Najpopularniejsze rośliny ogrodowe o srebrnych liściach

2014-01-13 13:34

Rośliny o srebrnych liściach stanowią doskonały kontrast dla gatunków o intensywnych barwach, będąc znakomitym uzupełnieniem kompozycji roślinnej na rabacie. Poznaj najpopularniejsze rośliny o srebrnych liściach polecane do ogrodu.

Wybierając rośliny do ogrodu, zwykle poszukujemy gatunków, które wyróżniają się pięknymi kwiatami lub dekoracyjnymi liśćmi. Decydując się na rośliny o wyrazistych barwach, należy jednak pamiętać, że zestawiając je ze sobą w zbyt dużej ilości, zamiast eleganckiej rabaty, możemy uzyskać kompozycję mało atrakcyjną, krzykliwą i chaotyczną. Aby temu zapobiec, warto uzupełnić rabatę roślinami, które pomogą złagodzić zbyt intensywne barwy na rabacie. Taką rolę dobrze spełnią gatunki, których liście mają neutralną, srebrzystą barwę. Rośliny o srebrnych liściach nie tylko doskonale uzupełnią każdą kompozycję rabatową, ale również rozjaśnią i urozmaicą ciemniejsze zakątki ogrodu.

Rośliny o srebrnych liściach do ogrodu

Wiele roślin o srebrzystych liściach ma dodatkowe walory ozdobne w postaci gęstego meszku, pokrywającego pędy i liście (np. czyściec wełnisty, dziewanna jedwabista) lub uroczych, czasem pięknie pachnących kwiatów (np. goździki pierzaste, lawendy). Do gatunków, które mogą pochwalić się naturalnym srebrzystym ubarwieniem liści można zaliczyć: brunery, starce popielne, rogownice (np. rogownica kutnerowata, rogownica Biebersteina), czyśćce wełniste, goździki pierzaste, przetaczniki siwe, dziewanny jedwabiste, szałwie srebrzyste, lawendy oraz bylicę boże drzewko i kostrzewę siną.Srebrnych liści możemy również poszukać wśród tych gatunków roślin, od których hodowcy wyprowadzili wiele odmian ozdobnych, jak np.:

  • żurawek (odmiany ‘Cinnabar Silver’, ‘Silver Indiana’, ‘Prince of Silver’, ‘Silver Scrolls’),
  • miodunek (‘Cotton Cool’, ‘Majeste’),
  • budlei Dawida (‘Nanho Blue’, ‘Blue Chip’),
  • jasnoty plamistej (‘Beacon Silver’),
  • kocanki włochatej (‘Silver’).
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.