Barwinek pospolity – zimozielona roślina okrywowa do każdego zakątka ogrodu

2018-03-13 10:14 Opracowanie: redakcja serwisu

Barwinek pospolity to bardzo popularna roślina okrywowa, chętnie sadzona w ogrodzie. Roślina ta poradzi sobie nawet w ciemnych zakątkach ogrodu. Podpowiadamy jak uprawiać barwinek w ogrodzie. Zastosowanie barwinka w ogrodzie.

Barwinek pospolity (łac. Vinca minor ) to krzewinka, która dziko rośnie w Europie, także w Polsce. Ta zimozielona roślina dorasta do 10–15 cm wysokości, ma silnie rozgałęzione pędy, które dołem się płożą, a górą wznoszą. Liście barwinka są drobne, błyszczące, podłużne, eliptyczne lub jajowate.
Barwinek pospolity kwitnie w kwietniu i maju, choć pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się na roślinie całe lato. Pędy kwiatowe są wzniesione. Kwiaty barwinka są fioletowoniebieskie, u odmian mogą być białe (np. odmiana ‘Alba’) lub różowe.

Uprawa barwinka pospolitego w ogrodzie

Barwinek pospolity wymaga gleby darniowej lub torfowej, próchniczej, nieco wilgotnej. Najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym, choć poradzi sobie także w miejscu słonecznym (trzeba mu tylko wtedy zapewnić więcej wilgoci).
Barwinek rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub przez sadzonki pozyskane z pędów wierzchołkowych. Sadzonki wysadza się jesienią po kilka razem do doniczek. Przed sadzeniem do gruntu stanowisko dla barwinka należy dokładnie odchwaścić. W początkowym okresie po posadzeniu należy podlewać rośliny, aż do pełnego ukorzenienia.

Zastosowanie barwinka pospolitego w ogrodzie

Barwinek pospolity znakomicie nadaje się do zadarniania wolnych miejsc pod drzewami i krzewami ozdobnymi, często zastępując tam trawnik. Można go także sadzić na rabatach bylinowych, pamiętając jednak, że silnie się rozrasta i może zagłuszyć rosnące obok rośliny. Sprawdza się także jako roślina na obwódki i skalniaki oraz do obsadzania skarp. Barwinek można tez uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (w tym samym pojemniku może rosnąc kilka lat).

>>Przeczytaj też: Rośliny na cieniste rabaty

Uwaga! Barwinek pospolity jest objęty ochroną gatunkową i jest rośliną trującą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE