółte kwiaty mają do 3 cm średnicy.
  • Gęsiówka kaukaska – kwitnie od marca do maja. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się.
  • Żagwin ogrodowy – dorasta do 10 cm wysokości, tworzy gęste, zwarte kobierce. Kwitnie obficie od kwietnia do czerwca, kwiaty w zależności od odmiany są białe, różowe, purpurowe, fioletowe, drobne, delikatne.
  • Macierzanka piaskowa – tworzy gęste zielone kobierce, które w okresie kwitnienia pokrywają się drobnymi różowopurpurowymi kwiatami zebranymi w główkowate kwiatostany. Wszystkie fragmenty rośliny zawierają silnie pachnące olejki eteryczne i są jadalne.
  • Rogownica kutnerowata – tworzy duże poduchy płożących pędów. W okresie kwitnienia pokrywa się drobnymi białymi kwiatami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE