Dąbrówka rozłogowa i inne dąbrówki do ogrodu - uprawa i zastosowanie

2020-07-21 12:57

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to jedna z popularnych roślin okrywowych. Silnie się rozrasta dzięki nadziemnym rozłogom. Nadaje się do cienistych zakątków ogrodu. Poznaj bliżej dąbrówkę rozłogową i inne gatunki dąbrówki, dowiedz się więcej o ich uprawie i zastosowaniu.

Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) gości w naszych ogrodach już od bardzo dawna, mimo to nie zawsze doceniamy jej walory dekoracyjne, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Dąbrówka rozłogowa jest gatunkiem rodzimym, dlatego doskonale czuje się w naszym klimacie i nie sprawia większych problemów uprawowych. Jej największą ozdobą są szerokie, rozetowe, częściowo zimozielone liście, które u wielu odmian przybierają atrakcyjne zabarwienie. Ciekawie prezentują się też rurkowe, niebieskie lub różowe kwiaty (roślina kwitnie pod koniec maja, powtarza kwitnienie latem), bo choć są małe i niepozorne, zebrane w stojące, kłosowe kwiatostany bardzo ładnie prezentują się na tle gęstego listowia.

Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie? >>>

Dąbrówka rozłogowa - zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa to roślina niewielka, bo dorasta do 10-30 cm wysokości, ale za pomocą rozłogów silnie się rozrasta, tworząc z czasem rozległe dywany. W uprawie ta cecha może być problematyczna, bo roślina potrafi w krótkim czasie zagłuszyć inne, słabsze gatunki, ale bywa też bardzo pożądana, gdy poszukujemy do ogrodu klasycznej rośliny okrywowej. Dzięki niej możemy osłonić niezagospodarowane, cieniste zakątki ogrodu lub wykorzystać ją do okrycia gruntu pod drzewami i krzewami. Doskonale sprawdza się też na skalniakach i na murkach, z których jej pędy mogą malowniczo się zwieszać.

Przeczytaj też: Rośliny ekspansywne - przemyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie >>>

Możemy też wykorzystać dąbrówkę do obsadzania przestrzeni między płytami chodnikowymi lub jako obwódkę ścieżki czy trawnika. Dobrze sprawdza się też jako obrzeże oczka wodnego. Jeśli cenimy sobie urodę dąbrówki, ale nie potrzebujemy rośliny okrywowej i nie chcemy, by zawładnęła naszym ogrodem, ograniczmy jej wzrost z pomocą barier korzeniowych lub posadźmy ją w donicach zadołowanych w gruncie, a także systematycznie usuwajmy nadmiernie rozrastające się rozłogi nadziemne. Jeśli ograniczymy jej ekspansję, ładnie zaprezentuje się w wilgotnych ogródkach żwirowych oraz w kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi, takimi jak żurawki, funkie, paprocie, brunnery, bluszcze, bodziszki, niecierpki czy niskie trawy ozdobne.

Najpopularniejsze byliny cieniolubne. Jakie byliny nadają się do cienia >>>

Dąbrówka rozłogowa
Autor: GettyImages Dąbrówka rozłogowa odmiana 'Black Scallop'

Ciekawe odmiany dąbrówki rozłogowej

Oprócz gatunku do uprawy możemy też wybrać jedną z wielu interesujących odmian o pięknym ulistnieniu. np.:

 • 'Burgundy Glow' - liście pstre, biało obrzeżone, młode purpurowe, kwiaty duże, niebieskie,
 • 'Sparkler' – liście duże, silnie nakrapiane,
 • 'Atropurpurea' - liście brązowo-purpurowe,
 • 'Black Scallop' – liście zaokrąglone w ciemnym, bordowo-brązowym kolorze,
 • 'Multicolor' inaczej 'Rainbow' – liście szerokie, cętkowane, wielokolorowe,
 • 'Variegata' –liście z kremowobiałym obrzeżem,
 • 'Gold Chang' – liście żółtozielone, kwiaty różowe.

Możemy też wybrać odmiany o dekoracyjnych kwiatostanach, np.:

 • 'Alba' – kwiaty dość duże, białe,
 • 'Pink Elf' i 'Rosea' – kwiaty dość duże, różowe,
 • 'Palisander' – liście bordowe, kwiaty niebieskie.
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?

Warunki uprawy dąbrówki rozłogowej

Dąbrówka rozłogowa jest nie tylko ciekawą i atrakcyjną, ale też łatwą w uprawie rośliną. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i próchniczych, ale na słabszych i wilgotnych też sobie poradzi (nie znosi suszy). Dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu, ale odmiany o barwnych liściach potrzebują więcej światła (stanowiska półcieniste lub słoneczne), inaczej tracą intensywne kolory. Roślina nie oczekuje troskliwej opieki, mimo to warto przycinać ją po kwitnieniu, dzięki czemu nie zawiąże nasion i nie rozsieje się po ogrodzie. Obficiej zakwitnie też powtórnie latem. Dąbrówka jest dostatecznie mrozoodporna, wiec nie wymaga zimowego okrycia. W surowe zimy jej część nadziemna może wprawdzie przemarzać, ale wiosną roślina dobrze się regeneruje. Problemów nie ma też z rozmnażaniem dąbrówki, gdyż wystarczy pobrać z niej ukorzenioną rozetkę i posadzić na nowym stanowisku. Bylina daje także samosiew, ale potomstwo otrzymane z nasion może nie powtórzyć cech rośliny matecznej.

Dąbrówka piramidalna
Autor: GettyImages Dąbrówka piramidalna na stanowiskach naturalnych jest objęta ochroną

Inne gatunki dąbrówek

Dąbrówka rozłogowa to najpopularniejsza z uprawianych gatunków, jednak do rodzaju dąbrówka należą też inne gatunki, które znakomicie sprawdzą się w ogrodzie jako rośliny ozdobne.

 • Dąbrówka piramidalna (łac. Ajuga pyramidalis) - na stanowiskach naturalnych objęta jest ochroną. Roślina nie tworzy rozłogów. Jej największą ozdobą są zebrane w rozetę niewielkie, okrągławe, pomarszczone, owłosione, zielone liście i ciekawe, dość duże, owłosione kwiatostany, mające piramidalny kształt (k. V-VI). Roślina ma ciekawą odmianę 'Metallica Crispa' o ciemnych, błyszczących, mocno pomarszczonych liściach. Gatunek ma podobne wymagania jak poprzedni (preferuje stanowiska półcieniste i wilgotne gleby), ale ze względu na niewielki rozmiar i brak rozłogów najlepiej wygląda na skalniakach lub w ogródkach żwirowych.
 • Dąbrówka Tenora (Ajuga tenorii) to bardzo atrakcyjna mieszańcowa dąbrówka o wydłużonych i zaokrąglonych na szczycie liściach. Na uwagę zasługują przede wszystkim jej dwie odmiany: 'Princess Nadia' o kompaktowym pokroju, biało-obrzeżonych liściach i różowawych, młodych przyrostach oraz 'Chocolate Chip' o wydłużonych, niewielkich, czekoladowobrązowych lub zielonobrązowych liściach i niebieskich kwiatach. Roślina ma podobne wymagania co poprzedni gatunek, ale tworzy rozłogi. Rośnie jednak niezbyt silnie więc nie jest zbyt inwazyjna. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach i na sklniakach, ale może być też wykorzystana na obwódki lub do okrywania niewielkich powierzchni na rabatach.
Dąbrówka
Autor: GettyImages Ajuga decumbens to zielna roślina kwitnąca pochodząca z Chin, Japonii i Korei
Rabata bylinowa pod koronami drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają