Rogownica kutnerowata - okrywowa bylina na skalniaki i skarpy. Jak uprawiać rogownicę kutnerowatą?

2023-05-31 14:30

Rogownicę kutnerowatą łatwo poznać po srebrzystym zabarwieniu i tworzonych przez nią niskich i gęstych kobiercach. Jest popularną rośliną do obsadzania ogrodów skalnych, skarp i innych nasłonecznionych i suchych miejsc. Jak uprawiać rogownicę kutnerowatą?

Spis treści

  1. Jak wygląda rogownica kutnerowata?
  2. Rogownica kutnerowata - warunki uprawy
  3. Rogownica kutnerowata - galeria zdjęć
  4. Gdzie najlepiej sprawdzi się rogownica kutnerowata?
  5. Inne gatunki i odmiany rogownicy

Jak wygląda rogownica kutnerowata?

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) należy do licznej botanicznej rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i jest popularną rozłogową byliną, tworzącą, niskie i zwarte poduchowate kobierce, za sprawą ukorzeniających się rozłogów. Na naturalnych stanowiskach rośnie dziko w górzystych rejonach południowej części Półwyspu Apenińskiego i na Sycylii.

Dzięki kutnerowi (omszeniu), pokrywającemu liście i pędy, rogownica zyskuje oryginalne i dekoracyjne srebrzyste zabarwienie. Dorasta do około 20 cm, a od maja do lipca, na końcach lekko wznoszących się pędów pojawiają się białe, promieniste kwiaty z pięcioma płatkami, które opatrzone są widocznym, głębokim wcięciem na szczycie. Srebrzyste, aksamitne w dotyku, wąskie liście rogownicy mają lancetowaty kształt i osiągają do 3 cm długości i około 5 mm szerokości.

Rogownica kutnerowata - warunki uprawy

Obok ciekawego zabarwienia, największą zaletą rogownicy są małe wymagania glebowe. Zadowala się przeciętną, średnio żyzną, przepuszczalną glebą i jest wytrzymała na suszę (nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu). Rogownice preferują gleby o odczynie wyraźnie zasadowym - pH powyżej 7,3 i bogate w wapń. Ważne jest natomiast wybranie odpowiedniego stanowiska, gdyż jest to gatunek wybitnie potrzebujący słońca do właściwego wzrostu i wybarwienia.

Rogownica rośnie dość silnie (to roślina ekspansywna) i z czasem może zbyt mocno się rozrastać (np. w ogrodzie skalnym) i zagłuszać inne rośliny. Z tego względu jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych powinno być kontrolowanie jej wzrostu i w razie potrzeby nawet silne skracanie pędów (najlepiej zrobić to po przekwitnięciu kwiatów).

Zwykle rogownica sama się rozsiewa i rozrasta, ale można ją także rozmnażać przez podział bryły korzeniowej lub sadzonkowanie pędów albo przez nasiona.

Roślina jest odporna na mróz i nie potrzebuje specjalnego zabezpieczenia na zimę. Po okresie jesienno-zimowym lub w czasie mokrego lata (nadmiar wilgoci) liście mogą lekko pożółknąć, jednak jest to normalne i wystarczy otrząsnąć zaschłe lisie. Ponadto, po przekwitnięciu zaleca się usuwanie zasychających kwiatostanów.

Rogownica kutnerowata - galeria zdjęć

Rogownica kutnerowata
Autor: GettyImages Rogownica kutnerowata

Gdzie najlepiej sprawdzi się rogownica kutnerowata?

Rogownica kutnerowata to idealna roślina zadarniająca, do obsadzania mocno nasłonecznionych i suchych stanowisk, np. skalniaków, skarp, murków, obwódek rabat, w szczelinach kamiennych schodów - doskonale znosi silne słońce i suszę.

Można ją także zastosować jako wypełnienie między wyższymi roślinami i kontrastowe tło dla roślin o ciemnozielonym zabarwieniu, np. iglaków oraz w połączeniu z typowo skalnymi roślinami kwitnącymi, np. macierzankami, floksami szydlastymi, goździkami, żagwinami, zawciągiem oraz rojnikami i rozchodnikami. Z powodzeniem można stosować ją zarówno w ogrodach przydomowych, jak również w zielni publicznej do obsadzania rabat kwiatowych, a także do uprawy w pojemnikach.

Inne gatunki i odmiany rogownicy

W uprawie spotykana jest bardziej ozdobna odmiana rogownicy Cerastium tomentosum var. columnae 'Silberteppich', charakteryzująca się bardziej srebrzystym (lub srebrzystoniebieskim) wybarwieniem liści i słabszym wzrostem od formy typowej. W maju i czerwcu na wierzchołkach pędów kwiatostanowych osiągających do 15 cm wysokości pojawiają się białe, drobne kwiaty. Zanim roślina zakwitnie, kobierzec utworzony z odmiany 'Silberteppich' ścieli się nisko przy ziemi, osiągając 8-10 cm wysokości. Aby uzyskać efekt zwartego, szerokiego dywanu, najlepiej sadzić rogownice w większych grupach, na (na 1m² kwadratowy zaleca się sadzić 10-12 sztuk roślin).

Innym uprawnym i dekoracyjnym gatunkiem jest rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii), której liście i pędy również są srebrzyście omszone. Od innych gatunków różni się nieco większymi i zaostrzonymi liśćmi, które sprawiają wrażenie oszronionych i osiągają do 5 cm długości i do 0,8 cm szerokości.

Poznaj też inne byliny na skalniaki:

Cerastium biebersteinii
Autor: GettyImages Cerastium biebersteinii
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Nasi Partnerzy polecają