Najpopularniejsze rośliny ogrodowe o srebrnych liściach

2014-01-13 13:34

Rośliny o srebrnych liściach stanowią doskonały kontrast dla gatunków o intensywnych barwach, będąc znakomitym uzupełnieniem kompozycji roślinnej na rabacie. Poznaj najpopularniejsze rośliny o srebrnych liściach polecane do ogrodu.

Wybierając rośliny do ogrodu, zwykle poszukujemy gatunków, które wyróżniają się pięknymi kwiatami lub dekoracyjnymi liśćmi. Decydując się na rośliny o wyrazistych barwach, należy jednak pamiętać, że zestawiając je ze sobą w zbyt dużej ilości, zamiast eleganckiej rabaty, możemy uzyskać kompozycję mało atrakcyjną, krzykliwą i chaotyczną. Aby temu zapobiec, warto uzupełnić rabatę roślinami, które pomogą złagodzić zbyt intensywne barwy na rabacie. Taką rolę dobrze spełnią gatunki, których liście mają neutralną, srebrzystą barwę. Rośliny o srebrnych liściach nie tylko doskonale uzupełnią każdą kompozycję rabatową, ale również rozjaśnią i urozmaicą ciemniejsze zakątki ogrodu.

Rośliny o srebrnych liściach do ogrodu

Wiele roślin o srebrzystych liściach ma dodatkowe walory ozdobne w postaci gęstego meszku, pokrywającego pędy i liście (np. czyściec wełnisty, dziewanna jedwabista) lub uroczych, czasem pięknie pachnących kwiatów (np. goździki pierzaste, lawendy). Do gatunków, które mogą pochwalić się naturalnym srebrzystym ubarwieniem liści można zaliczyć: brunery, starce popielne, rogownice (np. rogownica kutnerowata, rogownica Biebersteina), czyśćce wełniste, goździki pierzaste, przetaczniki siwe, dziewanny jedwabiste, szałwie srebrzyste, lawendy oraz bylicę boże drzewko i kostrzewę siną.Srebrnych liści możemy również poszukać wśród tych gatunków roślin, od których hodowcy wyprowadzili wiele odmian ozdobnych, jak np.:

  • żurawek (odmiany ‘Cinnabar Silver’, ‘Silver Indiana’, ‘Prince of Silver’, ‘Silver Scrolls’),
  • miodunek (‘Cotton Cool’, ‘Majeste’),
  • budlei Dawida (‘Nanho Blue’, ‘Blue Chip’),
  • jasnoty plamistej (‘Beacon Silver’),
  • kocanki włochatej (‘Silver’).
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE