Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata, tułacz pstry) - kolorowa roślina okrywowa. Uprawa i pielęgnacja pstrolistki

2021-10-28 7:22

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata), nazywana także tułaczem pstrym, należy do grupy roślin o najbarwniejszych liściach. To przepiękna dekoracja ogrodu. Jak uprawiać pstrolistkę?

Pstrolistka sercowata
Autor: GettyImages Pstrolistka sercowata 'Chameleon'

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) to bylina pochodząca z Azji. Wykorzystuje się ją m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest rośliną okrywową, z której można tworzyć barwne „dywany” zadarniające teren.

Spis treści

  1. Pstrolistka sercowata - jak wygląda?
  2. Pstrolistka sercowata - wymagania: stanowisko i podłoże
  3. Pstrolistka sercowata - uprawa
  4. Pstrolistka sercowata - zastosowanie w ogrodzie
  5. Pstrolistka sercowata w ziołolecznictwie

Pstrolistka sercowata - jak wygląda?

W uprawie w naszym kraju w szczególności jest znana odmiana 'Chameleon'. Bylina ta osiąga 30-40 cm wysokości. Ma gęsty, zwarty pokrój, głównie rozrasta się wszerz. Liście są jajowate lub sercowate o długości od 4 do 9 cm.

Pstrolistka sercowata 'Chameleon' ma efektowne zielono-żółto-różowe liście. Każdy liść różni się proporcją barw (a czasem także odcieniami). Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są drobne, białe lub żółtawe, zebrane w cylindryczne kwiatostany. Nie mają dużych walorów dekoracyjnych. Owocem jest torebka.

Byliny o ozdobnych liściach - przegląd najciekawszych gatunków ozdobnych z liści >>>

Pstrolistka sercowata - wymagania: stanowisko i podłoże

  • Stanowisko dla pstrolistki

Aby pstrolistka sercowata harmonijnie rozwijała się, ale jednocześnie była atrakcyjnie, kontrastowo zabarwiona warto znaleźć jej stanowisko jasne, osłonięte, o dużej ilości światła rozproszonego. Dobre są także warunki świetlne typowe dla funkii, tj. słońce do południa, cień po południu. Houtunia radzi sobie także w zacienieniu. Można ją łączyć z innymi cieniolubnymi gatunkami, np. dąbrówką rozłogową czy runianką japońską.

  • Podłoże dla pstrolistki

Pstrolistka preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne, żyzne, próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie.

Pstrolistka sercowata jest wystarczająco mrozoodporna (dotyczy starszych egzemplarzy). W dobrych warunkach rośnie ekspansywnie (typowy gatunek w wielu krajach azjatyckich jest traktowany jako chwast), dlatego zaleca się w sposób przemyślany wybierać dla niej miejsce w ogrodzie.

Pstrolistka sercowata - uprawa

  • Sadzenie pstrolistki

Najbezpieczniejsze jest sadzenie pstrolistki sercowatej do gruntu w okresie wiosennym, po przeminięciu przymrozków. Warto stosować rozstawę 40x40 cm, wtedy szybko zagęści się i stworzy gęsty dywan zadarniający dany teren. Jeśli obawiamy się ekspansywności gatunku rośliny można posadzić w dużych donicach w gruncie lub w pojemnikach bez dna.

  • Ochrona pstrolistki przed mrozem

Zaleca się stosować ściółkę i osłony przez kilka lat po posadzeniu. Starsze rośliny są odporne na mróz. Problemem mogą być wiosenne przymrozki, które uszkadzają części nadziemne.

  • Podlewanie pstrolistki

Roślina jest wrażliwa na suszę i lubi umiarkowanie wilgotne warunki. Dlatego w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody i w miejscach, gdzie jest ustawicznie sucho (np. pod drzewami) zaleca się ją regularnie podlewać.

  • Nawożenie pstrolistki

Pstrolistkę najlepiej dokarmiać stosując nawozy organiczne, np. obornik przed sadzeniem. Dobry nawóz dostarcza składników pokarmowych, ale jednocześnie wpływa na tworzenie próchnicy. Stosując nawozy mineralne warto postawić na te zawierające potas. Dzięki nim bylina jest lepiej rozkrzewiona, a oprócz tego bardziej odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. suszę.

  • Choroby i szkodniki atakujące pstrolistkę

Z reguły pstrolistka jest mało podatna na takie problemy. Można profilaktycznie stosować gnojówki z roślin, np. pokrzywy i skrzypu. To przy okazji lekkie nawozy.

  • Rozmnażanie pstrolistki

Starsze egzemplarze można rozmnożyć przez podział.

Pstrolistka sercowata - zastosowanie w ogrodzie

Pstrolistkę sercowatą najczęściej wykorzystuje się do okrywania terenu, samodzielnie lub z innymi roślinami okrywowymi cienia. Ponadto nadaje się do dekoracji zacienionych rabat jako roślina pierwszego planu. Można ją uprawiać w pojemnikach, ustawianych np. przy drzwiach wejściowych do domu. Ze względu na umiarkowanie duże wymagania wodne dobrze sprawdza się jako dekoracja brzegów oczek wodnych, stawów i strumyków. Pasuje do ogrodów wielostylowych oraz orientalnych. Można ją posadzić w ogrodzie leśnym (lubi takie warunki), jednak ze względu na egzotyczne pochodzenie nie będzie w 100% harmonizować z naturalnym charakterem takiego miejsca.

warto wiedzieć
Pstrolistka sercowata

Autor: GettyImages

Jako surowiec zielarski wykorzystuje się ziele pstrolistki

Pstrolistka sercowata w ziołolecznictwie

Gatunek wyjściowy znajduje zastosowanie w medycynie ludowej w wielu rejonach globu. Surowcem jest ziele, czyli nadziemna część rośliny znajdująca się w początkowej fazie kwitnienia. To bogate źródło flawonoidów. Ziele ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Można je stosować zapobiegawczo na infekcje. Ma znaczenie wspomagające w leczeniu cukrzycy. Ekstrakty wykorzystuje się również w kosmetyce.

Zobacz w galerii rośliny okrywowe polecane do miejsc zacienionych

Rabata bylinowa pod koronami drzew
Nasi Partnerzy polecają