Byliny do cienia - najpopularniejsze gatunki

2022-02-03 12:06
Zacieniona rabata
Autor: GettyImages W miejscach zacienionych dobrze będą rosły funkie i bodziszki

W cienistych miejscach w ogrodzie z powodzeniem można sadzić byliny cieniolubne. Jakie byliny do cienia i do półcienia wybrać? Poznaj najlepsze byliny, które dobrze rosną na stanowiskach zacienionych

W każdym ogrodzie znajdują się cieniste zakątki, które niełatwo zagospodarować. Większość roślin uwielbia bowiem słońce i kiedy go brakuje, nie chcą rosnąć ani kwitnąć. Jest jednak całkiem spora grupa bylin, które preferują stanowiska zacienione i tylko w miejscach cienistych rozwijają się naprawdę dobrze. W naturalnym środowisku byliny cieniolubne często zajmują dolne piętra lasu, dlatego niedostatek światła jest dla nich czymś zupełnie normalnym. Poznaj najpopularniejsze byliny do cienia.

Przeczytaj też: Ogród w cieniu: jak urządzić ogród w zacienionych miejscach>>>

Byliny do cienia - funkie

Jednymi z najbardziej popularnych bylin do cieniafunkie (łac. Hosta). Na słońcu jej liście często ulegają poparzeniom, a roślina jest bardziej narażona na suszę, dlatego zdecydowanie lepiej czuje się w półcieniu lub cieniu.

Czy hosty (funkie) trzeba okryć przed zimą? Jak przygotować funkie do zimy >>>

Byliny do cienia - brunnera, pluskwica, miodunka, podagrycznik

Rozproszone światło odpowiada również cieniolubnej brunerze wielkolistnej (łac. Brunnera macrophylla), których urocze, marmurkowe liście i pojawiające się wiosną niebieskie kwiaty rozweselą każdy cienisty zakątek ogrodu.

Jeśli natomiast dysponujemy znaczną ilością zacienionego miejsca, możemy przeznaczyć je pod uprawę oryginalnej i pięknie kwitnącej pluskwicy groniastej (łac. Cimicifuga racemosa). Należy jednak pamiętać, że roślina ta ma dość spore wymagania glebowe i oczekuje żyznego, świeżego i stale wilgotnego podłoża.

Podobne oczekiwania ma o wiele mniejsza, ale bardzo interesująca miodunka plamista (łac. Pulmonaria officinalis), której największą ozdobą są zielone, biało nakrapiane liście.

Tak wymagający nie jest natomiast podagrycznik pospolity (łac. Aegopodium podagraria), który urośnie niemal na każdej typowej glebie ogrodowej, wyłączając jedynie podłoża piaszczyste i suche. Decydując się na posadzenie podagrycznika w ogrodzie, musimy jednak pamiętać, że to roślina niezwykle ekspansywna i w razie zmiany planów nasadzeń, bardzo trudna do wytępienia.

Byliny do cienia - paprocie i tawułki

Cieniste zakątki ogrodu to również znakomite miejsce dla większości gatunków paproci ogrodowych, np. paprotników, języczników, pióropuszników, nerecznic, wietlic, adiantum. W naturze zasiedlają one dolne piętra lasu, a więc doskonale znoszą niedostatek słońca. W większości preferują jednak wilgotne, żyzne i próchnicze gleby, dlatego nie wszędzie będą czuły się równie dobrze. Do ogrodu na ogół nie wolno ich też pozyskiwać z lasu, gdyż często objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Podobne wymagania glebowe co paprocie mają również urocze tawułki Arendsa (łac. Astilbe x arendsii), których dekoracyjne, wiechowate kwiatostany są wspaniałą ozdobą lata.

Inne byliny do cienia

Stanowiska półcieniste są też idealnym miejscem pod uprawę wielu zawilców (np. zawilca mieszańcowego, zawilca japońskiego), bluszczu pospolitego (o zielonych liściach), języczki pomarańczowej, żurawek, ciemierników (np. białego, wschodniego), różaneczników oraz kwiatów runa leśnego, takich jak przylaszczki czy fiołki wonne.

Przeczytaj też:

Rośliny okrywowe do cienia - najpopularniejsze gatunki i odmiany >>>

Krzewy do cienia - jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu? >>>

Warzywa cieniolubne - jakie warzywa urosną w cieniu >>>

Byliny wśród zieleni miejskiej

Pytanie 1 z 10
Jeżówka to bylina łatwa w uprawie i praktycznie bezobsługowa. Na którym zdjęciu widzisz jeżówkę?
Rabata bylinowa pod koronami drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE