Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie
Niektóre rośliny rosną szybko, szeroko rozrastają się, zagłuszając inne gatunki rosnące w pobliżu. Są to tzw. rośliny ekspansywne, których posadzenie w ogrodzie warto dobrze przemyśleć. Poznaj przykładowe rośliny ekspansywne sadzone w ogrodach.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Gwiazdnica wielkokwiatowa
Wśród wielu gatunków roślin istnieją również takie, które charakteryzują się bardzo dużą siłą wzrostu i duża zdolnością do szybkiego rozrastania się wszerz. Nazywamy je roślinami ekspansywnymi. Jeśli w ogrodzie posadzimy roślinę ekspansywną, to po pewnym czasie może się okazać, że zaczyna nam sprawiać spore kłopotyi wymyka się spod kontroli.
Przykłady roślin ekspansywnych
Najlepszym przykładem rośliny ekspansywnej jest często i chętnie sadzony w ogrodach podagrycznik pospolity (łac. Aegopodium podagraria). Początkowo urocza i delikatna roślinka o zielonych lub biało-zielonych liściach (odmiana ‘Variegatum’), szybko zaczyna opanowywać teren, rozrastając się za pomocą podziemnych, mięsistych kłączy. Kiedy zauważymy, że zbytnio się rozrosła, może być już za późno na jej szybkie i skuteczne opanowanie, gdyż gatunek ten ma niewiarygodną zdolność odradzania się, nawet z najmniejszego kawałka kłącza pozostającego w podłożu.
Inną małą roślinką o dużych możliwościach rozrastania się jest uroczo kwitnąca konwalia majowa (łac. Convallaria majalis). Za pomocą podziemnych kłączy łatwo rozrasta się na boki, w krótkim czasie zajmując sporą część działki. Także tego lokatora trudno będzie się pozbyć, jeśli w ogrodzie poczuje się zbyt dobrze. Nieco łatwiej opanować barwinka pospolitego (łac. Vinca minor), bo choć rozrasta się szybko, korzeni się dość płytko, więc po jednorazowym i dokładnym usunięciu, raczej się już nie odrodzi. Tendencję do szybkiego rozrastania się mają również dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans), tojeść rozesłana (łac. Lysimachia nummularia), rogownica kutnerowata (łac. Cerastium tomentosum), jasnota (łac. Lamium), gwiazdnica wielkokwiatowa (łac. Stellaria holostea) czy pstrolistka sercowata (łac. Houttuynia cordata). Jeśli jednak powyższe gatunki posadzimy w sposób przemyślany i starannie wybierzemy dla nich miejsce, mogą stać się nieocenionymi roślinami okrywowymi, radzącymi sobie w różnych warunkach i na różnych stanowiskach. Podobnie możemy postąpić z gatunkami roślin ekspansywnych o wyższym wzroście, które idealnie nadają się do tworzenia dużych, barwnych plam w ogrodzie, jak np. krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium), krwawnik wiązówkowaty (łac. Achillea filipendulina), aster nowobelgijski (łac. Symphyotrichum novi-belgii, syn. Aster novi-belgii), tojeść kropkowana (łac. Lysimachia punctata) czy jastrun lub inaczej złocień właściwy (łac. Leucanthemum vulgare).
W ogrodzie możemy też spotkać ekspansywne gatunki roślin, które do szybkiego rozrastania się nie zawsze wykorzystują wyłącznie rozłogi i podziemne kłącza. Dobrym przykładem jest nawłoć kanadyjska (łac. Solidago canadensis), która niewiarygodnie łatwo rozmnaża się za pomocą rozsiewanych przez wiatr nasion i jeśli jej kwiaty w porę nie zostaną ścięte, szybko rozgości się w całym ogrodzie.