Byliny do cienia - najpopularniejsze gatunki. Co sadzić w zacienionym ogrodzie?
W zacienionych miejscach ogrodu z powodzeniem można sadzić byliny cieniolubne. Jakie byliny do cienia wybrać? Poznaj najlepsze byliny, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych.
Autor: GettyImages
W miejscach zacienionych dobrze będą rosły funkie i bodziszki
Spis treści
- Jakie byliny nadają się do cienia?
- Funkie - świetne byliny do cienia
- Brunnera - bylina cieniolubna
- W cieniu dobrze rośnie pluskwica
- Byliny do cienia - miodunka i podagrycznik
- Zobacz galerię zdjęć: Byliny rosnące w zacienionych miejscach ogrodu
- Byliny do miejsc zacienionych - paprocie i tawułki
- Inne popularne byliny do cienia
Jakie byliny nadają się do cienia?
W każdym ogrodzie znajdują się cieniste zakątki, które niełatwo zagospodarować. Większość roślin uwielbia bowiem słońce i kiedy go brakuje, nie chcą rosnąć ani kwitnąć. Jest jednak całkiem spora grupa bylin, które preferują stanowiska zacienione i tylko w miejscach cienistych rozwijają się naprawdę dobrze.
W naturalnym środowisku byliny cieniolubne często zajmują dolne piętra lasu, dlatego niedostatek światła jest dla nich czymś zupełnie normalnym. Poznaj najpopularniejsze byliny do cienia.
- Przeczytaj też: Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach
Funkie - świetne byliny do cienia
Jednymi z najbardziej popularnych bylin do cienia są funkie (łac. Hosta). Na słońcu jej liście często ulegają poparzeniom, a roślina jest bardziej narażona na suszę, dlatego zdecydowanie lepiej czuje się w półcieniu lub cieniu.
Brunnera - bylina cieniolubna
Rozproszone światło odpowiada również cieniolubnej brunerze wielkolistnej (Brunnera macrophylla), których urocze, marmurkowe liście i pojawiające się wiosną niebieskie kwiaty rozweselą każdy cienisty zakątek ogrodu.
W cieniu dobrze rośnie pluskwica
Jeśli natomiast dysponujemy znaczną ilością zacienionego miejsca, możemy przeznaczyć je pod uprawę oryginalnej i pięknie kwitnącej pluskwicy groniastej (Cimicifuga racemosa). Należy jednak pamiętać, że roślina ta ma dość spore wymagania glebowe i oczekuje żyznego, świeżego i stale wilgotnego podłoża.
Byliny do cienia - miodunka i podagrycznik
Podobne oczekiwania ma o wiele mniejsza, ale bardzo interesująca miodunka plamista (Pulmonaria officinalis), której największą ozdobą są zielone, biało nakrapiane liście.
Tak wymagający nie jest natomiast podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), który urośnie niemal na każdej typowej glebie ogrodowej, wyłączając jedynie podłoża piaszczyste i suche. Decydując się na posadzenie podagrycznika w ogrodzie, musimy jednak pamiętać, że to roślina niezwykle ekspansywna i w razie zmiany planów nasadzeń, bardzo trudna do wytępienia.
Zobacz galerię zdjęć: Byliny rosnące w zacienionych miejscach ogrodu
Autor: GettyImages
W miejscach zacienionych dobrze będą rosły funkie i bodziszki
Byliny do miejsc zacienionych - paprocie i tawułki
Cieniste zakątki ogrodu to również znakomite miejsce dla większości gatunków paproci ogrodowych, np. paprotników, języczników, pióropuszników, nerecznic, wietlic, adiantum. W naturze zasiedlają one dolne piętra lasu, a więc doskonale znoszą niedostatek słońca. W większości preferują jednak wilgotne, żyzne i próchnicze gleby, dlatego nie wszędzie będą czuły się równie dobrze. Do ogrodu na ogół nie wolno ich też pozyskiwać z lasu, gdyż często objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
Podobne wymagania glebowe co paprocie mają również urocze tawułki Arendsa (łAstilbe x arendsii), których dekoracyjne, wiechowate kwiatostany są wspaniałą ozdobą lata.
Inne popularne byliny do cienia
Stanowiska półcieniste są też idealnym miejscem pod uprawę wielu zawilców (np. zawilca mieszańcowego, zawilca japońskiego), bluszczu pospolitego (o zielonych liściach), języczki pomarańczowej, żurawek, ciemierników (np. białego, wschodniego), różaneczników oraz kwiatów runa leśnego, takich jak przylaszczki czy fiołki wonne.
Przeczytaj też:
- Rośliny okrywowe do cienia - najpopularniejsze gatunki i odmiany
- Krzewy do cienia - jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu?
- Warzywa cieniolubne - jakie warzywa urosną w cieniu
Autor: Piotr Gorączko
Jest sporo bylin, które dobrze będą rosły w cieniu i w półcieniu