Adiantum (niekropień) - delikatna paprotka. Wymagania, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

2021-02-17 12:23
Adiantum
Autor: Konrad Kalbarczyk Adiantum wyróżnia się na tle innych paproci delikatnym pokrojem

Adiantum, znane też jako niekropień ( ze względu na niemoknące liście), wyróżnia się na tle innych paproci wyjątkową delikatnością i niezwykłym urokiem. Dowiedz się, jakie wymagania ma adiantum i jak pielęgnować tę delikatną paprotkę. Czy można adiantum uprawiać w ogrodzie?

Do rodzaju Adiantum należy kilkaset gatunków roślin z rodziny orliczkowatych (Ceratopteridaceae). Większość z nich zasiedla Amerykę Południową, ale niektóre można spotkać też w innych częściach świata, np. w Europie Południowej (np. adniantum właściwe). W naszym klimacie adiantum nie rośnie dziko, ale gatunki bardziej mrozoodporne przez cały rok mogą być uprawiane w gruncie, a nawet „uciekać” z upraw i dziczeć (np. adiantum stopowate).

Poszczególne gatunki adiantum różnią się między sobą wyglądem, pokrojem i wysokością, ale zwykle tworzą kępę wzniesionych, rzadziej zwisających, cienkich, sztywnych, rozgałęzionych ogonków liściowych, zwieńczonych pierzastymi liśćmi, złożonymi z licznych, drobnych, zielonych, delikatnych listków.

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Adiantum - charakterystyka gatunków

W Polsce najbardziej popularne są te gatunki adiantum, które można uprawiać w doniczkach w domu. Należy do nich głównie:

  • adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris),
  • adiantum delikatne (Adiantum tenerum),
  • adiantum klinowate (Adiantum raddianum) z ciekawymi odmianami 'Fragrans', 'Lisa', 'Fritz Lüthi', 'Red Venus'.

Rośliny dorastają do 20/40-60 cm wysokości, mają pędy w postaci pełzającego kłącza. Zwykle tworzą wzniesione, cienkie, sztywne, brązowe, błyszczące, rozgałęzione, zebrane w luźne kępy ogonki liściowe i nieparzysto-pierzaste liście, 2-4-krotnie złożone z delikatnych, niedużych, jasnozielonych listków, które mogą być trójkątne, wachlarzowate i mocno powcinane (adiantum właściwe, którego pojedyncze liście przypominają liście miłorzębu), klinowate (adiantum klinowate) lub okrągłe w zarysie (adiantum delikatne). Na spodniej listków tworzą się zarodniki, służące roślinie do rozmnażania. Ogonki liściowe zaczynają rozgałęziać się dość nisko i w górnej części przewieszają się na boki, dzięki czemu rośliny przybierają rozłożysty, ażurowy i zwiewny wygląd.

Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe >>>

Warunki uprawy adiantum w domu

Wszystkie powyższe gatunki w naszym klimacie mogą być uprawiane wyłącznie jako rośliny doniczkowe, gdyż nie są odporne na mróz. Nie należą też do roślin szczególnie łatwych w uprawie, gdyż mają dość wysokie wymagania.

  • Stanowisko i temperatura dla adiantum. Oczekują przede wszystkim pócienistego, ale widnego stanowiska, podwyższonej wilgotności powietrza (ok.6 0%), przez cały rok pokojowej temperatury (najlepiej 20-22/24°C, nie mniej jednak niż 15°C) oraz stale lekko wilgotnego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża.
  • Wilgotność powietrza i podłoża dla adiantum. Rośliny bardzo źle znoszą przesuszone powietrze i podłoże, na co reagują szybkim zasuszaniem liści. Nie lubią jednak też zalania, gdyż wtedy łatwo gniją. Jeśli zapomnimy o ich podlewaniu i liście zaschną, roślina potrafi odrodzić się z podziemnego kłącza, choć nie zawsze się to udaje.

Adiantum nie toleruje też zimnych przeciągów, dymu papierosowego, wyziewów z kuchenek gazowych, zimnego podłoża i bezpośredniego słońca. W mieszkaniu najlepiej czuje się na parapecie północnego lub wschodniego okna, w widnej łazience lub w oknie kwiatowym.

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

Adiantum
Autor: GettyImages Adiantum stopowate ( Adiantum pedatum) nadaje się do uprawy w ogrodzie

Adiantum może być wykorzystywane do tworzenia „zielonej ściany” (ogrodu wertykalnego). Doskonale nadaje się także do komponowania ogródków w szkle (niższe odmiany), gdyż panujący w szklanym naczyniu wilgotny mikroklimat bardzo mu odpowiada.

Uprawa adiantum w gruncie - czy jest możliwa?

Niektóre gatunki adiantum mogą być też przez cały rok uprawiane w gruncie, gdyż zimę w naszym klimacie znoszą całkiem dobrze (posiadają dostateczną mrozoodporność).

  • Adiantum stopowate

Należy do nich przede wszystkim adiantum stopowate (Adiantum pedatum), osiągające 30-60 cm wysokości, charakteryzujące się pięknym, gęstym pokrojem i ażurowymi liśćmi. Rośliny rozwijają wzniesione, cienkie, sztywne, brązowe, gładkie, lśniące ogonki liściowe, które w górnej części się rozgałęziają (rozgałęzione ogonki rozwijają jeszcze cieńsze, poziomo rosnące ogonki, pokryte licznymi, wąskimi, ułożonymi na pędzie płasko i naprzeciwlegle listkami), tworząc w zarysie dwa półkola. Pierzaste liście w górnej części przewieszają się na zewnątrz i układają dachówkowo jedne nad drugimi, tworząc piękną, gęstą, ażurową kopułę.

Adiantum stopowate tworzy krótkie, płożące kłącze, dzięki czemu długo zachowuje kępiasty pokrój. W uprawie oczekuje półcienistego, a nawet zacienionego stanowiska i stale lekko wilgotnej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, najlepiej liściowej gleby. Jest dostatecznie mrozoodporne (do -24/-26 st. C), ale wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego młode przyrosty warto wiosną osłaniać np. włókniną.

W ogrodzie adiantum stopowate dobrze prezentuje się na ocienionych rabatach w zestawieniu z innymi paprociami i roślinami cieniolubnymi, a także na ocienionych skalniakach i murkach. Dobrze wygląda w ogrodach japońskich, naturalistycznych i leśnych. Może być też sadzone nad brzegami zbiorników wodnych. Jego ciekawsze odmiany to: 'Imbricatum' i 'Miss Sharples'.

  • Adiantum powabne

Nieco inaczej prezentuje się adiantum powabne (Adiantum venustum), które ma podobne wymagania do poprzedniego gatunku i także może być przez cały rok uprawiane w ogrodzie. Roślina dorasta do około 60 cm wysokości, ale jej delikatne, pierzaste, bardzo gęste liście są w zarysie trójkątne i mają bardziej zwisający pokrój. Roślina tworzy też dłuższe kłącza i chociaż nie jest ekspansywna, może być traktowana jak roślina okrywowa. Ładnie prezentuje się też na murkach i skalniakach.

Przeczytaj też:

Adiantum
Autor: GettyImages Adiantum powabne (Adiantum venustum)
Sonda
Masz w domu paprotkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE